Протестно движение „Окупирай Конгреса“ ще даде на съд правителството на Мариано Рахой
Момчил Инджов, в. „24 часа“
Това съобщи за „24 часа“ от Мадрид една от активистките му – българката Татяна Роева. Тя е и сред главните инициатори на идеята кабинетът да бъде изправен пред съда.
Властите крият броя на самоубийствата
„Причината да искаме съд са зачестилите самоубийства в Испания заради кризата. Всички знаят за последните два случая, свързани с конфискуване на имоти от страна на банки. Но в действителност те са доста повече. Просто властите ги крият, а ние научаваме всичко от хората в „Бърза помощ“, добави Роева.
Цяла Испания се вдигна на бунт срещу банките, след като двама души сложиха край на живота си. В края на октомври 53-годишният Луис Доминго се обеси в дома си в град Гранада. Той се самоуби малко преди пристигането на съдия-изпълнител, който трябваше да го извади от апартамента на улицата.
На 9 ноември пък връстницата му Амая Еганя скочи от жилището си на четвъртия етаж в баския град Баракалдо и загина на място. Причината бе същата.
Смъртта на жената преля чашата и изкара навън десетки хиляди хора не само в Баракалдо, но и в Мадрид и други градове в Испания. Те протестираха срещу конфискацията на ипотекирани жилища в условията на масова безработица и икономическа криза.
„Това не е самоубийство, а убийство“, скандираха протестиращите. Офисите на няколко банки бяха нашарени с надписи „Убийци“, „Срам“ и „Виновни“.
Заради кризата хората, купили на кредит тези жилища, не са в състояние вече да ги изплащат. Според сега действащия закон въпреки конфискацията на жилището му кредитополучателят продължава да дължи парите от ипотеката си на банката. Което си е манна небесна за банките. Те изобщо не се интересуват, че хората ще останат без покрив над главите си. Важното е само парите им да не се губят.
На ден в Испания банките изземват жилищата на по 500 души със затруднения в плащанията на заемите си. Само през първата половина на тази година 50 хиляди жители на страната са изгубили своите къщи или апартаменти.
Не можем обаче да не направим едно необходимо отклонение. Не трябва да се пропуска фактът, че много испанци надцениха финансовите си възможности и продължиха да купуват жилища на кредит дори след спукването на строителния балон, който отприщи финансовата криза в страната. Имаше и случаи, в които хора, живеещи на 50-ина километра от морето, си взеха къщи и на самия бряг, защото разстоянието оттам до домовете им се виждаше голямо. Макар че испанските пътища са отлични и по тях човек се движи лесно и бързо.
Това обаче не е основание да те изхвърлят на улицата. Признаха го дори най-големите консерватори.
Заради рекордно високата безработица и обедняването на населението политици, юристи и социални групи настояха законодателството, засягащо кредитната политика на банките, да се промени, за да облекчи пострадалите испанци.
Заради самоубийството на Амая Еганя испанската супербанка „Банкиа“, създадена от сливането на няколко по-малки банки, обяви, че вече няма да пъди длъжници от домовете им. А десният премиер Мариано Рахой, чиято Народна партия управлява с абсолютно мнозинство, склони правителството му да преговаря с опозицията за гласуване на промени в законодателството, които поне временно да преустановят отнемането на жилища на кредитополучатели.
Асоциацията на испанските банки обяви, че нейните членове вече са постигнали споразумение с кабинета в Мадрид да спрат за период от две години изселванията на най-нуждаещите се. Завчера такова обещание даде и испанският вицепремиер и министър на икономиката Луис де Гиндос.
Хората обаче не вярват особено на обещания. Днес Испания ще бъде парализирана от генерална стачка, свикана от двата главни профсъюза. Така за първи път в съвременната история на страната ще има две стачки в една и съща календарна година. Това ще бъде и първият случай на предизборни протести. След по-малко от две седмици – на 25 ноември, в Каталуня ще се състоят предсрочни регионални парламентарни избори, които могат да се окажат фатални за Испания. Много хора разглеждат този вот като стъпка към отцепване на Каталуня.
Главна движеща сила на стачката в Мадрид ще бъде движението „Окупирай Конгреса“, създадено на 25 септември. На тази дата десетки хиляди обсадиха депутатите, докато те обсъждаха поредните икономии.
Сега те пак ще се съберат пред Конгреса. Сред тях ще бъде и Татяна Роева. „Освен всичко друго искаме и промяна на конституцията, която е доста остаряла. Тя не е променяна от самото й приемане през 1978 г. Тези промени биха спрели безобразията, които се вършат сега в Испания“, каза за „24 часа“ варненката.
Заради Татяна Роева прекратиха изселванията в Мадрид
„Поканиха ме да поведа протестно движение и в България“, похвали се Татяна Роева пред „24 часа“.
Хората у нас са впечатлени от нейната борба, увенчала се с успех. „24 часа“ бе сред първите медии, разказали нейната история.
42-годишната варненка стана причина поне за кратко да бъде спряно изхвърлянето на улицата на задлъжнели кредитополучатели в Мадрид.
Заради нея в испанската столица бе създадено протестното движение „Стоп на принудителните изселвания“. В него участват хиляди хора, заплашени да останат без покрив над главите си, защото не са в състояние да изплащат банковите заеми.
Таня бе една от хилядите пострадали. През 2009 г. фалират двете сладкарници в Мадрид, която държат тя и съпругът й, ливанецът Ануар Халил. Семейството вече не е в състояние да плаща непосилния кредит за апартамента, който си е купило в столичния квартал „Тетуан“ за 215 000 евро със заем от най-голямата испанска банка ББВА.
На 15 юни 2011 г. е първият опит за принудителното им извеждане от жилището. Там обаче се събират 800 и не позволяват това да се случи. Втори опит е направен на 29 февруари 2012 г. и пак стотици обграждат дома на Таня и Ануар.
В крайна сметка от банка ББВА опрощават останалата част от дълга на семейството, но при условие, че то незабавно предаде ключовете на апартамента и го напусне. Така и става. Таня все още е без работа, но участва във всички протести срещу правителството.
Майка инвалид обяви на търг органите си
Изпаднала в безизходица майка инвалид в Испания обяви на търг не имуществото си, а части от своето собствено тяло, пише в. „Ел Мундо“.
Жената от град Валенсия продава свои органи, за да оцелее финансово. 44-годишната майка на едно дете, чието име не се съобщава, смята, че с продажбата на единия си бъбрек, част от черния и белия си дроб и роговица ще си плаща наема. В противен случай тя ще бъде изгонена от жилището й.
„Просто трябва да направя всичко, което мога, за дъщеря ми. Нейният живот е най-важното нещо за мен. Моят повече не ме интересува“, разказва нещастната жена.
Тя изобщо не се плаши, че може да получи 12 години затвор за трафик на органи. Майката инвалид получава едва 426 евро помощи на месец. Жената има 66% степен на инвалидност заради сериозен проблем с гърба.