Шест американски щата официално забраниха на работодателите да следят дейността и публикациите на служителите си във Facebook. Това са Калифорния, Илинойс, Мичиган, Ню Джърси, Мериленд и Делауеър, съобщава онлайн изданието Wired.
Щатите се решили на крайната мярка, след като Конгресът така и не стигнал до съгласие за проектозакон за защита на паролите на потребителите. Забраните влизат в сила със задна дата от 2 януари т.г.
Новите мерки забраняват на работодателите да изискват потребителско име и/или парола на служителите и кандидатите за работа за личните им профили в социални мрежи, включително Facebook, Twitter, Instagram и др. Тази практика става все по-популярна в САЩ, като в медиите неведнъж се появяваха и информации за служители, които са били уволнени заради публикации в личните им профили.
През април миналата година учителка в Мичиган е била отстранена от работа, след като отказала да даде достъп до Facebook профила си, съобщава онлайн изданието CNET. В случая ставало дума за публикувана от нея снимка, която предизвикала недоволство.
Новоприетите мерки ще защитават служителите от такива действия на работодателите. Те ще намалят и нарастващите изисквания на фирмите към персонала им, които все по-често въвеждат конкретни указания за това какво може и не може да се публикува в социалните мрежи.
Новите разпоредби засягат само информацията, която потребителите са ограничили за лична употреба или до конкретен кръг хора. Постовете, които са публикувани в публичното пространство и са видими от всеки, не попадат под новите регулации.
Източник: в. „Дневник“