Според проучване на OFFNews, „Зелените” е единствената партия сред ключовите претенденти за влизане в 42-рото Народно събрание, в чиито листи няма бивши агенти и служители на Държавна сигурност (ДС) и всички останали тоталитарни служби.
С решение от 26 април т.г. Комисията за разкриване на документи и за обявяване на принадлежност на български граждани към ДС публикува списък на свързаните със службите кандидати за народни представители. От 7305 кандидати, комисията провери 4145 лица. 3160 лица не подлежат на проверка по силата на чл. 26, ал. 4 от Закона (лицата, родени след 16 юли 1973 г.).
По брой бивши агенти и служители списъкът се нарежда по следния начин:
ДПС – 17
Коалиция за България – 15
Българска левица, Съюз на комунистите в България – по 10
„Горда България“ – 9
Национален фронт за спасение на България – 8
„Нова алтернатива“ – 7
ГЕРБ, РЗС и Християн-социален съюз – по 6
Демократична алтернатива за национално обединение (ДАНО) – 5
„Кауза България“, ВМРО, „Лидер“, „Атака“ – по 4
Коалиция „Българска пролет“, Център за свобода и достойнство – по 3
„Другата България“, Национално патриотично обединение, „Модерна България“, Национално движение „Единство“, Коалиция ДСБ-БДФ – по 2
Движение „България на гражданите“, БЗНС, Либерален алианс, „Глас народен“, Национална демократична партия, ЕНП – по 1
Фактът, че партиите, участвали в управлението на страната през последните десетилетия, са неразривно свързани със структурите на службите на тоталитарния режим, е добре известен. Шокиращо е, че агенти на ДС са намерили място и в листите на нови партии, които претендират да са носители на нормалност в политиката. Именно тази обвързаност е сред основните причини за неспособността на много нови политически играчи да прекратят порочната зависимост на политиката от икономическите и криминални метастази на ДС.
.
Източник: Zelenite.bg
Това, че няма бивши агенти на ДС в ПП „Зелените“, не означава, че няма действащи в момента агенти на ДАНС. 🙂 Може пък и да си разкриете финансирането от Сорос…този факт е по-зле и от ДАНС.
„- Опазването на природата ли е основното в политиката на „Зелените“?
– Зелената политика е много консервативна с тези идеи за опазване на околната среда. Не е случайно, че държави като Германия и Скандинавските страни, където Зелените са в управлението, са места с много консервативно мислене.
Това, за което партия „Зелените“ се бори у нас, е спазването на законите. Излизаме на протести по улиците за защита на Пирин или Иракли, за да се спазва закона. Случвало е да се обявим и срещу ветропаркове, то е отново защото се оказва, че са построени незаконно в Натура 2000.
Ако някой дойде при нас с искане да си построи ветропарк, който не е в Натура и е според закона, Зелените ще са първите, които ще го подкрепят и ще застанат зад това нещо. Ако дойде туристическа организация или община с искане за развива разумен туризъм – имам предвид целогодишен с малко ски и с други неща, ние ще сме първите, които ще се съгласим. В случаите като Пирин, това е неспазване на закона, от което общината няма полза, хората нямат полза, само няколко мафиота имат полза, а природата е губещият. Ако беше спазен законът, ние никога нямаше да излезем на улицата.
Хората в момента виждат само малка част от нашето лице. На местно ниво „Зелените“ сме активни и в много други посоки – енергийни проекти, сметища, замърсяваща индустрия, храни.
– МОСВ твърди, че законът е спазен в казуса Пирин, и прехвърля проблема към концесионния договор. Явно има нещо, което не е наред с механизма, по който се случват нещата на управленско ниво. Вие как ще гарантирате, че ако сте в парламента или в управлението, ще се справите с това?
– В момента ние научаваме постфактум за тези неща, които се случват. Затова реакцията ни е доста силна, бурна и масова. Ние директно излизаме на протест на „Орлов мост“ и други места. Ако бъдем в парламента, тази информация няма да излиза постфактум най-малкото. Ние ще бъдем част от процедурата, която трябва да одобрява тези неща и ние ще информираме гражданите преди да се стигне до незаконни процедури и казуси въобще.
Когато си парламентарно представен, ти си част от парламентарните комисии, които вземат тези решения. Тогава вече ние можем да алармираме още преди да бъдат взети. Тогава вече имаме право да сезираме Конституционния съд предварително, преди да е станало късно, когато бетонът вече се лее.
– С какви механизми може да се разреши проблемът с погазването на закона, според вас?
– Първото най-важно нещо е граждански контрол на ниво държава и на ниво съдопроизводство. Съдебната система също трябва да бъде контролирана. Друг важен фактор е информирането на хората не само за резултата.
Ние искаме да влезем в парламента не за да управляваме, а да защитаваме гражданите от некоректните управници.“
http://www.dnevnik.bg/izbori2013/2013/04/30/2048875_georg_tuparev_zelenite_iskame_da_sme_v_parlamenta_ne/