В тази поредица от статии се спирам подробно на франчайзинга по две причини: Първо, франчайзингът може да ви отвори вратите за легално пребиваване в САЩ; и второ, защото франчайзингът може да осигури сигурен бизнес за Вас и Вашето семейство. В първите две статии разгледахме въпроса за специфичните особености на франчайзинга, както и видовете визи, които един предприемач може да получи, ако закупи франчайз в САЩ. Тук ще прочетете малко повече за задължението на франчайзодателя (ФД) да разкрие определен обем от информация пред потенциалния франчайзополучател (ФП).
Франчайзингът е много добре законово регулиран в Съединените щати. В България, както и в повечето държави по света, няма закон за франчайзинга, който да регулира отношенията между франчайзодателите и франчайзополучателите, както и между тях и държавната администрация. Това не е особен проблем, понеже тази липса се запълва от Договора за франчайзинг.
Тъй като отношенията по повод на франчайзинга са много обемни и сложни, то и договорът, който ги регулира също е дълъг и съчетава в себе си клаузите на различни договори.
Един договор за франчайзинг може да съдържа Лицензионен договор, Договор за наем, Договор за доставка, Договор за покупко-продажба и много други. В интернет може да се намерят договори за франчайзинг по 1-2 страници. Не Ви съветвам да се възползвате от тази „безплатна възможност”. Тъй като този текст е предназначен за неюристи, няма да се впускам в детайлите на различните закони в САЩ и България. Ще се спра само на най-важното за франчайзинга преддоговорно задължение, а именно задължението за разкриване на информация.
Това задължение се съдържа в законодателството на много държави. То включва задължението на ФД да информира потенциалния ФП по въпроси от своя бизнес, които са съществени за информираното взимане на решение от страна на ФП. Такива въпроси са например:
Колко ФП има в системата, имена, адреси, телефони?
Колко ФП са напуснали системата и защо?
Какъв е оборотът и каква е печалбата на ФД?
Има ли съдебни искове срещу ФД? и др.
Както се вижда, някои от тези въпроси са доста неудобни. В САЩ има специален формуляр, който всеки ФД е длъжен по закон да попълни и предостави на ФП. В някои щати има дори регистрационен режим, което означава, че всеки ФД и ФП подлежи на регистрация преди да започне работа.
В България няма такова законово задължение. Но аз винаги съм съветвала клиентите си ФД да предоставят такава информация, за да нямат по-късно проблеми със своите ФП. Ако пък при мен дойдат ФП, ги съветвам да не подписват договор за франчайзинг с ФД, който не желае да разкрие такава информация.
Ако сте решили да купувате франчайз, моля, първо се запознайте с ФД, после поискайте списък на неговите ФП (той знае, че трябва да Ви го даде). Влезте във връзка с тях. Питайте ги за всичко, което е важно за Вас. Посетете ги. Поискайте да се запознаете с проекта на договора. Покажете го на Вашия адвокат. Не се притеснявайте да искате промени.
Всеки договор за франчайзинг започва с описание на Търговската марка.
Като кажем франчайзинг, разбираме задължително търговска марка. Не може да има франчайзинг без известна марка. Но известните марки се нуждаят от закрила. Затова ще разгледам въпросите, свързани със закрилата на търговската марка.
Марката е ключов елемент в политиката на една компания: повишаването на нейната стойност означава запазване на пазарните дялове и придобиване на нови.
Марката е основен капитал. Тя може да се реализира търговски чрез лицензиране, франчайзинг, продаване и дарение. Като пазарен инструмент тя може да представлява най-важния актив на фирмата.
Марката представлява знак, който може да бъде представен графично и се използва за отличаване на стоките или услугите на едно физическо или юридическо лице от тези на друго на пазара.
Национална регистрация
Марките са основно търговски марки и марки за услуги. Правото върху марка се придобива с регистрацията й, като на притежателя на марката се предоставя изключително право да я използва, да се разпорежда с нея и да забрани на всяко трето лице да я използва без негово съгласие.
Националната регистрацията се извършва в съответното патентно ведомство.
Регистрацията действа за определен период, считано от датата на подаване на заявката, и може да бъде подновявана многократно за следващи периоди чрез заплащане на такса.
Международна регистрация
Системата за международна регистрация на марките е уредена от два договора: Мадридска спогодба за международна регистрация на марките, датираща от 1891 година, и Протокол относно Мадридската спогодба. Международната регистрация има срок на действие от 10 години. Той може да бъде подновяван за следващи периоди от по 10 години чрез заплащане на съответните такси. Международното бюро изпраща едно напомняне на притежателя и, според случая, на неговия представител по индустриална собственост, шест месеца преди датата, предвидена за подновяването.
Регистрация в ЕС
Всички физически и юридически лица от страни – членки на Европейския съюз могат да се обръщат директно към Ведомството за хармонизация на вътрешния пазар и да подадат заявка за регистрация на марка на Общността.
Националната марка предлага закрила, която е ограничена на пазара само на една държава.
Международната марка, регистрирана по реда на Мадридската спогодба и Протокола към нея, посреща специфичните нужди на онези, които търсят закрила в държави извън Европейската общност. Марката на Общността предлага закрила на целия пазар на територията на Европейския съюз.
Тези три вида марки не са взаимно изключващи се: различните връзки между тях позволяват на фирмите да си изработят система за закрила, която отговаря на нуждите им.
Когато франчазирате собствения си бизнес, преди всичко се погрижете за закрилата на Вашите марки. Ако пък сте потенциален франчайзополучател, трябва много внимателно да проучите статута на марките, чието ползване Ви се продава. Убедете се, че марките имат регистрация за съответната територия. В противен случай, можете да имате много сериозни проблеми, защото както казах в началото няма франчайзинг без марка!
В следващата статия ще се спра на таксите, които ще трябва да плащате, както и на спецификата на отношенията между ФД и ФП.
Ще се радвам, ако ми пишете с предложения за теми или с въпроси, чиито отговори ще бъдат интересни за повече хора.
Светлана Ирасек
Консултант по международен франчайзинг
Ensley & Associates, LLC
Immigration and International Law Firm
K Street NW Suite 300
Washington DC 20006
Източник: Bulgarians in Detroit.com