2024-12-22

3 thoughts on “Що да сторим, когато ни убиват „законно“?

  1. Работата е в това че не те ни убиват ами народа поради масовото си изпростяване, демонизиране и комунизиране се самоубива

  2. Статията е неприятно точна и синтезирана!На хора, които не живеят в България нещата може да изглеждат пресилено черни, но ви уверявам, че не е така.Случват се толкова страшни престъпления, такава бюрокрация и мерзост се шири сред полицейските служители, че просто не е за вярване.България е уникална в това отношение.Аплодирам всяка дума на автора, защото е точна, казана на място и не е като празното дърдорене на политиканите!

  3. България е сред страните в Европа с най-голяма разлика в равнището на доходите на хората от отделните социални групи. Това показват данните от проучване на Института за пазарна икономика (ИПИ) за социалното и подоходното неравенство. Според авторите на изследването над половината от населението в страната живее под прага на бедността, а провежданата от управляващите социална политика не води до очакваните резултати за намаляване на неравенствата. Сред основните причини за диспропорциите са проблемите в образователната система, както и социалните условия, в които израстват децата.

    Разтваряне на ножицата

    За измерването на подоходното неравенство от ИПИ използват т.нар. Коефициент S80/S20, който показва съотношението между доходите на най-богатите 20% и на най-бедните 20% от населението. От данните към 2011 г. става ясно, че България е една от трите страни в ЕС с ясно изразен дисбаланс, като доходите на най-богатите 20% от населението са 6.5 пъти по-високи в сравнение с тези на най-бедните 20%. Стойността на коефициента е далеч над средните за ЕС, като равнището му е по-високо единствено в Испания и Латвия. За сравнение, скандинавските страни, в които извършваното от държавата преразпределение на доходите е доста по-равномерно, отчитат по-ниски стойности на коефициента. В Норвегия например разликата между доходите на най-бедните и най-богатите е едва 3.3 пъти, отчитат анализаторите.

    Същевременно авторите на проучването отбелязват, че за периода 2001 – 2008 г. стойността на индикатора се е увеличила с над 84%. Това означава, че въпреки икономическия подем на страната в годините преди глобалната криза реално отчетеното увеличение на доходите е било много неравномерно. На практика през последните години неравенството се увеличава, което е индикация за по-бързия темп на нарастване на доходите на богатите в сравнение с тези на бедните. Това пък от своя страна засилва вероятността от социален натиск върху по-бедните класи в България.

    Наблюдаваните резултати всъщност сочат, че държавата не се справя достатъчно ефективно с ролята си за преразпределение на средствата, което от своя страна води до това, че провежданата социална политика не дава желания ефект по отношение на намаляването на неравенството. В този смисъл авторите на проучването изтъкват, че социалната политика следва да има за цел по-скоро повишаването на ефективността при преразпределянето на средствата, а не толкова постигането на увеличаване в абсолютния им размер. „С други думи, е необходимо средствата да се насочват в по-голяма степен към тези, които имат най-голяма нужда от тях, но по начин, който поддържа стимула за икономическа активност“, се посочва в доклада. Пример в тази посока е създаването на програми за преквалификация, които биха повишили мобилността сред населението и съответно биха допринесли за свиването на времето, в което хората остават без работа, вместо средствата да се насочват просто към помощи за безработица.

    Под чертата

    Високите нива на подоходното неравенство са основната причина за това България да остава далеч от потенциала си по отношение на възможностите за човешко развитие. Идеята е, че големите различия намаляват възможностите за реализация пред по-голяма част от населението, като същевременно увеличават риска от социално изключване. Така тези хора ще бъдат по-сериозно възпрепятствани при реализирането на потенциала си, и то поради причини, които не зависят от тях самите – например ниските доходи на родителите им или пък по-ограничените възможности за образование, които са имали. В крайна сметка това води до намаляване на общата производителност на труда на населението, което пък ограничава потенциала за растеж на икономиката в дългосрочен план, посочват от ИПИ.

    Проблемът е особено значим за България, където делът на хората, застрашени от бедност и социално изключване, е най-висок сред страните от ЕС. По данни на Евростат към 2011 г. 47.1% от населението на страната попадат в тази група, като процентът е близо два пъти по-висок от средното за Европа равнище от 24.1%. Разликата с първенеца по този показател – Ирландия, пък е около 3.5 пъти (виж графиката).

    Анализът показва, че дисбалансите са още по-осезаеми на регионално равнище, като в четири от шестте региона в България подоходното неравенство е над средното за страната – изключенията са Южният централен и Югозападният регион, в който се включва и София. Така, докато по-добрите условия за живот в столицата обуславят по-ниския дял на хората в риск от бедност или социално изключване, в други регионите делът на застрашеното население е над 2 пъти по-голям спрямо този от държавите в ЕС.

    Образователни пропуски

    Сред основните фактори за задълбочаването на подоходното и на социалното неравенство в България от ИПИ посочват проблемите в образователната система. Проучването разглежда т.нар. Индекс на различие (D-Index), който показва до каква степен възможностите за реализация пред всеки човек биват ограничени от различни фактори, които не зависят от него. Тези фактори се разделят в три основни категории – обстоятелства (в които се включват показатели като пол, образование на родителите и принадлежност към малцинствена група), степен на образование и възраст. Анализът на стойностите на индекса за 29 развиващи се страни, сред които и България, показва, че в повечето случаи категорията фактори с най-изявен ефект върху реализацията на децата е групата на обстоятелствата (виж графиката). България обаче е сред изключенията, като характерно за страната е това, че определящ фактор се явява образованието.

    По-високите стойности на Индекса на различие означават по-ниска социална мобилност в дадена страна – т.е. по-слаби възможности за реализация, а оттам и по-ниско икономическо развитие. Увеличаването на социалното неравенство пък повишава пречките пред реализацията на младите хора на пазара на труда, като България е сред страните, в които младежите изпитват най-сериозни затруднения в това отношение. Ролята на степента на образование в този смисъл се илюстрира от факта, че коефициентът на заетост сред младежите с основно образование в България е почти 2.5 пъти по-нисък от средния за Европа.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *