Великобритания, Германия, Австрия и Холандия се обединяват, за да спрат наплива на бедни имигранти
.
Светослав Терзиев, в. „Сега“
Правозащитната организация „Амнести интернешънъл“ организира вчера протест пред сградата на ЕП в Брюксел срещу начина, по които са третирани имигрантите от държавите членки на ЕС.
Четири държави се обединиха, за да ограничат правото на свободно движение в ЕС на бедни имигранти, които според твърденията им източват техните социални фондове, пълнят училищата им и затрудняват жилищното им настаняване. Британската министърка на вътрешните работи Тереза Мей убеди колегите си от Германия, Австрия и Холандия да изпратят общо писмо до председателството на ЕС (Ирландия) с искане Съветът по правосъдие и вътрешен ред да разгледа спешно въпроса на следващото си заседание през юни.
Писмото, с което разполага в. „Сега“, не назовава поименно държавите, чиито граждани трябва да бъдат санкционирани, нито посочва етнически групи, но не е тайна, че на мушката са България и Румъния, главно заради миграцията на техни роми към по-богатите страни в ЕС. „Правото на свободно движение на граждани на ЕС не е безусловно“, настояват министрите. Те признават, че съществуващите директиви им позволяват да експулсират чужди граждани, които нарушават законите им, но се оплакват, че тази мярка не е достатъчна, защото изгонените „не могат да бъдат спрени да се върнат буквално още на другия ден“.
Авторите на писмото настояват за правни и финансови санкции срещу нарушителите, които засега не са формулирани на общоевропейско равнище. На първо място те искат да се въведе забрана за връщане на европейски граждани в държави, откъдето са били изгонени, като санкцията бъде в сила „подходящо дълго“. Второ, новопристигналите имигранти, които още не са работили и не са плащали данъци и осигуровки, да нямат равно право на социално подпомагане като местните граждани.
Като смятат, че трябва да се води борба не само с последиците, но и с причините на нежеланата имиграция, четиримата министри отправят призив към държавите, откъдето тя произтича, „да подобрят трайно условията на живот на засегнатите (хора)“. Освен това те ги призовават „да гарантират, че отпуснатите за тази цел фондове на ЕС се използват по предназначението си“, и настояват „Европейската комисия да следи внимателно дали фондовете се харчат по предвидения начин“. „В същото време, пишат министрите, трябва да разгледаме дали допълнителни средства могат да се използват за интегриране на засегнатите (хора)“.