Текстът по-долу обединява публикации и цитати от публикации, свързани с местността „Узана“, която е част от Национален парк „Централен Балкан“. Те са от габровския вестник „100 вести“ и от сайта ecomedia.bg. Проблемът с обезлесяването на тази местност и с промишлената сеч там, както изглежда, въобще не са от вчера. И въпреки обещанията на министри и други служители той не е бил решен. С препубликуването на цитираните материали Еврочикаго се надява да допринесе за малко повече гласност за цитирания проблем.
––––––––––––––––––––––––––––
Шокираща и тъжна за всеки турист гледка може да се види по пътя от местността Узана до хижа „Мазалат“. Планината буквално е обезлесена, на много места до гола трева, а тътенът на натоварените камиони посреща посетителите още от самото начало на маршрута – хижа „Партизанска песен“. Сигурно защото е на кръстопът, хижата се явява главен разпределителен център на дърводобивните фирми, а и на много офроуд маниаци, които не се колебаят да карат крос по пътеките и на територията на Национален парк „Централен Балкан“. Последиците са ясни – горските пътища и туристическите маршрути наоколо са трайно унищожени. Товарните машини, главно старозагорска регистрация, се нижат един след друг по явно утвърдения си маршрут. Със завидно усърдие те отнасят гората към тържищата.
Още по-странна гледка ни очаква по главния път на слизане от Узана, в посока Габрово, близо до голямата ски писта на „Узана тур“. В неделя огромен тир с ремарке беше отбил от пътя, почти на ръба на пропастта, с пуснати платнища, а вътре се товареха десетки кубици дървен материал. Тирът се захранваше с пресни дърва от разкалян път, явно утъпкан от проходимите машини, които извличаха трупите от вътрешността на гората директно на шосето.
Всичко това се случва на фона на многократните обещания за спиране на сечта на Узана, изречени както от местната управа в Габрово, от народни представители и лично министъра на околната среда и водите Нона Караджова миналата година. Ето какво заяви тя пред „100 вести“ тогава: „На работна среща с участието на много институции, включително и на Министерството на околната среда и водите, наистина намерихме инструменти за противодействие на това безобразие, което се е случвало в планината години наред“.
Из публикация на регионален вестник .„100 вести“ от 18 юли 2011 г.
Сеч, тежки камиони, прах и шум на Узана
Отново се сече, тежки камиони с дърва кръстосват курорта, прах и шум развалят почивката на туристите. Тази, като че ли станала вече обичайна, картина в курортната местност на Габрово ни описа вчера за пореден път председателят на Сдружението за устойчив туризъм „Узана“ Пламен Георгиев. „В момента от фирма „Дунавци“ секат на Узана дере и въпреки забраната возят дървата по общинския път през Узана с големи тежки камиони – обясни от името на хората с туристически бизнес на Узана Пламен Георгиев. – На всичко отгоре возилата слизат от Узана по туристическия маршрут през гората към „Хлебна“. Това е част от националния туристически маршрут Ком-Емине, а те са направили участъка като магистрала, по която си карат големи камиони, без да се съобразяват с нищо. Цяло лято не са спирали. Камиони, прах, шум, туристите не могат да си почиват.“
От години вече е проблемът със сечта на Узана и рушенето на инфраструктурата от тежките камиони. Въпреки обещанията на кметове и политици, срещи с ръководствата на горските стопанства, промяна няма.
През миналата година Община Габрово по инициатива на сдружение „Узана“ предложи две буферни зони без промишлен дърводобив около Узана, които да бъдат включени в разработвания тогава лесоустройствен проект за следващите 10 години на Държавното ловно стопанство „Мазалат“ в село Горно Сахране, област Стара Загора.
В битката срещу прогонването на туристите се зае лично и депутатът Цветомир Михов. Според миналогодишното изказване на зам.-кмета инж. Климент Кунев в предлаганата от Габрово по-тясна буферна зона сечта ще бъде ограничена само до здравословната санитарна сеч, а в другата буферна зона, която е двойно по-голяма като територия, ще може да се извършват така наречените отгледни сечи, които изключват голите сечи. Буферната зона, в която се предлагаше да бъдат ограничени всякакви сечи, освен санитарните, беше с площ около 1500 хектара или 10% от територията на Държавно ловно стопанство „Мазалат“. Ако предложението беше прието, а не потулено сякаш нищо не е било, на тази територия нямаше да може да се извършва промишлен дърводобив в следващите 10 години. Според прогнозите на Климент Кунев, тъй като сечта няма да спре тотално, а ще има санитарна и отгледна, шефът на габровското Горско стопанство Петко Димитров се е ангажирал с възстановяването на стар горски път от хижа „Партизанска песен“ към Осеникова поляна, който ще може да се ползва от секачите, без да пречи на туризма в района.
Явно обаче очертаните буферни зони и широко огласени пред журналисти миналото лято изобщо не са от лесоустройствения план на Ловно стопанство „Мазалат“ за следващите 10 години, а пътят към спокойния туризъм на Узана е постлан само с добри намерения.
Публикация на същия вестник от 7.08.2012 г.
Из „Узана” – „сърцето” на България
Историята, че когато Господ дал за нашата родина част от Рая, важи в пълна сила за това уникално място. Местността „Узана” представлява широка поляна на билото на планината, заобиколена от широколистни и иглолистни гори. Тук са събрани толкова красота и природни богатства, които трябва да бъдат съхранени, за да им се радваме дълги години.
Цитат от публикация на сайта ecomedia.bg от м. ноември 2010 г.
|