От 10 до 15-ти септември 2012 г., в Националното училище за танцово изкуство (НУТИ) в София се открива Шестото поредно издание на международния културен проект «Танцова работилница ‘2012». Стипендианти на Танцовата работилница ще преподават редом със световно утвърдени хореографи. Интерактивна дискусия, отворени студиа и флашмоб ще съпътстват една интензивна творческа седмица. Есенното издание е продължение на априлската «Танцова работилница», по време на която световноизвестни хореографи от САЩ по традиция избраха стипендианти сред най-добрите участници.
Освен ателиетата по танцова техника и репертоар за професионалисти и аматьори на високо ниво в 5 различни стила (бродуей джаз, балет – стил Баланчин, характерен танц, съвременен танц, хип-хоп), организаторите на „Работилницата” са подготвили и други изненади за любителите на танцовото изкуство.
На 12 септември 2012 г. (сряда) от 18:30 ч. в новите студия на Дерида Денс Център на бул. “Сливница“ 245, вх. Е 4/2, ще се проведе интерактивна дискусия със стипендиантите от пролетната програма, завърнали се от интензивни летни танцови курсове в известни училища и университети в САЩ.
На 15 септември 2012 г. (събота) студията на НУТИ на бул. “Шипченски проход” № 48 са отворени за всички, които искат да видят разработените хореографии по време на творческата седмица.
А на 16 септември 2012 г. (неделя) между 11 и 12 ч., ако имате път през подлеза на Софийския университет, или се разхождате към Борисовата градина откъм Орлов мост, ще станете свидетели и на уникалния флашмоб, с който младите танцьори ще изпратят лятото.
«Танцова работилница» е международен и вече утвърдил се проект на Фондация „Танцово изкуство – Илиев“. Съмишленик и основен партньор е Фондация „Америка за България“, която остава изключително последователна в подкрепата си за младите български таланти.
Есенното издание е продължение на априлската «Танцова работилница», по време на която световноизвестни хореографи от САЩ по традиция избраха стипендианти сред най-добрите участници за интензивно лятно обучение в известни американски танцови училища и компании.
Новото този път е, че по време на интензивната творческа седмица редом с именитите хореографи от САЩ и България ще преподават и едни от най-успешните стипендианти на Работилницата (по хип-хоп).
Звездата от Бродуей Маркъс Галанте ще води класове по бродуей джаз и балет – стил Баланчин.
С магията на характерния танц младите таланти ще запознае Петър Илиев, артистичният директор на фондация «Танцово изкуство Илиев», който от 20 години е преподавател в знаменитите Pacific Northwest Ballet и Ballet Chicago.
Артистичният директор на „Дерида Денс” Живко Желязков ще преподава съвременен танц, а експресивната жизненост на хип-хопа ще привнесат Александра A–Style Цветкова (тазгодишният стипендиант на „Танцова работилница” в Debbie Reynolds Dance Studios, Лос Анджелис) и Росица Терзийска (първата стипендиантка на Фондация “Танцово изкуство – Илиев” в стил хип-хоп в Debbie Reynolds Dance Studios, Лос Анджелис през 2011 г.).
Рекордният брой от 148 танцьори, професионалисти и напреднали аматьори от цялата страна, които се включиха в тазгодишното 5-то пролетно издание на проекта през април, провокира Фондация „Танцово изкуство – Илиев”, създател и организатор на проекта, да отговори на огромното желание на участниците инициативата да се случва по-често. Увеличеният интензитет на програмата ще даде възможност танцьорите да се усъвършенстват повече. Благодарение на есенната «Работилница» танцьорите ще получат и възможността да влязат във форма след лятната почивка, като се докоснат до нови танцови форми, участват в творческия процес, споделят междукултурен опит и се забавляват.
От 2008 г. досега в „Танцова работилница” са участвали повече от 500 танцьори от България, Черна гора, Испания, САЩ. Над 25 млади български таланта са получили стипендии за обучение в САЩ.
Стипендианти на “Работилницата” работят към момента в Националната опера, в Държавния музикален и балетен център, в Държавната Опера – Русе, в танцови театри и компании в Германия, Италия и САЩ.
Силвия Симеонова,
Фондация „Танцово изкуство – Илиев“