На 19-ти април 2013 г., в Посолството на Република България в Мадрид, Кралство Испания, се състоя
Среща – семинар
«Българското училище в Испания.
Специфика, постижения, предизвикателства»
За втори път Българското посолство в Мадрид гостоприемно отвори врати, за да приюти един форум, който е от значение не само за българската общност в Испания, а е значим за всички, които са приели каузата да има Българско и отвъд Дунава. Важно е да се отбележи, че личната ангажираност на посланик Константин Коджабашев осигури необходимия авторитет на инициативата.
Идеята и голяма част от организацията бе вдъхновена и реализирана от неуморимия президент на мадридската асоциация „Балкан” – Петя Цанева (Българка на годината – 2011, член на УС на АБУЧ). Значима бе и помощта на Десислава Парушева – културен аташе в посолството. Съорганизатор отново бе Асоциацията на българските училища в чужбина (АБУЧ), която изпрати свои представители в лицето на д-р Ирина Владикова – директор на българското училище „Св. Св. Кирил и Методий” във Виена, Австрия, зам.-председател на АБУЧ, и Снежина Мечева – директор на Българското училище към Посолството на България в Лондон, Великобритания, говорител на АБУЧ.
Оценявайки значимостта на темите, които ще се обсъждат, МОМН осигури присъствието на делегация, ръководена от гл. секретар Красимир Вълчев. ДАБЧ също изпрати представители, водени от гл. секретар Димитър Владимиров.
За цялостното протичане на срещата и за всички поставени там въпроси, както и за получените отговори, можете да научите най-подробно от заключителния документ в приложението*. Бихме искали ние да се спрем на оценката на събитието. То е поредната голяма крачка напред в осигуряването на синхрон в действията на неправителствените организации и държавните институции. Днес заглавията с положителни емоции не са често срещани. Ние поставяме такова заглавие:
ДОБРИТЕ НЕЩА СЕ СЛУЧВАТ, КОГАТО ИМА ЗНАЧИМА КАУЗА, ЗАД КОЯТО СТОЯТ ВЪЗРОЖДЕНЦИ
Мисията на българските училища в чужбина е именно Възраждане на Българското и съхраняването му, за да не ни погълне модерната глобализация, за да ни има. България не е малка, от нас зависи да убедим и себе си, и другите. Иска се много, но е възможно. Българският учител го знае и затова го прави във всички времена и навсякъде. Ако не вярвате – погледнете завета на Колю Фичето, с който бе открита мадридската среща, и нека тези думи вдъхновят така силно Вас, както вдъхновиха всички присъстващи в залата: http://www.youtube.com/watch?v=m6HwxtRvcCI
Изминаха близо 6 години, откакто се създаде АБУЧ. Това бяха години на създаване, преборване, утвърждаване. Години, в които Българските училища тръгваха сами, без държавна подкрепа, но стореното от първите задължи. И днес дейността ни доказва, че ако има благородни помисли и действия, нещата се постигат в синхрон с институциите. Но пак се опира до личния морал и ангажираност, а това е, което учителите показват и с това ангажират. Тези, които имат други недобронамерени цели – отпадат рано или късно и не могат да спрат по-силното, истинското. Казваме го не защото сме наивници, а защото знаем, че сме го направили.
Пътят ни започна от една Първа конференция на АБУЧ в Парламента, преминахме през няколко Кръгли маси с участието на скептици, които постепенно изчезнаха. Започнаха с прояви на професионализъм и ангажираност заедно с институцията, която най-пряко ни касае – Министерство на образованието, младежта и науката. Не всички министри бяха благосклонни (за тях няма да си спомняме), но, след направената положителна крачка от Йорданка Фандъкова, всички последващи ни подадоха ръка. Образованието по България вече е дело и на държавата. Всяка наша проява в родината или по света става все по-силна, всяко наше действие с времето се синхронизира все по-хармонично с хора, които са служебно ангажирани да ни помагат. Така беше и този път в Мадрид, където със загриженост и професионално отношение делегацията на МОМН изигра важна роля – в лицето на главния секретар Вълчев, на Лазар Додев – директор на дирекция “Организация, контрол и инспектиране”; на Наталия Михалевска – началник отдел „Училищна система” и на Румяна Тошкова – държавен експерт.
Когато на подобна среща виждаш с колко загриженост се обсъждат проблемите и се търсят решения, не може да не пожелаеш да се включиш и ти в този увличащ поток и да се постараеш да си за пример. Посланик Коджабашев (родом от Смолян и носител на завидна родопска сърцатост) направи възможното и невъзможното, за да ни убеди, че винаги ще е с нас и ще помага. Огромна е нуждата от повече такива посланици, които да дават пример и да задължават.
Делегатите на МОМН отговориха на всеки един от поставените въпроси аргументирано и професионално. Отправиха градивна критика като посочиха слабостите, не за да пречат, а за да помогнат. Г-жа Ирина Владикова – зам.- председател на АБУЧ, бе най-активна да сподели опита на училищата с по-голям стаж. Г-жа Снежина Мечева призова за по-голяма отговорност на всички, за да не се руши авторитетът на Българското училище зад граница, така трудно отвоюван от добрите училища по света. Представителят на ДАБЧ – Димитър Карарусинов увери в речта си, че обгрижването на българските асоциации и училища зад граница е приоритет. Заслуги имаха мнозина, но най-голяма си остава тази на г-жа Петя Цанева, която инициира и задвижи всичко със скромност и енергия, присъщи на малцина. Неслучайно тя е първата „Българка на годината”, която АБУЧ излъчи и ДАБЧ призна в 2011-та година: http://www.youtube.com/watch?v=iiDGmwoekjU
Тази среща на практика начерта по-нататъшния път за развитие, пътеката, която всички заедно трябва да извървим. Не си говорихме само добри думи. Имаше болезнени истини. Така трябва. Не храним илюзии, че ще е лесно. Учим се – за нас учението е втора природа. Но учим и другите. Не го приемайте като самохвалство. Това самочувствие е изстрадано и заслужено. Доказало е много. И ще доказва.
В крайна сметка на 19 април в залата на Българското посолство в Мадрид не смятаме, че имаше недоволни.
Когато в края на деня приключиха и последните изказвания, когато се направи обобщение на всичко споделено, хората бяха уморени и усмихнати. Такава умора е благодат. Да знаеш, че си работил, както си трябва, да оценяваш, че „потенето” ще роди, да вярваш, че даваш, даряваш, но и получаваш – има ли по-голям смисъл в човешкия живот?
За да преживеете с нас онова, което се случи – отделете време да видите линковете по-долу:
линк към албума във Фейсбук в групата на АБУЧ –
https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.448616558559104&type=1
линк към профила на „Балкан” в Пикаса (снимки) –
https://picasaweb.google.com/AIBEBALCAN/2013#5869456055114774866
линк към профила на „Балкан” в You Tube –
http://www.youtube.com/user/aibebalcan
в профила на „Балкан” (You Tube) плей лист на събитието (всички видеа заедно) –
линк към уебстраницата на АБУЧ –
http://www.abgschool.org/drupal/
Снежина Мечева
––––––––––––––––––––––––––––
* Приложение – Заключителен документ
.