Бившият премиер на Великобритания Маргарет Тачър е починала на 87-годишна възраст.
„С голяма тъга Марк и Керъл Тачър обявяват, че тяхната майка – баронеса Тачър, тази сутрин почина спокойно след инфаркт“, съобщи говорителят й Лорд Бел в понеделник, 8 април.
Тачър страдаше от болестта на Алцхаймер, през последните години претърпя и няколко инсулта и нямаше публични прояви.
Бъкингамският дворец разпространи изявление от името на британската кралица Елизабет ІІ, която изразява „дълбоката си скръб“ от новината за кончината на Маргарет Тачър. Премиерът Дейвид Камерън заяви от своя страна: „Загубихме един велик лидер, велик министър-председател и велик британец“.
Тя бе първата жена премиер на Великобритания. Става лидер на консерваторите през 1975 година и печели изборите през 1979, 1983 и 1987 година.
Желязната лейди бе министър-председател от Консервативната партия в периода от 1979 до 1990 година и стана символ за безкомпромисно дясно управление.
Тя проведе болезнени реформи, тотална приватизация и други стъпки за намаляването на ролята на държавата и синдикатите в икономиката.
Тачър приватизира най-големите държавни фирми в Англия – British Telecom, British Petroleum (BP), British Airways и други, като срещна острата съпротива на синдикатите. Сред непопулярните мерки, които предприема по време на управлението си, са и намалението на социалните помощи и затваряне на губещи мини.
Тачър обаче успява да намали значително безработицата и да доведе до значителен ръст британската икономика, но заради непопулярните си решения все още не се приема еднозначно от британците.
Тя ще бъде запомнена с това, че поведе страната към война с Аржентина заради Фолкландските острови през 1982 година.
Тачър бе наречена Желязната лейди от съветската пропаганда, като това прозвище бе разпространено в цял свят чрез Радио Москва. Тя от своя страна остана в историята и с репликата „My job is to stop Britain going red“.
„Само шепа политици, управлявали в мирно време, могат да твърдят, че са променили света. Маргарет Тачър, която почина тази сутрин, е сред тях“, написа в онлайн изданието си сп. „Икономист“. „Тя трансформира не само собствената си Консервативна партия, но цялата британска политика. Нейният ентусиазъм за приватизация даде начало на глобална революция, а волята й да се изправи срещу тиранизма помогна да се сложи край на Съветския съюз“.
„Уинстън Чърчил спечели войната, но никога не създаде „изъм“. Същността на Тачъризма беше да се противопоставя на статуквото и да залага на свободата – странно, доколкото като почти вманиачена на тема контрол, Тачър бе по някакъв начин въплъщение на консерватизма. Тя мислеше, че нациите могат да станат велики само ако отделните хора са свободни. Нейната битка имаше тема: правото на индивидите да управляват своя собствен живот възможно най-свободно от микроменджмънта на държавата“, пише „Икономист“.
Източник: Мediapool