23 март 2013 г.
Социалните мерки на правителството се отлагат за април. Бюджетът е зле, но това не е притеснително. Всички в държавата трябва да проявят солидарност с най-бедните, макар да е неясно как. Това бяха основните послания на първото заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество вчера след над петмесечно прекъсване на социалния диалог, съобщава в. „Сега“. В началото премиерът Марин Райков, който ден по-рано призова бизнесът да прояви солидарност с най-бедните, успокои работодателите, че правителството не смята да им извива ръцете с административни решения. „Никой не обмисля увеличаване на данъците. Нямаме намерение да упражняваме неправомерен натиск, някакво изкуствено увеличаване на заплатите в частния сектор извън това, за което се разберем“, обясни той. Райков даде да се разбере, че минималната заплата едва ли ще се увеличи, както искат синдикатите, защото това според бизнеса ще доведе до намаление на заетостта. Финансовият министър Калин Христов изнесе данните за бюджета към края на февруари, според които той е с по-голям дефицит, отколкото през същия период на 2012 г. „До момента имаме дефицит 730 млн. лв. по консолидираната фискална програма за първите два месеца при общо 1,1 млрд. за цялата година“, обяви Христов. Но успокои, че не бива да се правят генерални изводи за провал, защото има сезонни плащания, някои от данъците са отложени във времето, което е в подкрепа на малкия и среден бизнес.
Всеки българин е задлъжнял с 575 лева при управлението на ГЕРБ, пресметна ексдепутатът от левицата Димчо Михалевски, информира „Труд“. Според изчисленията, направени в БСП, минимум 6 млрд. лева не са влезли в бюджета по вина на кабинета „Борисов“. С тези пари е можело да се вдигнат пенсиите, да се подпомогнат хората с увреждания и майките, както и да се разкрият нови работни места. „За ГЕРБ хората не значеха нищо. Неслучайно всеки втори гражданин е застрашен от бедност. Роди се най-страшният феномен – горящите хора“, коментира Михалевски.
Обединеното кралство ще спази своите задължения съгласно Договора за присъединяване на България и Румъния към ЕС и ще преустанови преходните мерки за контрол върху свободното движение на работна сила спрямо българските граждани до края на тази година“. Това става ясно от поздравително писмо на британския външен министър Уилям Хейг до българския премиер Марин Райков по повод назначаването му за министър-председател на служебното правителство и министър на външните работи, посочва „Преса“. „Британското правителство работи за недопускане източването на социални фондове и на туризъм с цел ползване на социални помощи. Това обаче се отнася до всички емигранти, от всички страни на Европейския съюз и извън него и не е насочено към която и да е отделна страни”, пише Хейг. Междувременно британският вицепремиер Ник Клег каза днес, че правителството обмисля да въведе доста по-строг граничен контрол и може да задължи посетителите от „високорискови“ страни да внасят определена сума като гаранция, че няма да просрочат визите си. „Имаме нужда от имиграционна система, която не проявява никаква толерантност към злоупотребите“, заяви Клег в най-острото си изказване по темата до момента. Според него има “криза на общественото доверие“ в имиграционната система. Той каза, че е поискал вътрешното министерство да проучи въпроса за въвеждане на схема, предвиждаща пристигащите във Великобритания чужденци да внасят депозит, който при тяхното заминаване да им бъде връщан. Подобна система действа в Австралия.
80% от разследванията срещу магистрати са образувани срещу неизвестен извършител, разкри вчера главният прокурор Сотир Цацаров, пише „Сега“. Той открил порочната практика и в случаи, когато досъдебното производство се води срещу известен човек – ръководител на прокуратура или съд. Тогава отново формално се вписвало, че делото е срещу неизвестен извършител. Така се създават зависимости на разследваните. Практиката показва, че същият е случаят и с други разследвани лица. Последният пример е дело срещу висши служители от министерството на земеделието, за които БСП твърди, че са бившият министър и заместничката му, а от прокуратурата отговориха, че е срещу неизвестен извършител. Главният прокурор съобщи още, че е разпоредил цялостна проверка на всички дела за корупция срещу магистрати. Общият им брой е 46, 33 от тях са висящи. Проверката трябва да приключи до края на март, като основната цел е да се види по колко от разследванията са използвани специални разузнавателни средства (СРС) и каква е продължителността на самото дело. До края на май пък трябва да приключи и друга проверка – на делата за корупция по високите етажи на властта, които се наблюдават от Европейската комисия.
Българските служби са отправили седем молби до „Майкрософт“ да получат информация за 15 потребители на „Скайп“ миналата година, научаваме още от „Сега“. Всички те обаче са били отхвърлени. Службите не са получили информация и за профили в социалната мрежа „Туитър“, въпреки че са изпратили близо десет запитвания. Данните са за цялата 2012 г. и са публикувани на сайтовете на двете компании в т.нар. списъци за прозрачност, цитирани от американските медии. „Майкрософт“ за първи път дава информация за броя запитвания от страна на службите по света. Въпреки че не са получили отговор, докладът е поредното доказателство за засилване на интереса на българските правоохранителни органи към алтернативните методи за комуникация. В края на миналата година фондация „14 януари“ представи данни, според които исканията за достъп до трафични данни в България са около 30 хиляди, докато в Австрия те са само 188. Докладът на „Майкрософт“ показва, че специалните служби на Великобритания, Франция, Германия, Турция и САЩ са направили 69% от 70 665 запитвания миналата година. Компанията е отговорила положително на 1544 от тях, отправени от САЩ и на 14 от Бразилия, Канада, Ирландия и Нова Зеландия.
„В България става нещо нечувано не само в историята на страната, в историята на Европа. Ние заприличахме на Тибет и Виетнам, преди падането на режима тогава. Всеки втори ден – някой се пали или започва да се пали, прави го на публични места, прави го по мъчителен за себе си начин. Знаем защо става това. Слели са се два синдрома и са предизвикали перфектна буря. Това е, първо, Вертеровият синдром, и второ – синдромът на груповото одобрение“, казва пред „Стандарт“ подалият оставка шеф на „Информационно обслужване“. Според Михаил Константинов има няколко начина, за да спре тази зловеща верига. „Един от тях е пълно мълчание. Когато откриват виенското метро през 70-те години на миналия век, почва всяка седмица един да се хвърля под метрото – не е ясно защо. Вестниците пишат, разговарят с жена му, с родителите му, с децата му, на другата седмица още един. Слагат мрежи, слагат пазачи – хвърлят се, след което правителството и медиите взимат съвместно решение – никаква информация. Хвърлил се – хвърлил се, забравете за това. След месец самоубийствата прекратяват. Огромна грешка беше да се прави този траур за трагично починалия Пламен Горанов от Варна. Веднага след това се ускориха самозапалванията. Ако следващият се запали в претъпкан автобус или във вагон на метрото, паниката ще убие десетки. Атентатът в Сарафово ще ни се стори детска игра“, обяснява Константинов.
Заместник-председателят на Европейската комисия и еврокомисар по въпросите на цифровите технологии Нели Крус изрази безпокойството си за медиите в България по време на семинар в Дъблин за медийния плурализъм и свобода, разказва „Сега“. „Ние знаем, че Европа е дом на демокрацията, прозрачността и основните права. Свободните и плуралистични медии са важна част от това. Но не толкова очевидно е как на практика тези ценности да бъдат спазвани“, каза комисар Нели Крус. Тя посочи, че в някои страни от ЕС има проблеми като концентрацията на медии и липсата на разнообразие, наложени ограничения на медиите или държавен контрол, натиск и намеса. Като примери за това еврокомисарят открои три страни – Унгария, България и Великобритания – заради скандал с подслушването в медии на Рупърт Мърдок и последвалото разследване на комисията „Левесън“. Нели Крус посочи, че Европейската комисия има опасения относно прекалената концентрация на медийна собственост в България и липсата на прозрачност. Заради партийна солидарност политиците в Брюксел често подминават този тип проблеми в отделни страни, призна Крус. С тези негативни примери еврокомисарят аргументира необходимостта от широки консултации за медийната свобода в Европа, чието начало тя обяви вчера.
„Зам.-министърът на икономиката Иво Маринов с ресор туризъм, който подаде оставка, остава на поста си, обяви министърът на икономиката Асен Василев. Той е провел среща с целия бранш, по време на която бизнесът не се е обединили около една фигура за поста. Затова след консултации с премиера Марин Райков Василев е решил засега да не приема оставката на Иво Маринов“, четем в „Стандарт“. „При първия и най-малък проблем в туристическия ресор оставката ще бъде приета и поста му ще заеме кандидатурата, която аз съм предложил“, категоричен бе Василев. За да може своевременно да се случва договореното с бранша, всички несвойствени дейности като търговия с оръжие, издаване на лицензи и т.н. ще бъдат извадени от този ресор, допълни министърът. Иво Маринов ще работи само с двете ресорни дирекции, които са в Пловдив, обясни министър Василев.
Ураган потопи почивни станции по морето, информира „Монитор”. Стихията е глътнала 10 метра от брега на Поморие, като щормът е бутнал и подпорна стена. Същият страховит вятър е атакувал със скорост от 120 км/ч и речния град Русе, като поривите са откъснали тераса на архитектурен паметник в централната градска част. За късмет в лошото време в близост не е имало пешеходци. Бурята е съборила дървета в Пазарджик, скъсала електрически жици в Брацигово, където хиляди са останали без ток. В столицата паднала бреза спука главата на млад мъж. За да не спират емоциите, Човекът Честност, таксиметровият водач Виктор Паргов, който получи награда за доблестта си да върне 8 хиляди лева, намерени в таксито му, се превърна и в акушер. Млада родилка не устискала да стигне до болницата в Дупница и новороденото момиченце се появило на седалката в таксито, разказва още изданието.
Източник: Kafene.net