12 147 души са емигрирали от България през миналата година, като от тях 47.3% са мъже, а 52.7% – жени. Над половината от напусналите страната са млади българи – между 20 и 39 годишни.
Към тези 12 хил. българи, избрали да напуснат родината, прибавяме отрицателния прираст от над 40 хил. души – с толкова повече са починалите в сравнение с родените само 69 121 бебета през миналата година.
Анализ на демографската ситуация на НСИ у нас към декември 2012 г. показва, че само за 1 година трудоспособното население е намаляло с около 20 000 души или около 0.4%, въпреки увеличаващата се възраст за пенсиониране.
Българските села продължават да се обезлюдяват – населението там е под 2 млн. души. Наред с обезлюдяването, в българските села хората умират почти двойно по-често от гражданите и това вероятно се дължи на по-добрия достъп до здравеопазване в града. Българите на село, които са починали през миналата година, са 21.6‰ срещу 12.5‰.
Една трета от нацията е концентрирана в седем града – София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Стара Загора, Плевен, отчитат още от статистиката.
Най-висока е смъртността във Видин, Монтана, Враца и Кюстендил, а най-ниска в Кърджали, София, Благоевград и Варна. В сравнение с европейските страни, общата смъртност на населението в България е в пъти по-висока (15.0‰). С най-ниска смъртност са Ирландия – 6.3‰ и Кипър – 6.5‰. /www.bnews.bg/
–––––––––––––-
Превратности (oт Александър Калчев)
Жените заминават на гурбет.
И силните мъже се съгласяват.
Коя със влак. Коя със самолет…
Жените им – отиват на печалба.
А те се мръщят – театрално зли.
Наследниците на хайдути страшни.
Без работа. Без обич. Без пари.
На бой за хляб жените си изпращат.
И страховито в кръчмите седят.
Дори не псуват времето превратно.
Те бяха първи в битки. Досега.
Но отсега – нататък е…обратно.
Жени – мъже! Мъже – жени! Живот?
Народът ни, това ли заслужава?
По дяволите гражданство и род,
когато имаш мащеха държава!
–––––––––––––-
Емигрантските пари три пъти повече от инвестициите у нас
Емигрантските пари продължават да изпреварват преките инвестиции у нас – за първите два месеца на 2013 достигат 122.9 млн. евро. Това сочат данни на Българската народна банка (БНБ) за платежния баланс.
През февруари 2013 изпратените у нас пари от българи, работещи в чужбина, са били 63.9 млн. евро, а през януари – 59 млн. евро. За сравнение преките инвестиции у нас през този период възлизат на 40.3 млн. евро. Това означава, че емигрантските преводи надхвърлят три пъти инвестициите в България. /economy.bg/
Децата на българските емигранти жънат успехи, но зад границите ни
В същото време по някои неофициални данни, зад граница днес се раждат повече български деца отколкото в самата България.
Но родината ни губи най-вече от онова поколение, което е родено в България – така наречената в САЩ Генерация 1.5 (вижте повече тук – линк: Българската Генерация 1.5)
Терминът 1,5 поколение или 1.5G се отнася до хората, които имигрират в нова страна, преди или по време на ранните си тийнейджърски години. Резултатите и успехите им в училище и в живота са по-големи от тези на децата родени в САЩ.
Eurochicago.com
Снимка: prekrasna.bg
Стефан Цанев го е казал за нас, като родители, чиито деца са заминали в чужбина: „… това е проклятието на родителите…!“
Безработицата в България не е 500 хил. души,а много повече. 2,5 млн. са безработните, защото никога не трябва да забравяме и българите, които напуснаха страната си и станаха емигранти. Това е предупреждението към властта на поета бунтар Стефан Цанев. Ако тези българи бяха останали в родината си, ще настъпи социален взрив – няма индустрия, няма производство, как щяха да живеят и да се изхранват тези хора, пита авторът на „Града на слънцето”. Той констатира, че в Европа няма друга такава страна, която да е прогонила децата си, да е прокудила една трета от населението си, и това е проклятието на родителите. Цанев призна с тъга, че неговите дъщери живеят извън България и сигурно няма да се върнат, защото не виждат тук бъдеще, не се чустват сигурни.
http://faktor.bg/obshtestvo/ulicata/5836-stefan-tzanev-izgonihme-detzata-si-tova-e-proklyatieto-ni.html