ПОДАЙТЕ заявление за гласуване в чужбина – ДОРИ да няма шансове за секция близо до вас – за да покажем, че искаме да гласуваме!
Електронно (най-лесно и бързо):
=====================
https://www.cik.bg/register
С писмо по пощата:
============
разпечатайте, попълнете и изпратете до посолството в страната, където искате да гласувате, следното заявление:
http://www.cik.bg/docs_pe2013/Prilojenie021.doc
Лично:
====
В посолството/консулството, на място, може да подадете само за себе си (не и за други хора).
ВАЖНО за да бъде признато заявлението:
===========================
– пратете не по-късно от 11 април 24:00 БГ време (ако е с писмо – клеймото да е от тази дата);
– попълвайте точно и пълно ВСИЧКИ поискани в заявлението данни;
– с изключение на адреса ви в чужбина, попълвайте всичко останало НА КИРИЛИЦА;
– по пощата МОЖЕ да подадете няколко заявления с едно и също писмо;
– писмото трябва да е изпратено по ПОЩАТА и да има ПОЩЕНСКО КЛЕЙМО – НЕ се приема ако е с куриер, или на „място“ от някой друг (без пощенско клеймо);
– НЕ изпращайте по емейл или по факс – не се признава.
Красимир Гаджоков, Торонто
––––––––––––––––––––––––––––––-
Бел.ред.:
Постоянно обновяваща се карта със секциите в различни градове по света, където живеят български общности, може да се види тук. На нея са означени в различни цветове къде са събрали (в зелено) и къде не (в червено) общия необходим минимум заявления за образуване на секция.
Цитат на коментар от социалната мрежа, касаещ хода на подаване на заявления за гласуването в чужбина и тяхното отчитане.
„Важен „пробив“ в системата на отчитане на заявления от МВнР позволява заявления да бъдат отчитани по два пъти. По-конкретно, хартиените заявления които се получават в посолствата, се сканират и след това отиват в МВнР за регистриране. НЕ СЕ ПРОВЕРЯВА дали едно заявление е постъпило два пъти, нито дали е постъпило и по електронен път. Така беше и през 2011, когато в Турция много заявления бяха преброени по четири пъти.
Отбелязвам пътем, че едно подадено заявление ограничава вашето право на глас в България, но не и в чужбина. Можем да гласуваме, където пожелаем. Да подадем заявление в Лил и в Марсилия, а да гласуваме в Париж (примерно). Тези обяснения са важни във връзка с разкриване на секции например в Марсилия и Бордо, където са нужни още няколко заявления, но и на много други места. Напълно неприемливо е градове със събрани 90 заявления да нямат изборна секция. Който има възможност да им помогне – нека помага.“
И още един коментар в социалната мрежа, от друг българин в чужбина:
„Гледайки сайта на ЦИК за електронно гласуване, не намерих никаква опция за отказване на заявлението. Тоест няма възможност човек да се откаже или да си прехвърли гласа, ако се наложи да пътува например и иска да гласува на друго място… Това логично ли е според вас?
По информация от активно ангажирани с темата за изборите българи в чужбина, избирателни секции извън посолства и консулства ще има в Милано, Олборг (Дания), Антверпен, Абърдийн и Дес Плейнс (първите в САЩ със секция извън посолство/консулство).
В Измир, Турция – български граждани са изпратили над 3000 заявления и там се очертава да има цели 4 секции.