МВР приело тарифата без обществено обсъждане, но още миналата година „оправило нещата“
.
Самуил Димитров, в. „Сега“
Таксите, събирани от МВР за лични карти, международни паспорти и шофьорски книжки, са незаконни, реши Върховният административен съд (ВАС). Според съдиите промените от 2010 г. в Тарифа 4, регламентираща сумите, които удържа Вътрешното министерство, са приети в нарушение на Закона за нормативните актове, което ги прави нищожни.
Таксите за личните документи бяха атакувани от адвокат Иван Груйкин от гражданското сдружение „Справедливост“. Първоначално съдът отхвърли жалбата, но след това петчленен състав я допусна и върна на тричленката за разглеждане. Причината за отмяната на тарифата е, че МВР не е изпълнило задължението да предостави на всички страни възможността да дадат становища по промените в тарифата. Председателят на състава Ваня Пунева е против решението на колегите си и се е подписала с особено мнение. Според останалите съдии – Галина Христова и Светлана Борисова, вътрешното ведомството не е успяло да представи доказателства, че е изпълнило законовото си задължение да гарантира на всички възможността да дадат становище по проекта на наредбата, определяща размера на таксите.
„По делото не се представиха доказателства това изискване да е изпълнено, като представените становища по проекта са изготвени и изпратени на съставителя на проекта по негово искане и по негова преценка от кого да изиска такива, а при обсъждането на проекта становища могат да изразят и представят и други обществени организации, ведомства и пр. извън тези, от които съставителят му е изискал. При изпълнение на посочения текст се гарантира, че изработването на проекта за подзаконовия нормативен акт е извършено при зачитане принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност“, пише в съдебното решение. В особеното си мнение съдия Пунева е записала, че според нея, дори да има такова нарушение, то не е съществено, защото всички засегнати от подобна наредба имат възможност да обжалват пред съда, така че правата им са гарантирани.
Вчера адвокат Груйкин коментира, че ако тарифата бъде отменена и на втора инстанция и междувременно министерството не е подготвило нови текстове, може да се окаже, че държавата няма правно основание да събира такса, тъй като по закон самите документи – лични карти, международни паспорти и шофьорски книжки, са нейна собственост. От МВР обаче обявиха, че са се застраховали, тъй като атакуваните от Груйкин текстове са променени още през април миналата година. Промените наистина са обнародвани в „Държавен вестник“, но по същество разлика със старата разпоредба няма, защото таксите за издаване на документи са същите, но процедурата най-вероятно е била проведена в съответствие със закона.
Според Груйкин това не е достатъчно. „Промените в незаконен нормативен акт не го правят законен“, коментира той и допълни, че сегашното решение на съда се базира на изначално сгрешена процедура при приемане и изобщо не са били коментирани таксите, които всъщност са основният мотив за жалбата. Адвокатът твърди, че те са увеличени незаконно заради липсата на икономическа обосновка за скока им.
Според адвоката при отмяна и на втора инстанция гражданите могат да търсят правата си чрез искове по силата на Закона за отговорността на държавата и общините, тъй като са претърпели вреди. Едно такова дело обаче със сигурност би струвало много повече от разликата в парите, които човекът трябва да получи обратно.
Със същите мотиви – липса на становища от всички заинтересовани страни, преди година ВАС отмени и 4% такса за завеждане на дела. Единствената разлика беше, че тогава изискванията на закона не бяха изпълнени от правосъдното министерство. Решението бе прието много добре от бизнеса, тъй като сваля сериозна финансова тежест при воденето на дела. В началото на ноември обаче решението на тричленния състав беше отменено от петчленка под председателството на бившия зам.-шеф на съда Венета Марковска. Това се случи няколко дни след като тя бе избрана за член на Конституционния съд. Решението за запазване на таксата беше взето в ден, в който премиерът Борисов твърдеше, че съдийката е в болница.
ТАРИФА
В момента обикновена поръчка за издаване на лична карта на пълнолетни струва 18 лв. и отнема 30 дни. Цената на международния паспорт е 40 лв., а на шофьорската книжка – 25. При бърза поръчка до 3 работни дни цената се удвоява, а при експресна (до 8 часа) сумата се умножава по пет. Последните две опции обаче са възможни само за лична карта и паспорт. Най-късият срок за издаване на шофьорска книжка е 10 дни. Преди промените през 2010 г. издаването на лична карта струваше 10 лв., на паспорт – 30, а за шофьорска книжка МВР таксуваше 18 лв. Правилото за скок в цената при бърза или експресна поръчка не е променяно.