Роман Василев, който е в екипа, проверяващ МВР, сам си разрешавал СРС-та и е подвел главния прокурор
Самуил Димитров, в. „Сега“
Докато търси незаконно подслушване в МВР, прокуратурата призна, че и тя е допускала тежки нарушения и заобикаляне на Закона за специалните разузнавателни средства (СРС). Висш прокурор е искал неправомерно подслушване и сам си е разрешавал прилагане на СРС-та. Това разкри главният прокурор Сотир Цацаров вчера. По ирония на съдбата същият магистрат – Роман Василев, е сред ръководителите на проверката в МВР, която днес трябва да приключи и да отговори на въпроса дали бившият вътрешен министър Цветан Цветанов е нареждал незаконно подслушване на политици и бизнесмени. Цацаров обаче отказва да вземе мерки срещу компрометирания си подчинен със странен аргумент – „да не ме заподозрат в лично отношение спрямо Василев“.
От думите на Цацаров стана ясно, че доказателствата по едно от най-шумните корупционни дела през управлението на ГЕРБ – срещу бившия министър Николай Цонев, са опорочени от зам. градския прокурор Роман Василев. Той подвел Сотир Цацаров, докато вторият беше съдия, за да разреши СРС, без да има нужда. През 2010 г. Василев го заблудил за необходимостта от подслушване на бившия главен секретар на финансовото министерство Тенчо Попов – един от обвиняемите по знаковото дело за корупция, с което ГЕРБ толкова се гордееше. Другите обвиняеми по него са бившият военен министър Николай Цонев и съдията Петър Сантиров. Те бяха оправдани на първа инстанция по обвинението, че са се опитали да подкупят следователя Петьо Петров, за да „смачка“ дело срещу Цонев. Делото предизвика всеобщо възмущение заради показния режисиран арест, при който Василев казва на Цонев, нарушавайки презумпцията за невинност: „Тъй като сте абсолютен престъпник – долу на земята!“.
Признанието на Цацаров идва седмица след като прокуратурата привика и сплаши журналиста от „Медиапул“ Борис Митов заради публикуван документ, в който Цацаров одобрява искане на Василев за подслушване. То е мотивирано с данни от оперативните служби, че Тенчо Попов се готви да извърши корупционна схема на територията на Пловдив. По време на делото срещу тримата съдията Иван Коев поиска изрично от службите тези данни, но оттам отговориха, че не могат да ги потвърдят, което води до предположението, че зам. градският прокурор може би е съставил документ с невярно съдържание.
„В искането е описана една фактическа обстановка, но съдията няма право по закон да изисква оперативното дело или досъдебното производство. Така работим на доверие“, коментира главният прокурор. Той разкритикува законодателя, че години наред не иска да промени разпоредбите, за да могат съдиите да проверяват съдържанието на разследванията и тогава да решават дали да подпишат разрешение за СРС.
Според Цацаров обаче това не е най-сериозното нарушение на Василев. В прав текст главният прокурор заяви, че зам. градският обвинител е заобиколил разпоредбите на Закона за специалните разузнавателни средства (СРС), като сам е подписвал разрешения за СРС. Според закона те могат да се прилагат единствено с подпис на съдия. В неотложни случаи се разрешават и от министъра на вътрешните работи, но трябва да се получи одобрение от съд в срок от 24 часа. Още през 2011 г. обаче стана ясно, че Василев сам е разрешил СРС-тата на съдията Сантиров и следователя Петров, който записа колегата си и със скрита камера. Тогава зам. градският прокурор се оправда, че въпросният документ нямал разпоредителен характер, а само уведомявал МВР, че СРС-то е одобрено. Бившият вътрешен министър Цветанов също увери, че подобни неща не са се случвали. „Разрешението на Василев е много спорно от юридическа гледна точка“, коментира обаче вчера Цацаров.
Цацаров все пак допълни, че ще изчака мотивите на съдия Коев, който оправда Цонев, Сантиров и Попов, и след това ще реши какво да прави с Роман Василев.
Засега прокуратурата не поставя под съмнение обективността на проверката за незаконно подслушване в МВР заради присъствието на Роман Василев в екипа. „Не мислете, че след като е начело на проверката, тя е в негови ръце“, заяви главният прокурор. „Щом стигнахме дотам да изземем транспортно средство от двора на МВР с техника, едва ли е, защото искаме да го скрием от дъжда в гаража“, коментира той. Скандалът с подслушването бе наречен от лидера на БСП Станишев „българския „Уотъргейт“. Василев е награждаван с пистолет от МВР шефа и според Наказателнопроцесуалния кодекс трябваше да си направи отвод, вместо да го проверява.
УВОЛНЕНИЕ
Главният прокурор е предложил бившата шефка на инспектората към Върховната касационна прокуратура Малена Филипова да бъде уволнена. Причината са резултатите от ревизия, според които Филипова тотално е пренебрегвала принципа на случайно разпределение на преписките, когато е разпореждала проверки на прокурори. Освен това звеното е изпращало сигнали до ДАНС и ГДБОП, които са проверявали магистрати и са прилагали СРС-та спрямо тях. Филипова е поддържала база данни, в касата й са открити видеофайлове и снимки на магистрат, касаещи личния му живот. Вчера Цацаров заяви, че те ще бъдат унищожени, тъй като са незаконни. Освен че е проверявал прокурори, инспекторатът е приемал и сигнали относно работата на съдии. „Отделът в един момент си е присвоил цялата територия на юридическата професия. Слава Богу, не е обхванал само адвокатската професия“, коментира Цацаров.
Проверява се дали бившият земеделски министър Мирослав Найденов сам не е внесъл сигнал срещу прокурора, който е наблюдавал делото срещу него, започнато по сигнал на бившия шеф на фонд „Земеделие“ Светослав Симеонов, каза още Цацаров. Името на Филипова се замеси в тази история, след като зам. главният прокурор Борислав Сарафов заяви, че тя е оказвала натиск на прокурора. Найденов беше обвинен в предлагане на подкуп, длъжностно престъпление и принуда. Оказа се, че сигналът срещу него е отлежавал в прокуратурата над три години.