Българите зад граница: Не искаме отново да чакаме на километрични опашки на изборите – МВнР и ЦИК трябва да поемат своите отговорности
Как 3500 души ще гласуват в един ден в една изборна секция? Този експеримент ще бъде проведен в Лондон на извънредните парламентарни избори на 12 май 2013 година. В ролята на опитни зайци ще бъдат българите, живеещи или временно пребиваващи по долното течение на река Темза. В ролята на експериментатор не за пръв път се вживяват две институции, отговорни за организирането на изборите в чужбина – Министерство на външните работи (МВнР) и Централната избирателна комисия (ЦИК). След като през 2009 година 7000 души гласуват в 4 секции в района на Лондон, за избори 2013 за същите тези хора са отворени само 2 секции– в сградата на Българското посолство и в лондонската община Тотнъм.
Защо се получава така? За положението със сигурност не са отговорни а нашите сънародници в Албиона. Те предвидливо бяха събрали по повече от необходимите 100 заявления за отварянето на изборни секции в още две населени места – Сатън (Sutton) и Баркинг (Barking) – две самостоятелни общини (Borough) в рамките на Голям Лондон (Greater London). Аналог на тези населени места в рамките на Столична община биха били например град Банкя или село Лозен.
Димитър Иванов (Швейцария): Къде точно в българското законодателство пише, че Сатън и Баркинг не са населени места?
Според МВнР и ЦИК обаче, Сатън и Баркинг не са отделни населени места, а част от населено място Лондон. Факт, който явно не е известен нито на кмета на Баркинг, нито на общинския съвет на Сатън – директно избираеми представители на местната власт. Явно защото не са чели българското законодателство, което „има предимство над местното“, както обясни по телефона г-н Димитър Япраков, говорител на МВнР, позовавайки се на… ЦИК.
Стефан Манов (Франция): Каквото MВнР е подало, такова ЦИК е приело, барабар с грешките за Оман и Дес Плейнс
На българите в чужбина отдавна им е известно, че МВнР и ЦИК действат като скачени съдове и си прехвърлят топката, съответно отговорността, като препращат изнервените гласоподаватели от единия адрес на другия. На практика обаче МВнР носи цялата отговорност, защото именно то обобщава и подава информацията за събраните заявления по населени места до ЦИК, която я гласува „ан блок“. По този начин за избори 2013 по погрешка първоначално бяха открити секции в Мускат (Оман) и в Дейвидсън (САЩ), за сметка на ощетения Дес Плейнс (САЩ). Грешката – благодарение на сигнал на Стефан Манов от Франция – в последствие беше коригирана от ЦИК.
Любомир Гаврилов (Франция): Сега ние вършим работата на МВнР – да спасяваме имиджа на България
Будните българи в чужбина за пореден път се борят на доброволни начала да спасяват… имиджа на България. Защото МВнР може би все още не съзнава достатъчно добре, че сътворява същия гаф както и на предишните избори през 2009г. Тогава в секцията в българското посолство в Лондон гласуваха 1370 души и опашката от чакащи хора заобиколи сградата на посолството и се изви чак до задния му вход. На избори 2013 сънародниците ни в „населено място Лондон“ може би ще поставят нов рекорд по „най-голямо избирателно хоро“. Освен ако МВнР не се събуди навреме и не реагира адекватно, за да избегне жлъчни коментари от британски политици по въпроса има или няма наплив на български емигранти на Острова.
А ако за МВнР организацията на изборите е най-голямата международна логистична операция, което му се налага да прави на всеки 4 години и която винаги надхвърля бюджет и капацитети, може би е крайно време да сигнализира на българските политици най-после да приемат в Изборния кодекс възможност за електронно гласуване или гласуване по пощата. За облекчаване както на своите служители в София, така и на служителите си в посолствата на България и на българските граждани по света.
.
Над материала работиха:
д-р Димитър Иванов (Швейцария), д-р Стефан Манов (Франция), проф. Любомир Гаврилов (Франция) и Красимир Гаджоков (Канада) –
представители на Временни обществени съвети на българите зад граница
.
„Парламентарни избори 2009 г.: Километрични опашки и десетки припаднали избиратели имаше в европейските столици заради малкото секции в тях. Най-тежко беше положението в Атина, Лондон и Мюнхен.“ (в. „Стандарт“, 6 юли 2009 г.)
На снимката на Еврочикаго: Опашка c избиратели в Дес Плейнс (САЩ).
Буквоядите от Външно министерство:
МВнР обяви имената на българските военни в Афганистан
Външно министерство разпространи имената на българските военнослужещи, които са на мисия в Афганистан в момента.
Това стана, след като ведомството на прави публични списъците за заявилите желание да гласуват в Кабул (82-ма души) и Кандахар (250 души).
Има практика имената на военните да не се обявяват от съображения за сигурност.
Външно министерство обаче е изпълнило Изборния кодекс, където се отбелязва, че списъците на лицата, заявили желание да гласуват извън страната, се публикуват. /Mediapool/