София, 9.12.2012 г. Група родители са изпратили Отворено писмо до министър Игнатов, в което протестират срещу определени изказвания в медиите на зам.-министър Милена Дамянова, в които тя определя средата в детските градини като по-подходяща и приоритетна от семейната среда за развитието на 4-годишните деца. В писмото си родителите апелират МОМН публично да изясни дали се съгласява с твърденията, че здравата семейна среда е неподходяща за отглеждане и възпитание на едно три- или четиригодишно дете.
Родителите настояват министърът да даде ясен отговор дали Министерство на образованието и той ръководител на това министерство застават зад изказванията на г-жа Дамянова.
Те се обявяват срещу твърденията на Милена Дамянова, че: „Няма как едно дете, стоейки вкъщи, да придобие умения и навици да живее с околните, да работи в екип, да развива критическо мислене, няма как да се социализира.“
Родителите напомнят, че задължителното образование за 4-годишните и отнемането правото на избор на родителите за отглеждането и образованието на собствените им деца нарушава техните права, защитени от Конституцията на страната и в редица международни споразумения.
С писмото си те настояват тези текстове в закона да отпаднат.
Еврочикаго публикува текста на Отвореното писмо на родителите до българския министър на образованието.
––––––––––––––––––––
ДО
Г-Н СЕРГЕЙ ИГНАТОВ
МИНИСТЪР НА ОБРАЗОВАНИЕТО МЛАДЕЖТА И СПОРТА
МИНИСТЕРСТВО НА ОБРАЗОВАНИЕТО, МЛАДЕЖТА И НАУКАТА
УЛ. „6-ТИ СЕПТЕМВРИ“ 29
СОФИЯ 1000
Уважаеми г-н ИГНАТОВ,
Обръщаме се към Вас по повод изказванията от страна на г-жа МИЛЕНА ДАМЯНОВА, заместник министър на образованието, във връзка със задължителното образование на 4-годишните деца, което Проектозаконът за предучилищно и училищно образование предвижда.
По-долу цитираме конкретно две от изказванията на зам. министър Дамянова, които скандализираха нас, българските родители:
1. „Няма как да научим децата ни да работят в екип, няма как да ги научим да работят проектно и няма как да ги научим да мислят критично, ако не им дадем възможност да общуват със своите връстници“* казва зам. министър ДАМЯНОВА, във връзка с темата защо трябва да е задължително посещаването на детски градини от 4-годишна възраст.
Най-учтиво настояваме да получим от Вас отговор, в който да изясните дали Министерството на образованието, младежта и науката (МОМН) поддържа и застава зад посоченото по-горе изказване?
Счита ли МОМН, че болшинството родители, избрали различна форма на обучение и отглеждане на своите деца на 3 и 4 години, НЕ дават възможност на децата си да общуват с техни връстници? Според Вас, взаимодействието между малки деца само в ясли и детски градини ли се осъществява?
Да считаме ли, че според МОМН българските родители, незаписали невръстните си деца в ясла и детска градина, не дават най-доброто за развитието и образованието на децата си, и не се грижат за социализацията им с други деца?
2. Второто скандално изказване от страна на заместник министър ДАМЯНОВА е: „Няма как едно дете, стоейки вкъщи, да придобие умения и навици да живее с околните, да работи в екип, да развива критическо мислене, няма как да се социализира. От друга страна, е важно тези деца да се научат, че когато живееш в обществото, има правила, които трябва да се спазват. Това ще ги научи и на дисциплина.“**
Категорично като родители, които се грижим и образоваме децата си, не можем да се съгласим с подобни твърдения и безпочвени изказвания!
Очакваме МОМН публично да изясни дали счита, че ЗДРАВАТА СЕМЕЙНА СРЕДА Е НЕПОДХОДЯЩА ЗА ОТГЛЕЖДАНЕ НА МАЛКИ ДЕЦА (НА ВЪЗРАСТ 3 И 4 ГОДИНИ), ПО ОТНОШЕНИЕ НА ТЕХНИТЕ УМЕНИЯ, ОБРАЗОВАНИЕ, НАВИЦИ ДА ЖИВЕЯТ С ОКОЛНИТЕ, УМЕНИЯТА ИМ ЗА РАБОТА В ЕКИП, КРИТИЧНОТО ИМ МИСЛЕНЕ И СОЦИАЛИЗАЦИЯ! СЕМЕЙНАТА СРЕДА НЕПОДХОДЯЩА ЛИ Е ЗА СЪЗДАВАНЕ НА ПРАВИЛА И ДИСЦИПЛИНА, СПОРЕД ВАС?
Предполагаме, че Вие като представител на МОМН ще потвърдите резултатите от многобройни научни изследвания и практиката, доказваща, че здравата семейна среда е най-подходяща за емоционалното и интелектуалното развитие на малкото дете, за неговата увереност при социализацията му, за пълното развитие на критичната му мисъл и за изграждането на ценности и правила у него. Надяваме се, че ще бъдете така любезни да се извините на нас и на всички родители, които жертват времето и кариерата си в даден етап от живота, за да осигурят и дадат най-доброто от себе си на своите деца!
Считаме, че Проектозаконът за предучилищното и училищното образование (чл. 8 ал.1, чл. 346 ал. 1, чл. 347 ал.1) нарушава и погазва родителските права, защитени в чл. 47 от Конституцията на Р. България и в редица международни споразумения. Всяко отнемане на правото на родителя да отглежда и възпитава своите деца, граничи с тоталитарен контрол, за какъвто няма място в страна, където демокрацията и човешките свободи се уважават.
Напомняме, че горепосочените членове в ПЗПУО трябва спешно да отпаднат с цел съхраняването на българската нация и предотвратяването на погазването на изконни човешки права и свободи.
Оставаме в очакване на Вашия своевременен отговор, за което предварително благодарим.
Снежина Тренева
Виргиния Йорданова
Офелия Ковачка
Евгения Василева
Родителите от Родителски комитет и др.
Адрес за обратна връзка:
Евгения Василева
Дружба 2 бл. 215 вх. Г ап. 86
София 1582
–––––––––––––––––––––––––––––––––––-
* Вечерни новини, централна емисия на Нова телевизия на 22.11.2012 г., линк към репортажа – http://novanews.bg/news/view/2012/11/22/39776/родители-не-пускат-децата-си-на-предучилищна-още-на-4/?utm_source=index&utm_medium=link&utm_campaign=latest
** Цитат от ел. издание на вестник «Сега», 3.12.2012 г. – http://www.segabg.com/article.php?id=626905