„Българите, отиващи в чужбина, трябва да знаят, че имат избор и, когато решат, могат да се върнат у дома“, каза вицепрезидентката Маргарита Попова, която участва в бизнесфорум в Бон и даде интервю за Дойче веле.
„Германските инвеститори, които са в България, нямат нужда от убеждаване, а тези, които все още не са дошли, няма да сбъркат, ако го направят“ – заяви Маргарита Попова, която охотно влиза в ролята на лобист за достойнствата, които България може да предложи на чуждестранните бизнесмени: България вече е член на ЕС, има стабилна банкова система, има сигурност за вложените пари, защото има растеж и стабилен вътрешен брутен продукт – все обстоятелства, които се оценяват – две трети от германските инвеститори в България са доволни от постигнатите резултати.
Върховенството на закона е най-важното
Най-доброто убеждение за останалите е фактът, че България върви уверено по пътя на правовата държава – смята г-жа Попова и изтъква, че за последните 15 години са предприети дълбоки правни реформи, а усилията продължават, въпреки трудностите в цял свят и цяла Европа. Според вицепрезидентката преживяваната в момента необиковено тежка криза е резултат от небрежно или съзнателно допускани корупционни практики, останали ненаказани.
„Цели социални системи рухват и това не може да се дължи на нищо друго, освен на известно пренебрежително отношение към правната норма и реда“, убедена е вицепрезидентката. По нейните думи – и проблемите в стопанството, и проблемите в политиката, културата или духовността, се породени все от неглижирането на правовата държава.
„В България трябва да създадем пространство на повече избор“
Светът е свободен, динамичен и глобален, интензивните миграционни процеси са част от тази свобода – така Маргарита Попова коментира факта, че българите, пристигнали в Германия през първото полугодие на 2012, са с 24% повече, отколкото през 2011-та.
Това не би трябвало да бъде източник на тревоги, и не би могло да бъде, ако „ние – в България – продължаваме упорито и устойчиво в правилната посока да правим реформи така, че хората, които излизат от България, да знаят, че имат избор и могат в един момент, когато решат, да се върнат у дома и да се реализират. В България трябва да създадем пространство на повече варианти и повече избор – тогава и аз ще бъда спокойна“, казва вицепрезидентката.
Българското гражданство като билет за чужбина
Всъщност България явно не е лишено от привлекателност пространство – като се имат предвид хилядите подавани молби за гражданство, повечето от които се удовлетворяват.
„За тях има закон, ред и процедури“, изтъква бившата правна министърка. Но се съгласява, че в ситуацията има нещо парадоксално: „Лошото за мен е, че получавайки българско гражданство, тези хора не се установяват трайно в България, а много скоро с европейския паспорт заминават за други държави от Европейския съюз“.
„Трябва да построим по-правилно представите си за феномена „българско гражданство“ – кога, на кого, защо, как, с какви последици, защото гражданството е свързано с трайната и тясна принадлежност на индивида с дадената държава“, казва Маргарита Попова. Според нея е необходимо да се направи нова добра стратегия за българското гражданство. „Само тогава ще можем да бъдем убедителни, да стоим добре и да регулираме по най-полезния за ЕС начин тези важни процеси, които са особено актуални в момента“, убедена е вицепрезидентката.
Източник: Дойче Веле
България продължава да „изнася“ свои социални проблеми в чужбина.
Репортаж на Дойчландфунк наскоро обрисува ужасяващата картина на мизерия, експлоатация и безнадеждност в един германски град, залят от мигранти.
Манхайм, квартал Некарщат. Там живеят около 3000 българи. Немски не говорят, не знаят и почти нищо за страната, в която са пристигнали. Повечето от тях обаче разполагат с един адрес, който обещава помощ – легална или нелегална. Получили са го още в родината си. И в Манхайм има достатъчно от т. нар. „сдружения за приятелство“. В тях се говори на български или турски и всичко се предлага „на черно“- работа, жилище, та дори и жени – казва Петер Албрехт – началник на полицейския участък в Манхайм, Некарщат.
Според неговите данни има около 100 жени, които си създават необходимите контакти, включително и в сдруженията за приятелство, за да „обслужват“ после клиенти срещу заплащане. Парадоксално е, че тъкмо тази „услуга“ дава на жените легално право на престой. Много от тях изкарват по този начин прехраната на цели семейства.
Живот „на черно“
Солени наеми за ужасяващи условия
Евтин секс, прехрана, жилища, фирмени удостоверения – всичко се организира на място. Българите имат право да работят само като самонаети лица и това им отваря някои вратички: те започват работа като строителни или общи работници и получават надници от три до пет евро на час. Ако нямат късмет, не получават нито стотинка.
Семействата им живеят в коптори, наблъскани по 6 души в стая. Социалната работничка Севгюл Шашахин показва едно подобно място: въздухът мирише сладникаво-спарено на мръсотия, разложение и болест. Из помещенията се гонят плъхове и хлебарки. Някъде няма дори и ток или топла вода, така че децата често боледуват и не ходят на училище, казва тя.
На официалния пазар за наемане на жилища, българите нямат никакви шансове. От това се възползват безскрупулни наемодатели. Те дават стаи под наем за 300 до 700 евро месечно, без да сключват договор. Преди три години социалната работничка помагала на пет български семейства, сега броят им е вече 140. Един баща разказва, че запушвал с памук ушите на детето си вечер, за да не влизат хлебарките там докато спи. Но българските мигранти се примиряват с всичко – заради децата си, за да имат те бъдеще, се казва още в репортажа на Дойчландфунк.
Социални измами и организирана престъпност
Полицията провежда хайки за нелегални мигранти
Покрй българите, Манхайм се променя. Преди три години полицията проведе първите си хайки. Защото работата на черно, социалните измами, търговията с хора станаха ежедневие. Организираната престъпност отдавна се е настанила в Манхаймския квартал Некарщат – Вест.
Градът не е изключение. Карлсруе и Щутгарт явно също изпитват трудности да се справят с бързо нарастващия приток на мигранти. Райнхолд Гал – министър на вътрешните работи на Баден-Вюртемберг апелира за съвместни действия на провинциално и федерално ниво за ограничаване на тези явления. Само че организираната престъпност в Манхайм-Некарщат отдавна се е наложила. Нужни са спешни действия.