Американският посланик нарече събитията „много притеснителни“, говорител на Брюксел призова властите да предприемат „съответните мерки“
.
Александър Колев, в. „Сега“
САЩ и Еврокомисията дадоха да се разбере, че са разтревожени за събитията около нападението срещу Ахмед Доган и показната стрелба срещу Златомир Иванов-Баретата пред столичната Съдебна палата. С дипломатичен тон обаче и от двете места обявиха, че все пак става дума за вътрешни проблеми, които властите трябва да си решат сами.
„Последните случаи с нападения в България са вътрешни въпроси и трябва да си се решат на вътрешно ниво. Очакваме властите да предприемат съответните мерки, но това е единственото, което може да се каже по темата“, заяви говорителят на ЕК Марк Грей. Той припомни, че ден по-рано в ЕК са били приети вицепремиерът Цветан Цветанов, министърът на правосъдието Диана Ковачева и главният прокурор Сотир Цацаров. „Уверени сме, че българските власти знаят какво да направят“, оптимистично заключи той.
„Тези събития са много притеснителни и тревожни, но те не биха върнали страната към старите лоши дни и беззаконието, от което понякога България е страдала в миналото“, каза американският посланик в София Марси Рийс на публична лекция пред Атлантическия клуб. „Очакваме политически изявления на българското правителство. Трябва да има реакции и отговорност от правоприлагащите органи, които по някакъв начин да овладеят процеса. Това е, което обществото очаква от тях, и това е начин, по който едно демократично общество се справя с подобни инциденти. Трябва да се даде гаранция, че такова нещо няма да се повтори“, заяви Рийс в отговор на журналистически въпрос.
„Борбата срещу престъпността е нещо много повече от прилагане на полицейски действия или осъществяване на дадена политика, тя изисква ефективна прокуратура и безпристрастна съдебна система“, каза дипломатката. Според нея България е заинтересована да създаде прокуратура и съд, които действително да защитават върховенството на закона. Рийс посочи като добри примери изборите за нов Висш съдебен съвет и за главен прокурор, които според нея са минали през „сериозно проучване на качествата и препоръките на кандидатите и са станали по много по-прозрачен от преди начин“. По думите й обаче сега най-важното е да се види дали новоизбраните ще успеят да осъществят необходимите реформи.
В лекцията си Рийс наблегна на партньорството между България и САЩ основно в областта на отбраната, на енергетиката и на високите технологии. Тя посочи, че „Хюлет Пакард“, Ай Би Ем, „Ню Бояна Филмс“ и „Джонсън Кънтролс“ заедно дават работа на близо 10 000 висшисти в София. Освен това търговският оборот между двете страни е достигнал 643.3 млн. долара.