Градския прокурор на София Николай Кокинов:
„Статията на Борис Митов е хубава и провокативна, но не се интересуваме от нея“
.
Софийската градска прокуратура демонстрира намерение в понеделник да игнорира напълно данните в статията „Българският „Уотъргейт”: А кой ще проверява проверяващия?” и да съсредоточи работата си върху това дали журналистът от Mediapool Борис Митов е изнесъл държавна тайна.
„Самата статия е интересна, хубава, провокативна, аз самият я прочетох с интерес“, обяви градският прокурор Николай Кокинов пред бТВ. Два часа по-късно в Съдебната палата той каза пред останалите медиите, че съдържанието на материала не представлява интерес за държавното обвинение.
В статията се коментират нарушенията, допуснати от заместника на Кокинов Роман Василев в опита му да получи разрешение за прилагане на СРС по делото срещу „абсолютния престъпник“ в лицето на Николай Цонев. В крайна сметка той получава разрешение от тогавашния шеф на съда в Пловдив Сотир Цацаров, който сега е главен прокурор. Василев пише в искането, че има оперативни данни срещу заподозрения Тенчо Попов, че смята да извърши престъпления в района на Пловдив. Цацаров разрешава СРС-ата.
По време на съдебното дело обаче се разбра, че такава информация е нямало и Василев, на практика, е подвел съдията. Борис Митов доказва информацията си като приложи протоколите, с които СРС-ата са поискани и разрешени. Именно за това е проверяван за изнасяне на държавна тайна.
От своя страна кариерата на Роман Василев се развива добре и той води проверката дали има нарушения с подслушването и следенето в МВР.
Николай Кокинов не намира тези неща за смущаващи. „Не ни интересува съдържанието на статията. Интересуват ни въпросните два документа. Нашата проверка е по повод тях. Не виждам основание да има проверка как са събрани СРС-та. Има искане (за прилагане на СРС) и има разрешение (за това)“, коментира градският прокурор на София.
Борис Митов бе призован в прокуратурата в понеделник, за да представи протоколите на прокуратура. Срещата продължи няколко минути и той отказа да направи това.
Междувременно пред Съдебната палата в подкрепа на свободата на словото в България се събраха стотина журналисти, правозащитници и граждани. Някои от тях бяха залепили с тиксо устата си, за да изразят недоволство от действията на прокуратурата. Кокинов обаче твърди, че от държавното обвинение не са искали Митов да разкрива източниците си.
„Никакви източници не сме искали да разкрива. Съобразяваме се с международната уредба. Няма нищо срамно някой да бъде поканен или призован и да даде обяснение по дадена проверка. Това е задължение на всеки български гражданин. Това, че някой е извикан да даде показания, не означава, че срещу него се упражнява наказателна репресия“, каза Кокинов.
Твърдението на Кокинов е най-малкото странно, защото прокуратурата проверява как протоколите са се оказали в журналиста, а градският прокурор обяснява, че не са го питали кой му ги е дал. Той допълни, че проверката продължава в деловодството на Софийския градския съд.
Целта е да разбера дали публикуваните в Mediapool материали са били в секретното или в явното деловодство на съда.
По време на делото „Цонев, Сантиров, Попов“ съдията Иван Коев разсекрети СРС-ата по случая. Прокуратурата обаче твърди, че точно публикуваните в Mediapool протоколи са секретни, защото били способ за събиране на СРС-ата и не били веществени доказателства. Именно тези протоколи обаче показаха компрометирания начин, по който службите са събирали доказателства по делото.
Николай Кокинов обясни, че решението за проверката срещу Борис Митов е взето от ръководството на прокуратурата. Роман Василев не е участвал във взимането на това решение. Инициатор е бил другият заместник-градски прокурор Божидар Джамбазов. Той е разпечатал статията на Борис Митов и я показал на Кокинов в петък сутринта. Така се взело решение да се прави проверка.
„Решихме (дали да образуваме проверка) аз и моите заместници. Г-н Джамбазов ми показа протоколите от съдебното заседание и се убедих с очите си, че са разсекретени само веществените доказателствени средства. После решихме да проверим как тези два документа витаят в общественото пространство“, каза Кокинов. Той допълни, че тази проверка няма нищо общо с проверката в МВР.
За протеста пред Съдебната палата той каза: „Всеки един протест, напълно нормално е, да ме притеснява. Аз също съм член на това общество. Не съм го видял с очите си (протеста). Не е приятно, когато има подобни вълнения, недоразбираници, така да го наречем“, обясни прокурорът.
Преди това пред бТВ той говори и за проверката в МВР по сигнала на Сергей Станишев. Въпреки че сигналът е бил анонимен, той каза, че прокуратурата има подозрения кой би могъл да е авторът.
Кокинов увери, че проверяващите са подходили към възложената проверка с „огромно желание и ентусиазъм”. „Следите винаги остават, изчакайте следващия епизод”, допълни загадъчно прокурорът.
Проверката дали в МВР са подслушвали и следили политици незаконно приключва на 12 април. Прокуратурата ще обяви резултатите четири дни по-късно.
.
Красен Николов, Mediapool