На 8 юли 1947 г. е задействан план, който спаси и въздигна Западна Европа и Япония.
Планът Маршал, известен официално като Програма за възстановяване на Европа (на английски: European Recovery Program, ERP), е програма на САЩ за възстановяване на съюзническите страни в Европа след Втората световна война.
Инициативата е наречена на името на ген. Джордж Маршал, който по това време е Държавен секретар на САЩ.
Планът за възстановяване е разработен на среща на европейски държави през юни 1947 по инициатива на американския президент Хари Труман и държавния секретар на САЩ д-р Джордж Маршал.
Съветският съюз и държавите от Източна Европа също са поканени, но Йосиф Сталин намира плана за „много опасен“ и не позволява участието на нито една държава под съветски контрол.
Планът влиза в действие за 4 фискални години, започвайки от 8 юли 1947. През този период 13 милиарда щатски долара (днешни над 100 млрд.) са отпуснати за възстановяването на европейските страни, които са се присъединили към Европейската организация за икономическо сътрудничество.
Генерал Джордж Маршали Хари Труман са обзети от опасения, че отпускането на финансови помощи на Испания, която по това време се управлява от генерал Франко, може да предизвика въздигане на фашизма, поради което парични средства на страната не са отпуснати.
Това е политическият подтекст на Плана Маршал, който в официалната си част е икономически. В плана е записано и условието, че за да получат помощи, в правителството на страните не трябва да има комунисти.
По тази причина Франция и Италия изгонват комунистическите представители (които печелят изборите след Втората световна война), за да получат помощи по Плана Маршал.
Той се реализира за западните държави и довежда до бързото им възстановяване и бъдещ просперитет. Западна Европа е наричана още „Маршализирана Европа„.
Планът довежда до разделянето на европейската икономика на два типа
– пазарна (западна); и
– социалистическа планова икономика (източна).
По това време има 4 окупационни зони в Германия – американска, британска, френска, съветска. Британската и американската част се обединяват, създавайки Бизония.
По–късно Бизония и френската окупационна зона се обединяват и на тяхна територия се създава ФРГ (Федерална република Германия) през април 1949 г. На 7 октомври 1949 е основана ГДР (Германската демократична република), когато СССР предава властта на ГЕСП – източногерманската сталинистка партия.
Планът Маршал се оказва от жизненоважно значение за укрепването на следвоенната икономика в Западна и Северна Европа и за бъдещия просперитет на капиталистическите страни.
Оттам се обуславя и огромната разлика в жизнения стандарт между Западна Европа, подпомагана от САЩ, и Източна Европа, доминирана от СССР.
Американските инвестиции довеждат и до бързото възстановяване на победените страни след Втората световна война, и особено до възхода на Западна Германия.
САЩ инвестират и в победената Япония, която става една от водещите капиталистически икономики в света.
Тази политика на САЩ дава силен тласък за развитието и на американската икономика.
Изказване на генерал Маршал: „Като работим за наше добро, работим за доброто на света.“
Източник: Уикипедия