Вътрешното министерство замени идеята за ротация на полицаите в деня на вота с неясна проверка на роднинските им връзки с кандидат-депутатите и изборната администрация
.
Таня Петрова, в. „Сега“
Централната избирателна комисия и Министерството на вътрешните работи бламираха премиера Марин Райков за две ключови инициативи около предстоящите избори – изборния борд и ротацията на полицаи в деня на вота, която да гарантира безпристрастността им. Въпреки многото натрупани въпроси и липсата на елементарна информация дори за регистрираните за вота кандидат-депутати, ЦИК не счете за нужно да се яви на второто заседание на изборния борд и дори отказа да му предоставя информация. Идеята на Райков за ротация на полицаите пък вчера бе рециклирана от главния секретар на МВР Калин Георгиев до проверка за роднински връзки на хиляди служители, която надали ще бъде извършена задълбочено в оставащите дни до изборите.
За скандалното намерение на МВР да пренебрегне поисканата от Райков ротация на полицаите се разбра на проведеното вчера второ заседание на изборния борд. Пред членовете на борда Георгиев обясни, че всъщност ротация няма да има, а вместо това ще има проверка за роднински връзки на ангажираните за вота 35 000 полицаи. Те щели да бъдат проверени от самото МВР за връзки по права и съребрена линия с всички регистрирани кандидат-депутати и хилядите служители на районни и секционни комисии. Не е ясно как ще бъде извършена тази мащабна проверка в краткото време до изборите и какво точно ще се случи при установени роднински връзки. Георгиев увери, че при тези служители ще има ротация. В същото време Георгиев обясни, че поисканото от Райков въртене на полицаите в рамките на дадена област е невъзможно, защото полицейските служители едва ли не са закрепостени към собствените си управления.
„Директорите и полицейските служители имат териториална компетентност. Когато един директор е работодател, той влиза в трудовоправни отношения, той издава наказателни постановления. Не бихме могли да извършим такъв тип ротация просто за самата ротация“, заяви Георгиев. Малко по-рано той намекна, че идеята за ротация по презумпция е неприемлива, защото предполага участие на полицията в изборния процес. Георгиев уточни, че няма смисъл от проверка за икономически и политически обвързаности на полицаите, защото те нямат право на икономическа и политическа дейност.
При лансирането на идеята Георгиев обясняваше съвсем различни неща. Марин Райков настоя за ротация на съвещание на МВР, проведено в края на март в Хисаря. Премиерът се аргументира, че това ще разсее подозренията на гражданите за безпристрастност на полицаите към изборния процес. При лансирането на идеята се разбра, че ротацията ще става на ниво област, а не между областите, като такива опити с ротация са били правени и в КАТ с цел ограничаване на корупцията. „Областните директори са тези, които ще вземат решение за това кой служител на реда къде ще бъде прехвърлен, като единствената цел е да се създаде спокойствие при гражданите, че униформени няма да имат възможност да въздействат по някакъв начин на вота“, заяви тогава главният секретар на МВР Калин Георгиев. „Поех ангажимент тази ротация да не е козметична мярка, а реално решение“, коментира преди дни и самият Райков.
Явният бойкот на идеята за ротация не впечатли пресслужбата на кабинета. „Ротацията може да е възможна за едно събитие като голям протест, но представете си ротация, засягаща хиляди секционни комисии. Това е логистично и финансово трудно. Това правителство никога не е имало намерение да приема мерки, които водят до извънредни разходи“, коментира Ивет Добромирова, шеф на пресслужбата на премиера. Според нея няма разминаване в поетия от Райков ангажимент и намерението на МВР да го сведе до неясна проверка за роднинство.
Бойкотът от страна на ЦИК на заседанието на изборния борд вчера направи невъзможен дебата по редица проблеми, свързани с дейността на комисията. Както „Сега“ писа, районните избирателни комисии масово нарушават изборния кодекс и продължават да нямат активни сайтове, информация за регистрираните кандидат-депутати липса и на част от сайтовете на областните управи. От ЦИК обаче са пратили писмо на изборния борд, с което дори отказват да предоставят информация за вече предприетите стъпки по подготовка на изборите. Комисията е разяснила, че цялата необходима информация е публична и може да бъде намерена на сайта на ЦИК, а представители на регистрираните сдружения имат право да присъстват като наблюдатели на заседания на ЦИК.
На заседанието на борда представители на прокуратурата обявиха, че за предстоящите избори ще бъде направено изключение за анонимните сигнали и прокуратурата ще се самосезира за всеки сигнал, съдържащ достатъчно конкретика. Сигнали ще се приемат и по телефона от дежурните прокурори, и на мейлите им. Те ще бъдат публикувани до броени дни.
ОРГАНИЗАЦИЯ
Най-много притеснения за техническото провеждане на изборите за момента поражда доставката на ксерокси за секционните избирателни комисии. Според Михаил Константинов със сигурност ще има проблеми в деня на изборите и още от сега е хубаво да се направи питане до Конституционния съд дали липсата на ксерокопие може да доведе до касиране на вота. Бившият член на Конституционния съд Емилия Друмева категорично се обяви против с аргумента, че доставките на ксерокси тепърва предстоят и е рано да се говори за реален проблем, а наличието на подобно нарушение не е достатъчно за касиране на вота и КС има ясна практика по въпроса. Притеснения има и за навременната доставка на ксерокси за секциите в чужбина, и за напрежението по електропреносната система в деня на изборите. С цел да се избегнат кризисни ситуации, от МВР ще подготвят информация за наличните генератори към Дирекцията за пожарна безопасност и възможността за ползването им при нужда в изборния ден. От МС увериха, че е предвиден резерв от 4% допълнителни ксерокси и повредената техника директно ще се подменя в изборния ден в срок до 2 часа. „Този път резултатите от изборите ще бъдат съобщени по-късно, протоколът е много сложен и ще има грешки в секционните протоколи“, прогнозира Михаил Константинов.