Бюлетината на 12 май – дълга цял метър
.
Анелия Иванчева, Vsekiden.com
Пълна бъркотия ще са изборите за депутати на 12 май. Не можем да се ориентираме какво става, жалват се все повече българи с право на глас. Освен от рекордния брой коалиции и партии, от което и интегралната бюлетина ще е рекордно дълга, избирателите са в ступор и от други разлики. Тъкмо на миналите избори вдянаха как да подават вот и за партии – пропорционално, и в същото време и за отделни кандидати – мажоритарно, и сега отново промяна.
Същата е работата и с преференциалния вот – преподреждането на имената в бюлетината по вкуса на избирателя. Отлага се и електронното гласуване. „Защо не се говори нищо за втората бюлетина с мажоритарните кандидати? Имената в общата ли ще са и къде – най-отгоре или най-отдолу“, тюхкат се дисциплинирани електорални единици неразбиращо. Докато разберат, че на 12 май ще има само една интегрална бюлетина, и то само пропорционална. Мажоритарния вот вече го няма. Малкото запознати все още обясняват на ненавлезлите в материята и че няма да могат да пренареждат депутати. Гласуването е накуп – както партиите са определили поредността на кандидат-депутатите си в листите – от водача до последния. Но пък и тук възниква проблем – избирателят ще вижда в дългата единна бюлетина само първите три имена от всяка партийна листа. С другите може да се „запознае“, преди да влезе да гласува.
Бюлетината за вота на 12 май ще бъде дълга почти един метър. Но можеше и да е почти два метра. От общо 71 партии, подали документи за регистрация, на 4 регистрацията е заличена, на 3 е отказана такава, а заявката на една въобще не е разгледана. Има и 27 партии, които са се обединили в 8 коалиции, сочи ЦИК. 4 партии са подали възражение в съда. Така в общата интегрална бюлетина ще бъдат изписани наименованията на поне 44 партии и коалиции.
Още обаче не се знае колко ще са безпартийните кандидати във всеки от избирателните райони. Очаква се за всеки включил се в надпреварата независим, издигнат от инициативен комитет със срок за регистрация до 10 април, да се заделят по 2 см от дължината на листата. На практика това означава, че размерът на бюлетината ще е минимум 90 см към 1 метър. През 2009 г. на изборите за парламент са 18 формации и тогава бюлетината не можа да надхвърли и половин метър.
Заради много дългата бюлетина все още не е ясно на колко ката ще се прегъва тя, преди да се пусне в урната. На миналите избори се сгъваше на три. При сгъването не би трябвало да има грешка, защото прегъвките са фабрично направени. Голямата дължина обаче със сигурност ще предизвика и голямо омотаване в хартията в тясната тъмна стаичка. А сгъването й вътре е задължително с цел тайното гласуване да не се превръща в незаконно явно.
Преди обаче да се сгъне бюлетината, гласоподавателят трябва да реализира самия избор. Това става, като се задраска кутийката, разположена след номера, и името на предпочетената партия или коалиция. Зачеркването става само със знак „Х“ или кръстче – две пресичащи се чертички. Като маркирането се прави единствено със син химикал и без да излиза от кутийката.
Гласуваме електронно чак догодина
Въпреки желанието на предишните управляващи да засилят електронното гласуване още за вота на 12 май тази година, то остана за 2014 г., когато България ще избира своите нови евродепутати. Интернет вотът се въвежда експериментално и няма да отмени традиционната разходка до урните. Спрямо резултатите от него ще се мисли да не стане постоянна алтернатива на хартиените бюлетини в следващите избори.