Кошмарен сън за българи в Испания, Великобритания и САЩ
В Испания – Сеговия* няма да има избирателна секция защото заявленията били пратени в общ плик (но има 81 индивидуални признати!). Там през 2009 г. са гласували 392 души, 242 от които – за ГЕРБ. Подалите заявления в общ плик не са знаели, че това не е според последно приетите правила от Централната избирателна комисия.
Във Великобритания няма да има избирателни секции в Тотнъм, Сатън и Баркинг, защото според ЦИК това били квартали на Лондон?!
В Лондон през 2009 г. е имало 4 секции и са гласуваха близо 7000 души. Сега ще има само 2 секции.
В САЩ отпада сформирането на избирателна секция в Дес Плейнс.
В Дес Плейнс през 2009-та г. са гласували 1307 души (912 за ГЕРБ). Т.е. повече, отколкото са били гласувалите в самото българско генерално консулство в Чикаго (там са гласували 896).
Същевременно в Турция ще има 32 града с избирателни секции, което е някакъв исторически максимум. Там са подадени 60 561 индивидуални заявления в плик, което е струвало над 30 000 евро само за пликове и марки.
Избирателна секция ще има, впрочем, в Сеул – където на миналите избори само 26 души са гласували, в Пекин – 51 гласували през 2009 г., в Токио – 87, Абуджа (Нигерия) – 38, както и в Аман и Дубай.
Има открита избирателна секция и в Mаскат, Оман, с 21 заявления, въпреки че там няма българско посолство…
Кому служат държавните служители на Р. България, и в частност – служителите на ЦИК? Защитават ли те правата и интересите на българските избиратели, където и да се намират те по света, или последното, което ги интересува, е това?
Еврочикаго
––––––––––––––––––––-
Централната избирателна комисия е приела по-късно днес поправка на своето решение. В Дес Плейнс ще има избирателна секция. На заседанието си днес ЦИК е извършила и други промени относно градовете по света с избирателни секции.