Около 100 000 души в поне 35 български града излязоха вчера на протест срещу високите цени на електроенергията и завишените сметки за ток и парно. Това са най-масовите демонстрации от времето на Виденовата зима преди 16 години.
Протестиращите блокираха улици и кръстовища, пътища и магистрали. Исканията за изгонване на фирмите, собственици на ЕРП-тата, ескалираха в бунт срещу ГЕРБ и Бойко Борисов. Демонстрациите в София, Варна, Дупница продължиха най-дълго – над 5 часа. Протестиращи нарекоха бунта „начало на Българската пролет“.
По сградите на енергоразпределителните дружества, Министерството на икономиката и по Народното събрание полетяха камъни, бутилки, яйца, плодове. В столицата се стигна до сблъсъци с полицията. В други градове органите на реда само охраняваха шествията и пренасочваха движението, за да не се стигне до инциденти.
Единствената реакция на премиера бе да поиска спешно оставката на назначената от него едва преди 4 дни шефка на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Юлиана Иванова. Повод са разкритията от деня след избора й, че държи интернет магазин, който продава незаконно цигари. Както и в случая с нейния предшественик Ангел Семерджиев, оставката бе подадена незабавно. Иванова имаше задача до дни да представи анализ за възможностите да бъде намалена цената на тока. Министър Делян Добрев даде снощи извънредна пресконференция, на която заяви, че договорите с ЕРП и ТЕЦ „Марица“ 1 и 3 ще станат публични заради високия обществен интерес. Обсъжда се дали лицензията на ЧЕЗ не може да бъде отнета.
Демонстрациите започнаха в 11 ч. в цялата страна. В София шествието тръгна от сградата на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Софиянци дадоха на властта една седмица да изпълни исканията им, свързани със сметките за парно и ток. Близо час по-късно протестиращите вече искаха незабавната оставка на цялото правителство. Мощните освирквания бяха прекратени само в началото за минута мълчание в памет на актьора Тодор Колев, чието поклонение съвпадна с началото на протеста.
Поне 10 хиляди в столицата се отправиха към сградите на Народното събрание, президентството и Министерския съвет и ЧЕЗ. Блокирано за известно време бе кръстовището на Орлов мост. Пътем протестиращите замеряха с яйца и бутилки Министерството на финансите. Пиратки, домати и плодове полетяха към парламента. Късно следобед пред Народното събрание протестиращите запалиха американското знаме. Пред сградата на ЧЕЗ на ул. „Раковски“ се събраха около 4000 души с викове „Мафия“ и „Оставка“. Служителите на реда се опитаха да отместят протестиращите от входа на централата на енергодружеството, при което последваха сблъсъци с демонстрантите, които се опитаха и да обърнат един от автомобилите на жандармерията. Задържани са четирима, съобщиха по-късно от МВР.
Най-многолюден вчера бе протестът във Варна, където се събраха над 20 000 души. Такава демонстрация градът не помни от средата на 90-те години. Хората се събраха най-напред на площадчето до община Варна. Чуха се всякакви искания – за национализация на ЕРП-тата, разсекретяване на приватизационните договори, гражданско участие в ДКЕВР. Появиха се дори позиви, описващи световен заговор срещу човечеството. Сред плакатите с надписи срещу енергийния монопол се появи още един: „Буда, ние не сме будали“.
След като постоя 30 минути пред общината, множеството се понесе към Аспаруховия мост. Бившият футболист Иван Петров, сочен за един от лидерите на недоволните, най-напред обяви хората от авангарда на шествието за провокатори, после сам го оглави. В сряда Петров бе приет в болница, след като се разбра, че е бил наръган. Но вчера участваше наравно с всички.
На площада пред катедралата множеството бе посрещнато от кордон жандармерия, който запречи пътя към Аспаруховия мост. Шествието се разцепи. По-голяма част от тълпата се отправи към жандармеристите. Те отстъпиха от „барикадата“ и множеството се понесе към моста. Въоръжените с щитове и палки полицаи се придвижваха в колона заедно с протестиращите. Техни колеги отбиваха трафика, за да не влизат другите граждани в конфликт с демонстрантите.
Аспаруховият мост бе блокиран за около час. Входът му откъм Варна почерня от народ, шествието се извиваше 2-3 километра назад. След това множеството се пръсна. Повечето хора се прибраха по домовете, други се отправиха към мол „Двете кули“, отстоящ на 10-ина километра, където е централата на „Енерго-Про“. Около 1000 души се скупчиха пред клиентския офис на компанията на ул. „Девня“ и го обстрелваха с яйца, мляко, плодове, буркани с лютеница. Полетяха и камъни, които изпотрошиха витрините. Жандармерията не се намеси.
Около 13 часа протестиращите поеха обратно към общината. Друга група от около 2000 души се придвижваха към мол „Двете кули“. Ситуацията в центъра на Варна започна да прилича на анархия. Към 16.30 часа младежи блокираха магистрала „Хемус“ на изхода на Варна.
Километрични опашки се извиха на пътя от София за Кулата, след като граждани на Благоевград и Дупница блокираха главен път Е-79. В Дупница блокадата трая до 18 ч. въпреки заканите, че ще останат там и през нощта. Кюстендилци затвориха входа на града откъм столицата и спряха движението към ГКПП Гюешево за около 20 минути.
Десетки хиляди българи протестираха и в останалите градове, като почти навсякъде сградите на енергоразпределителните дружества бяха „окъпани“ в яйца и домати. Гражданите на Бургас и Велико Търново дори призоваха за „всенародна революция“. В Търново участниците в протеста събраха около 150 лв. за 70-годишен пенсионер, чиято сметка за ток е 230 лв.
Протестиращите се заканиха акциите им да продължат и в следващите дни и да стават още по-многолюдни.
От компанията ЧЕЗ вчера пуснаха информация, че едва 1.3% от проверените 3341 сигнала за надвишени сметки, подадени при тях, са основателни. Изпълнителният директор на дружеството Стефан Апостолов заяви, че при ценообразуването на ЧЕЗ се падат само 9 на сто от фактурираната сума. Той призова абонатите на компанията да подават жалби, ако се съмняват в сметките си за ток, тъй като от дружеството са готови да работят в полза на гражданите. От „Енерго-Про“ обявиха около 16% средно намаление на сметките за ток за последния месец.
Бившият директор на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев застана на страната на ЕРП-тата. Според него електроразпределителните компании не са причината за поскъпването и техният принос в крайната цена на тока за потребителите е нищожен.
КАКВО СЕ ИСКА
Енергиен сектор:
1. Национализация на ЕРП-тата;
2. Премахване на всички посредници – НЕК да поеме тяхната функция;
3. Разсекретяване на всички договори в сектор „Енергетика“;
4. Търсене на отговорност на подписалите ги лица;
5. Електроенергията, произведена от АЕЦ „Козлодуй“, да се разпределя само на вътрешния пазар;
6. Да се премахне задължителното изкупуване на електроенергията от НЕК.
Топлинна енергия:
1. Индивидуални договори с топлофикационните дружества с право на прекратяване с едномесечно предизвестие от страна на клиентите;
2. Уредите да отчитат в МВт/ч;
3. Реално отчитане на изразходваната топлоенергия, а не чрез прогнозни дялове.
ПОРЪЧКА
Държавата ще направи анализ на енергийното потребление до 2035 г., става ясно от регистъра на Агенцията за обществени поръчки. Министерството на икономиката ще плати 90 000 лв. без ДДС, за да разбере прогнозния гориво-енергиен баланс през следващите над 20 г. Ще бъде изготвен отделен документ за гориво-енергийния баланс в периода 2000-2011 г., който ще включва и данни за страните от Балканите. Ще бъде анализирана и енергийната стратегия на страната до 2020 г.
Източник: в. „Сега“