Гръмко, тържествено и публично заместник-министърът с ресор туризъм Иво Маринов представи новото лого на България и част от стратегията за бранда България, илюстрирана с 11 снимки, първата от които на самото лого.
Няма да коментираме добро или лошо е логото. Според Маринов „очаква се през следващите 5 години новото лого да удвои броя на чуждестранните туристи и да вдигне приходите от туризъм в икономиката с 25%“:))
Логото е правено от обединение от хора, взели близо 1.4 милиона лева за изработването му, а финансирането е по оперативна програма „Регионално развитие“. Цялостната стратегия е правена от обединение от над 50 различни специалисти от 7 държави и цялата тая работа им е отнела… дръжте се да не паднете, 2 години.
„България – откритие за споделяне“ е слоганът.
Ето част от имената на експертите с опит в областта на брандинга, туризма, проучвания и анализи, творчество и дизайн, връзки с обществеността, реклама. В стратегическия екип участват проф. Мария Воденска, проф. Симеон Желев, Росица Охридска-Олсън, Николай Неделчев и др.
Творческият екип се ръководи от Нико-Александър Ян, а в него са и дизайнерите Димитър Гавански, Флориан Рута, Флориан Шуберт и др., съобщават от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
На базата на основното лого са разработени още десет, които представят отделни сегменти от туристическия сектор, за което от МИЕТ представиха на брифинга десетина снимки с това лого от различни места и върху различни продукти.
Снимките обаче усъмниха хора от екипа на Webcafe.bg. И само за половин час те успяха да открият откъде са взети снимките – нито тази с летището е българска, нито красивите русокоси девойки в мол са българки, нито молът е български, нито дори розовото масло – и планината отново не е българска (Френските Алпи).
Публикуваме оригиналните снимки, взети от stock images сайт – и може да видите коя откъде е по водните знаци. Странно защо не са снимани и позиционирани места от България, при положение, че си имаме предостатъчно молове, предостатъчно красиви момичета, за да позират в тях, и предостатъчно розово масло – и достатъчно добри фотографи.
Аре малко повече криейтив, моля.
А освен това в Webcafe.bg се чудим защо не обявиха конкурс за идеи за новото лого, в който да участват младите ни дизайнери от България и чужбина. Очаквайте утре един добър пример за лого на една далечна държава.
Отговор от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма:
В материалите са демонстрирани приложения на логото в различни варианти. Стандартно за такива приложения в рекламните агенции се използват готови снимки, чиято цел е единствено да се демонстрират различните възможни приложения на лога, рекламни знаци и други приложения.
За тези снимки се търсят специални конкретни материали (чанта, тениска, бутилка, кърпа и т.н.) – тяхната цел не е да показват пейзажи или конкретни места. Това не са рекламни, а презентационни визии, чиято цел е да се представят логата в естествена среда.
Правата за използваните снимки са уредени и заплатени.
Отговор от пиар агенцията за проекта:
Уважаеми дами и господа,
Във връзка с представянето на бранд България, разработен от Обединение за бранд България, изпращаме допълнителна информация за проекта.
В материалите, разпространени заедно с информацията за бранда, са използвани илюстрации, демонстриращи конкретни приложения на логата в различни варианти.
Стандартно в практиката за демонстрирането на конкретни приложения на лога в рекламните агенции се използват готови снимки, чиято цел е единствено да се демонстрират различните възможни приложения на знаците. За тези приложения се използват снимки, показващи конкретни продукти – чанта, топка, бутилка, автобус, шезлонг и т.н. Тяхната цел не е да показват пейзажи или конкретни места. Това не са рекламни, а презентационни визии, чиято цел е да се представят логата в естествена среда и да демонстрират възможностите за техните приложения. Всички използвани снимки са с уредени права.
Логото и слоганът са само една малка част от всичко, което е направено по проекта. Най-съществената част е цялостна стратегия за бранд на България и интегрирани под-брандове за 10 вида туризъм (Морски ваканции, Планински и ски ваканции, Балнео, СПА и уелнес, Културен туризъм, Делови пътувания и събития, Еко и селски почивки, Приключенски пътувания, Спорт и голф, Вино и гурме, Градски почивки). Разработена е и стратегия за регионален туристически брандинг и методология за брандиране на туристически райони, както и конкретен бранд за район Тракия.
Създадени са още концепция за собствеността на бранда, наръчник за използването му, насоки за комуникация в различни канали. Всички тези документи се опират на 9 проучвания сред 8 000 респондента от 11 държави и анализ на 17 налични проучвания. Проведени са консултации със заинтересованите страни от сектора и 11 тематични срещи на работен етап от процеса.
Позиционирането на бранд България цели да изведе страната от едностранното възприятие като слънчева морска дестинация. В процеса са разработени 15 визуални насоки, като 4 финализирани концепции са тествани в 12 държави. Избраната концепция е най-харесваната и най-запомняща се на всички пазари и буди най-точни асоциации, свързани със страната ни.
Допълнително са създадени десет основни рекламни визии, които ще се използват при последващи кампании.
За информация
Обединение за бранд България
Ралица Жикова
Публисис Кънсалтънтс МАРК
Източник: Webcafe.bg
To v Evropata samo taka se probiva! Eto oshteevropeiski praktiki:
Осъденият на 4 г. затвор за корупция чрез лобизъм евродепутат Ернст Щрасер осуетил предложение за изслушване на Цветан Цветанов в Брюксел заради злоупотреба със СРС-та след скандала с Мишо Бирата, научи OFFNews.
През 2011 г., след скандалните записи, български евродепутати съобщиха, че Европарламентът може да изслуша вицепремиера Цветан Цветанов за контрола върху използването на СРС-та. Тъй като такава процедура е по-скоро в правомощията на националните парламенти, тогава бе задействан друг вариант – за отправяне на устен въпрос към Еврокомисията, който да е придружен с дебат. Именно по време на този дебат на 15 февруари 2011 г. осъденият Ернст Щрасер дръпва пламенна защита на Цветан Цветанов (виж по-долу). Според Щрасер Брюксел можел да се довери на Цветанов, че е използвал най-правилните мерки срещу корупцията по високите етажи на властта.
Ето и пълното изказване на Щрасер по време на дебата в пленарната зала на ЕП по повод подслушванията в България. След него Цветан Цветанов така и не бе повикан за изслушване:
Г-н председател, г-н Пиебалгс, проследих много внимателно това разискване и разискването относно Албания. Каква разлика само! По време на другото разискване бяха положени усилия да се запази учтивият, приятелски тон между представителите на отделните партии. Тук бяха отправени инсинуации, които са напълно недоказани. В другото разискване целта беше да се сближат двете страни. Тук целта на една от страните е да издигне стена между двете противостоящи страни. В другото разискване имаше желание двете страни да се обединят и да работят заедно за благоденствието на хората. Тук, за съжаление, всичко се върти около това как една част от Парламента предрешава положението.
Защо го правите? Защо не чух от вас нито един факт? Използвахте изрази като „Изглежда, че това е…“ или „Получихме информация от източници…“ или „Чухме, че…“. Ако така виждате положението, защо тогава не го обсъдите в съответните комисии в Парламента? Защо не се обърнете към подкомисията по сигурност и отбрана? Защо не задавате въпроси на Комисията? Вместо това повдигате въпроса за публично разискване само по политически причини. Ние се противопоставяме на това. Не разбираме защо това разискване се провежда за сметка на българското правителство и българския народ. Ако има нещо, което трябва да бъде обсъдено, ви приканвам да го направите в съответните комисии.
Повече от ясно е, че трябва да има принципи на правовата държава, да функционира съдебната система и да има подходящ парламентарен контрол по-конкретно при чувствителни случаи като този инструмент, които са отговорност на парламент, който е избран от това правителство, съставено от представители на всички парламентарни партии. Благодарен съм на г-жа Малмстрьом, която миналата седмица заяви в София, че това е вътрешен въпрос, и на члена на Комисията за това, че ясно заяви, че българското правителство е предприело всички необходими действия.
Пътищата на Цветанов и Щрасер са се пресичали и по-рано, през септември 2010 г. Тогава в т.нар. Баварска къща (представителство на Бавария в Брюксел) Цветанов изнася доклад за успешните операции на българската полиция сред отбрана публика, а сред гостите е и Ернст Щрасер.
Стенограмата и видеозаписът са публично достъпни в архивите на Европейския парламент.
При кликване върху линка ще се появи списък с ораторите. За улеснение там можете да кликнете на името на Щрасер и ще отидете директно на него. В целия запис изказването на бившия австрийски евродепутат е с начално време 22:35:36.
По признания на бившия вече австрийски евродепутат и бивш вътрешен министър Ернст Щрасер, той получил 100 000 евро хонорар от лобиста Петер Хохегер, за да помогне на негов клиент в лицето на българското правителство. В интервю за в. “Капитал” Щрасер признава, че през 2006 г. присъствал на вечеря с тогавашния министър-председател Сергей Станишев и няколко други представители на страната и за съветите си взел въпросния хонорар.
Договорът с Хохегер бе движен от приятелката на Станишев Моника Йосифова.
Представител на Хохегер в България бе близката до Цветанов и предлагана от него за министър Росица Велкова.
Сред хората, които взеха хонорар, е и съветникът на премиера Бойко Борисов Юлияна Николова.