Първият човек, стъпил на Луната, астронавтът Амстронг почина на 82 години
Американският астронавт е издъхнал заради усложнения след сърдечна операция, направена му преди три седмици, съобщи семейството му.
„Тъгуваме заради загубата на велик човек, но и честваме забележителния му живот.
Надяваме се той да служи за пример на младите хора по света и да ги вдъхновява да работят, за да сбъднат мечтите си, да имат воля да бъдат откриватели и да служат на каузи, по-големи от тях самите“, се казва в съобщение, разпространено от близките му.
Те имат и простичка молба към хората, които искат да почетат личността и живота на астронавта: „Следващия път, когато се разхождате в ясна нощ и видите Луната да ви се усмихва, спомнете си за Нийл и му намигнете“.
Нийл Армстронг е роден на 5 август 1930 година в Уапаконета, Охайо, в семейство с шотландско-ирландски и немски корени.
Любовта на Нийл Армстронг към авиацията се появява още през детството му, след като едва двегодишен е заведен от баща си на въздушно състезание в Кливланд.
Той се качва за пръв път на самолет на шестгодишна възраст.
В университета Армстронг учи авиоинженерство по програма, финансирана от държавата, която го задължава да служи три години във Военноморските сили на САЩ.
Той постъпва на служба в армията на 26 януари 1949 г. и след 18 месеца подготовка получава квалификация за пилот.
След дипломирането си Армстронг участва като пилот в Корейската война, след което започва работа като летец изпитател.
На 17 септември 1962 г. Нийл Армстронг започва да работи за НАСА.
Първия му полет в космоса става факт на 16 март 1966 г. на борда на „Джемини 8“.
На 14 април 1969 г. ръководството на НАСА оповестява решението си кацането на Луната да се осъществи по време на полета на „Аполо 11“ и неговия командир Н. Армстронг да стане първият човек в света, стъпил на лунната повърхност.
Иначе болезнено срамежливият астронавт има качества, които го правят естествен избор за командир на мисията – професионалист е и проявява рядко хладнокръвие е под напрежение.
Космическия кораб започва пътуването си на 16 юли 1969 г. Четири денонощия по-късно е достигната окололунна орбита.
На 21 юли с думите „Една малка крачка за човека – един голям скок за човечеството…“ Нийл Армстронг оставя първите човешки следи по повърхността на Луната.
Астронавтът, заедно с колегата си Бъз Олдрин престоява на нейната повърхност общо 2 часа и 31 минути.
Повече от 500 млн. души по света наблюдават кацането на „Аполо 11“ на единствения естествен спътник на Земята.
Вижте първите стъпки на Нийл Армстронг на Луната, с които бе създадена част от историята на човечеството.
Лунната разходка бележи победата на САЩ в космическата надпревара по време на студената война.
Тази надпревара започва на 4 октомври 1957 г., когато СССР извежда в околоземна орбита първия в света изкуствен спътник на Земята.
„Аполо 11“ е последната мисия на Армстронг за НАСА. След нея той се оттегля и живее затворено, като от 1971 г. преподава космическо инженерство.
През 2009 г., по случай 40-годишнината от първия полет на човек до Луната, той нарече надпреварата в космическите изследвания „мирно състезание между САЩ и СССР, което позволи и на двете страни да поемат по магистралата на науката, познанието и научните изследвания“.
Година по-късно Нийл Армстронг изрази загриженост от космическата политика на администрацията на Барак Обама, която според него е прехвърлила ударението към частната инициатива в овладяването на космоса.
В изявление пред Конгреса на САЩ Армстронг изтъкна, че се отнася „със значителни резерви“ към новата космическа политика на САЩ.
Между първата лунна мисия през 1969 г. и последната през 1972 г., на повърхността на Луната стъпиха общо 12 американски астронавти.
Източник: Vesti.bg