– Протестите само за високите сметки за ток и парно ли са, или ситуацията се промени, г-н Сугарев?
– Хората имат право да са гневни, защото когато сметките за тока и парното стигнат 80% от доходите, много опции за реакции няма. Много ясно се усеща усилието тези протести да се превърнат в протести срещу правителството и до голяма степен това става. В момента ситуацията е доста революционна с непредвидим изход. Може би трябваше да се обърне по-голямо внимание на изказването на Станишев, че ако правителството на ГЕРБ не подаде оставка, то може да бъде свалено по друг начин.
Другият начин се вижда сега. Не е необходимо да се говори как тези протести били граждански, нямало политически партии. Да, така е, но това е теза за наивници. Достатъчно е една голяма партия да инструктира членовете си да участват в тях, за да се получат нужните ефект и насока. Освен това има хипотези, според които сред участниците се вклиняват и провокатори, които се опитват да радикализират протестите, провокирайки сблъсъци с полицията. Това не е невъзможно и е твърде вероятно да е така. Дори се споменава, че някои от тези хора са от хората на Алексей Петров.
– Друга режисьорска ръка вижда ли се според вас?
– По отношение на режисурата, ако трябва да говорим по-сериозно, на първо място трябва да споменем политическите интереси, свързани с това кой ще спечели следващите парламентарни избори. И ако погледнем структурата на хората, които се идентифицират с протестите и които искат оставка на правителството, може да видим параметрите на следващата тройна коалиция, която ще управлява. Това поискаха БСП, ДПС и „Атака“. Това е една доста взривоопасна смес, защото на Балканите сме виждали какво се получава при микса от комунизъм и национализъм. Една съседна до нас държава – Югославия, изчезна по този начин.
– Десетина дни след референдума за „Белене“ тръгнаха протести. Виждате ли връзка?
– Натискът върху правителството на Бойко Борисов се засили неимоверно много, след като пропадна проектът „Белене“. Това вероятно е свързано със силното накърняване на руските интереси у нас. Този проект беше изключително важен за Русия – тя разчиташе да пробие на пазара на ЕС чрез тази ядрена централа. Руските интереси плюс преките политически интереси на техните подгласници у нас – визирам БСП и присъдружните й организации, са основното, което насочва протестите към конкретни политически акции, свързани със сваляне на правителството.
– Спонтанният протест прераства в организиран – срещу правителството…
– Спонтанният протест на хората е обясним и би следвало човек дори да го подкрепя. Само че хората не могат да си дадат сметка защо се стига до тези неща. Те смятат, че като се национализират ЕРП-тата, цената на тока ще се намали. Това не е вярно. А причината за тяхното злощастно дередже не е цената на тока, която е най-ниската в Европа. Причината са ниските заплати, лошият стандарт на живот, неработещата икономика, бездарното управление, включително и на сегашното правителство. Неща, за които протестиращите не си дават сметка. Големият батак с енергетиката в България е свързан с факта, че огромна част от нейните активи се източват от неколцина енергийни олигарси, до един свързани с БСП. А в „Белене“ в момента има капитализирани активи за 45 млн. евро, къде са похарчени останалите над 800 млн.? Или кой изнася евтиния ток от „Козлодуй“ и преди в годините? Парадоксалното е, че хората протестират, но техният протест е в полза на онези, които са виновни за това дередже. Те поддържат тези олигарси, тази конспиративна структура на този сектор, в която хора, свързани с ДС, имат много силно влияние. Те поддържат и неговата нереформираност.
– В такъв случай оставката на министър Дянков изглежда безпредметна.
– Оставката на Дянков беше груба, недопустима според мен грешка от страна на Бойко Борисов. Това беше единственият абсолютно категоричен министър в неговото правителство, който вършеше точно тази работа, за която беше поставен. Дянков не даваше да се харчат пари нахалос. Затова е и неговата оставка – за тези близо 1 млрд. лв. за селскостопанските производители, с което не беше съгласен.
– Правителството се стресна, че могат да дойдат хора с трактори в София и да си искат парите.
– Правителството се стресна от сливането на двата протеста, което би могло да доведе до непредвидими обстоятелства, но, от друга страна, отстранявайки Дянков, Бойко Борисов на практика оголи себе си. Вече няма чия глава да вземе, за да потуши напрежението, остава самият той.
– Като говорите за възможните черни сценарии, след протестите през 1997 г. бе въведен валутен борд. Може ли сега след тези протести той да падне?
– Не бих могъл да изключа всякакви волунтаристични възможности, като имам предвид, че дори в момента социалистите говорят за премахване на плоския данък, който те въведоха при предишния си мандат. Това е раздвоение на идеологията, което трудно може да се обясни с друго освен с чист популизъм. Подобни възможности са реалистични. Има доста противници на валутния борд, но ако не беше той, сега щяхме да сме ударили дъното и нямаше да има държава.
– Но ако сега падне, какво би се случило?
– Би престанала да съществува държавата – това не е толкова далече. В момента в България няма ресурси. Сценарий, при който държавата буквално може да се разпадне – перманентен цикъл на смяна на правителства, докато изчерпи своите ресурси и престане да съществува. Ситуацията е много тежка от икономическа гледна точка – междуфирмената задлъжнялост е огромна. Имаме ситуация, в която неработещите са повече от работещите, все повече млади се ориентират да живеят в някоя по-нормална част от Европа.
– Ще устои ли на този натиск премиерът?
– За съжаление, очакванията ми са мрачни. Очаквам, че този натиск ще бъде форсиран в максимална степен, че ще има протести до края на седмицата и в уикенда ще бъде големият пик и че някой ще провокира сблъсък, при който ще пострадат хора и това ще бъде краят на правителството на Борисов. Мрачни перспективи и най-мрачното е, че тъкмо виновниците за това дередже, в което се намира България в момента, ще дойдат на власт и ще се възползват от ситуацията. Тези хора, които би трябвало да бъдат съдени – да речем за непознати в българската история кражби като тези със заменките или с АЕЦ „Белене“, или с изкуствения фалит на „Кремиковци“…
Но една такава ситуация обръща както общественото мнение, така и всички възможности на едно правителство да реагира. Предполагам, че в скоро време и в медиите ще се види обръщане по отношение правителството на Бойко Борисов, а също и в съдебната власт вече по различен начин ще гледат на всичко това. Казвам го и с горчива самоирония, тъй като съм подсъдим по дело с Алексей Петров и при идване на комунистите на власт най-вероятно ще трябва да си търся друга държава.
– Толкова силна фигура ли е Алексей Петров?
– Той беше посредникът между изпълнителната власт в лицето на тройната коалиция и организираната престъпност – това е изключително важна функция. Нещо повече – мисля, че той продължава да върши съответните услуги в много отношения. Примерно съм почти сигурен, че излизането на досието „Буда“ беше негово дело.
– Може ли да кажем, че досието „Буда“ е подгрявало ситуацията за протестите?
– Можем да кажем, че досието „Буда“ отключи предизборната кампания в най-грубия смисъл и вероятно могат да се очаква появата и на друг тип подобни документи, ако правителството на Бойко Борисов се закрепи. Но много повече в момента се разчита на протестите на хората и на това, че правителството няма да удържи, отколкото на компромати.
– Има ли работещи ходове премиерът?
– Точно от това се страхуват – че някои хора могат да му подскажат опасни работещи ходове, като например да отнеме лиценза на ЕРП-тата, което ще е доста странно. Друг възможен ход е да почнат да се наливат пари в пенсии, заплати, което ще отключи инфлационната спирала. Няма много работещи ходове. Има само лош и по-лош вариант. По-лошият е да дойде БСП на власт. Чудя се как може нормални хора да твърдят, че много по-важно е сега да свалят Борисов, пък после ще му мислим. После ще бъде късно да се мисли.
Интервю на Генка Маркова, в. „24 часа“