Драги сънародници,
Преди два дни Министерският съвет внесе в Народното събрание
Законопроект за българите и българските общности извън Република България (ЗББОИРБ) 202-01-35 27/06/2012 Министерски съвет
http://parliament.bg/bg/bills
http://parliament.bg/bills/41/202-01-35.pdf
Този проект бе подготвен от ДАБЧ през 2011 г. и подложен на обществено обсъждане между 15 и 30 ноември 2011 г. на страницата на Министерския съвет тук:
http://www.strategy.bg/PublicConsultations/View.aspx?lang=bg-BG&Id=457
На същото място можете да прочете и (отрицателно по същество) становище на Временните обществени съвети на българите в чужбина http://www.strategy.bg/FileHandler.ashx?fileId=1883
Това становище, както и редица други критични бележки не бяха взети пред вид и предстои гласуването на Закона, внесен в НС „през задния вход“ без широко обществено обсъждане.
Вносител и автор на закона е фактически ДАБЧ (Държавната агенция за българите в чужбина). Според него, националната стратегия и политика за българските общности в чужбина се изготвя от ДАБЧ (ЗББОИРБ член 26 (1) т.2 и член 30 т.4), а не от Президентството. Това разбира се поставя под въпрос искреността на инициативата на г-жа Попова за срещата в Брюксел, на която всички вие сте поканени.
Вместо да обсъждаме някакви измислени „стратегии“, не е ли по-добре да бъде създаден най-после Избирателен район в чужбина, в който близо два милиона българи живеещи в чужбина да могат, както българите в България, да избират свои народни представители? Съгласно чл. 26 (1) от Конституцията „Гражданите на Република България, където и да се намират, имат всички права и задължения по тази Конституция“. Но факт е, че такова равенство на правата не съществува – българите в чужбина нямат свои представители в Народното събрание. Избирателните бюлетини, с които ще гласуваме през 2013 г. в чужбина няма да съдържат (за разлика от България) депутатски листи, а единствено имена на партии. Ако органите на държавната власт желаят да ни консултират за бъдещата си „стратегия“, нека го направят чрез наши легитимно избрани народни представители.
29 юни 2012 г.
Любомир Гаврилов,
координатор на Преходния обществен съвет на българите във Франция
http://globalbulgaria.org/
https://www.facebook.com/globalbulgaria