В деня на националния празник на САЩ президентът Барак Обама заяви, че успехът на страната би бил немислим без поколенията имигранти, дошли в Америка от цял свят.
Обама използва церемонията по натурализирането на имигранти, служещи в американските въоръжени сили, за да поднови призивите си за ново имиграционно законодателство. Президентът, който ще се бори за втори мандат на изборите през ноември, се възползва от случая да говори за нареждането, което даде наскоро – да се отмени заплахата за депортиране на стотици хиляди незаконни имигранти, пристигнали в САЩ като деца.
Това действие е адресирано към испаноезичните гласоподаватели – значителна група избиратели, способни да обърнат резултатите в оспорвани щати като Невада и Колорадо.
„Какъв прекрасен начин да отпразнуваме рождения ден на Америка – най-старата демокрация в света – с някои от най-новите ни съграждани“, заяви Обама пред група военнослужещи и техните семейства, дошли в САЩ от Мексико, Гана, Филипините, Боливия, Гватемала, Китай и Русия.
Милиони американци се отправиха към шествията и спектаклите с фойерверки, за да отбележат горещия 4 юли.
Някои американци посрещнаха празника точно както основателите на нацията – без електричество – над 1 милион домакинства и бизнес сгради от Индиана до Вирджиния са без ток пети ден след опустошителни бури.
Заради пожарите в САЩ са отменени празничните салюти и фойерверки в 42 населени места в страната. В повечето щати мерките за противопожарна безопасност бяха повишени. Горещото и сухо време стана причина за около 50 горски пожара, борбата с които не е приключила.
Но в повечето американски градове тържествата ще се състояха с пълна сила.
В Ню Йорк, където термометрите показваха 34 градуса по Целзий на сянка, празничният салют беше бъде даден от специално оборудвани плавателни съдове на река Хъдсън.
С грандиозни фойерверки завърши празнуването в столицата Вашингтон. Зрелището над река Потомак бе наблюдавано от десетки хиляди, събрали се в центъра. Преди това по улиците на града мина традиционният главен национален парад, в който участваха над 20 оркестъра.
Празникът бе отбелязан и в дома музей на първия американски президент Джордж Вашингтон в Маунт Върнън, щата Вирджиния. На гроба му бяха положени венци, показано бе костюмирано шоу, възпроизвеждащо сцени от живота на първия президент, а на всички желаещи бе предложено да опитат от любимия сладолед на Вашингтон и от десерти, които приготвяли в имението.
Десетки простреляни и убити в САЩ на 4 юли
Докато американците празнуваха Деня на независимостта на 4 юли, няколко големи града в САЩ съобщиха за смущаващи случаи на насилие с десетки простреляни и много убити, пише в. „Гардиън“.
Най-зле беше положението в Чикаго, където при няколко стрелби в сряда загинаха 5 души, а 21 бяха ранени. До вчера сутринта още двама души загубиха живота си, а други осем бяха ранени.
В Ню Йорк при 13 отделни случая бяха простреляни 17 души, от които трима фатално, а полицай беше ранен. Само за около 4 часа в Бруклин бяха простреляни 8 човека.
Насилието продължи през нощта, когато служител на нюйоркската полиция беше прострелян в Лоуър Ийст Сайд. Полицаят остана жив благодарение на бронираната си жилетка, а стрелецът избяга.
„Навсякъде в района просто летят куршуми“, каза кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг на пресконференция, на която призова гражданите да „спрат тази лудост“.
В южната част на Лос Анджелис 14-годишно момиче загуби живота си, а други двама души бяха простреляни, докато наблюдаваха заря с фойерверки.
Във Филаделфия стрелба, при която бяха ранени двама младежи, съвпадна с шествие на движението „Окупирай“ и в резултат се стигна до сцена, която очевидец описа като „сборище на демони“.
Стрелецът, който според полицията е бил 16-годишно момче, беше преследван и прострелян от органите на реда.
В Уест Палм Бийч, Флорида, жена беше уцелена от заблуден куршум, докато празнувала Деня на независимостта на круизен кораб със семейството си. Друга жена също беше улучена от заблуден куршум в местен парк, докато празнувала с близките си.
Също в сряда вечерта три момчета бяха простреляни в района от двама младежи, които открили огън по тях, докато те изстрелвали фойерверки.
Във Вашингтон при две стрелби бяха убити двама души, а четирима бяха ранени. При единия случай стрелбата започнала, докато група хора наблюдавала заря с фойерверки.
Може би е изкушаващо стрелбите да бъдат свързани с честванията по случай Деня на независимостта и лятната жега, но според криминолога и преподавател по социология Андрю Кармен подобно обяснение е твърде опростенческо.
Той е на мнение, че насилието онзи ден и вчера е резултат от дълбоко залегнали проблеми, които не са от сега и няма да приключат с отминаването на празниците и лятото.
„Смятам, че голяма част от насилието и престъпността в нашето общество и в САЩ се дължи на различни социални проблеми, които просто продължават да ни измъчват.
От време на време някой изблик на насилие може да насочи вниманието ни към проблемите, а после погледът ни се измества и се разсейваме с някакви други въпроси, но проблемите очевидно са бедността, безработицата, дискриминацията, провалящите се училища, разбитите семейства и, разбира се, оръжията, наркотиците, бандите“, заяви специалистът, цитиран от „Гардиън“.
Всъщност стрелбите в Чикаго напомниха за насилието, което обхваща града напоследък. Броят на убийствата в Чикаго надхвърля този на жертвите в райони, където САЩ участват във военни действия.
Близо 2000 американци са загинали от началото на операцията в Афганистан през 2001 г., докато за същия период при стрелби в Чикаго са били убити над 5000 души.
От лятото на миналата година предумишлените убийства в Чикаго, който е третият по-големина град в САЩ, са се увеличили с 35%, като броят на убийствата надвишава този на загиналите американски войници в Афганистан от началото на 2012 г., отбелязва вестникът.
Източник: Vesti.bg
Снимки: ЕПА/БГНЕС