Стотици българи, протестиращи срещу корупцията, излязоха на улицата четвърта поредна неделя с искане за спиране на планираната продажба на отдел „Товарни превози“ на държавната железница и одит на всички приватизационни сделки, съобщиха световните агенции.
Уличните демонстрации свалиха дясноцентристкото правителство на Бойко Борисов миналия месец и продължиха и след това, въпреки че днес протестиращите бяха по-малко, което показва, че протестите вероятно утихват.
Балканската страна върви към предсрочни избори на 12 май, като партията на Борисов и социалистите са с изравнени позиции в социологическите изследвания, което вероятно ще затрудни сформирането на правителство и политическата несигурност ще продължи, коментира Ройтерс.
От четири седмици България е разтърсвана от ежедневни протести срещу бедността и „корупцията на политическата класа“, пише Франс прес. Хиляди хора протестираха в София и в десетина други градове. Протестиращите в София коленичиха и запазиха минута мълчание в памет на Венцислав Василев.
Те скандираха „Победа!“ и носеха плакати с надписи „Мафията вън!“, „Морал, солидарност и защитена природа“. Във Варна протестиращи слязоха на релсите, за да попречат на заминаването на влак за Шумен като протест срещу проекта за приватизация на отдел „Товарни превози“ на българските железници. Международният път Е-79 за Гърция също беше блокиран при Благоевград, информира Франс прес.
И двете агенции съобщават за смъртта на 53-годишен мъж, баща на пет деца, който се самозапали миналия месец, отчаян от бедността в централния град Раднево. Той е третата жертва на самозапалване от началото на протестите. Със средна месечна заплата от едва 400 евро (520 долара) и наполовина по-малки пенсии българите имат най-ниския стандарт на живот в ЕС. Те обвиняват последните правителства, че са направили малко за подобряването на живота им и в борбата с ширещата се престъпност и корупция, отбелязва Ройтерс.
Франс прес също посочва, че тази неделя протестиращите в София и в другите градове от провинцията бяха много по-малко, отколкото в предишните две недели. Многобройните граждански групи, които са в основата на протестите, не успяват да хармонизират действията си, тъй като исканията им са разнородни, отбелязва агенцията.
Президентът Росен Плевнелиев трябва да разпусне парламента тази седмица и да назначи правителство от експерти, което да организира парламентарните избори на 12 май. Под претекст, че няма време, парламентът отказа да разгледа предложението на протестиращите за поправка в Изборния кодекс, улесняваща участието на граждански организации в изборите, припомня Франс прес. (БГНЕС)
Източник: Dariknews.bg
Снимки: Юлиана Николова, Sofia Photo Agency