Граждани, обединени в група във Фейсбук „Протестът – и как продължаваме“ (групата наброява 5 хиляди членове) са изпратили неотдавна до българското Министерство на транспорта и съобщенията (МТС), в лицето на ръководещия го министър, Отворено писмо, визиращо опитите да се фалира държавната фирма „Български пощи“ преди нейното приватизиране. Гражданите, изпратили това Отворено писмо, искат да се спре приватизацията на „Български пощи“, както и Прокуратурата да се сезира относно факти, изнесени в писмото.
По-долу може се прочете текста на Отвореното писмо до българското Министерство на транспорта и съобщенията. Надяваме се, че транспортният министър в гласувания днес от Народното събрание кабинет ще намери време, застъпвайки на поста си, да се занимае и с този проблем. И, че няма да се случи така, че след време в някои от все по-оредяващите български градчета и села да няма дори и поща.
––––––––––––––––––––––––––––––
.
ДО МИНИСТЪРА НА ТРАНСПОРТА И СЪОБЩЕНИЯТА
КОПИЕ: ДО АГЕНЦИЯ „ДЪРЖАВНА ФИНАНСОВА ИНСПЕКЦИЯ”
.
ОТВОРЕНО ПИСМО
ОТ ФБ ГРУПА”ПРОТЕСТЪТ – И КАК ПРОДЪЛЖАВАМЕ”
.
Г-Н МИНИСТЪР,
С НАСТОЯЩОТО ПИСМО ВИ УВЕДОМЯВАМЕ, ЧЕ НАСТОЯВАМЕ „БЪЛГАРСКИ ПОЩИ” ДА БЪДЕ ИЗВАДЕНО ОТ СПИСЪКА ЗА ПРИВАТИЗАЦИЯ. БИХМЕ ИСКАЛИ И ТОВА ПИСМО ДА СЕ ПРИЕМА И ЗА СИГНАЛ КЪМ ПРОКУРАТУРАТА, ДА СЕ СЕЗИРА ОТНОСНО ИЗЛОЖЕНИТЕ ФАКТИ.
В държавата в продължение на повече от 2 години се води политика от частните оператори да бъдат фалирани „Български пощи“ ЕАД и след това разграбени, приватизирани на безценица. Ако се стигне до раздържавяване на дружеството, на улицата ще останат около 4000-5000 души. Социалната цена обаче ще бъде в пъти по-висока, защото освен повишаването на безработицата, приватизацията ще доведе и до състояние, в което значителен процент от територията на страната ще остане без универсална пощенска услуга.
В „Български пощи“ възникна напрежение заради започналата скрита приватизация в тях. Според шофьори от дружеството техните задължение вече се изземат от служители на частна фирма, която има договор с „Български пощи“ от миналата година за инкасо и охранителни услуги. Служителите на „Български пощи“ се опасяват от съкращения. Те поясниха, че дружеството вече трупа загуби, тъй като частната фирма вози на 1-79 лева на километър, а пощите на 79 стотинки на километър. Според експерти, близки до синдикатите, годишната загуба на „Български пощи“ от този неизгоден договор ще бъде в размер на 3 милиона лева. Очаква се да бъдат съкратени и повече от 100 служители. Не са изключени в скоро време и протестни действия на служители на „Български пощи“, с искане за по-високи заплати и против евентуални съкращения.
Български пощи, като пощенски оператор със задължение за извършване на УПУ в България, е една от най-големите държавни фирми с близо един милиард лева активи и такъв месечен оборот.Това засилва апетитите на онези, които не са докрай изпрали парите на групировките и разни олигарси. И затова опита за постепенното фалиране на Български пощи продължава повече от две години.
Примерите за това са много и се знаят. Битува мнение, че държавният регулатор – КРС не прави достатъчно и необходимото за стабилизиране и развитие на Български пощи. Оказва се, че Методиката за изчисляване на нетните разходи от извършване на УПУ не е одобрена от Европейската комисия /ЕК/. Определената от КРС субсидия на Български пощи за 2011 г., в размер на 22,8 млн. лв., и до момента не е одобрена от ЕК, и не се знае кога ще се получи. А през това време пощенските оператори в Европа вече получиха своите субсидии.
Сключеният договор с „АСО Пирели“ ЕООД заобикаля разпоредбите на Закона за обществените поръчки. Общественият интерес и интересите на държавното търговско дружество е силно накърнен поради факта, че Ръководството на „Български пощи“, успоредно с игнорирането на възможността за създаване на звена за самоохрана, сключва един крайно неизгоден договор за охрана, без обявяване с решение на обичайната за подобни случай обществена поръчка, по критерий най-ниска цена. Нелоялността на Ръководството на „Български пощи“ към наетия персонал във фирмата доведе до парадокса да се съкращават неоправдано пощенски служители в пощенската мрежа и/или да им се намалява работното време. А в същото време да се извършва скрито субсидиране с държавни финансови средства, имущество и заетост на персонала в частна охранителна фирма.
В резултат на едно по-обстойно проучване на действащото законодателство съществуват не малко основания за намирането на алтернативни решения на възникналите проблеми. Едно от тях се изразява в необходимостта сключеният договор с частната фирма „Ей Ес Пи“ ЕООД (известна като „АСО Пирели“ ЕООД), ЕИК 121078722, със собственик и управител- ПЕТЪР ДИМИТРОВ МИЛАНОВ, да бъде прекратен, като се създадат звена за самоохрана в „Български пощи“ ЕАД като юридическо лице – търговско дружество. Посредством създаването на ново Специализирано поделение „Звена за самоохрана и автотранспорт“, което да поеме дейността по сключения договор с частна фирма.
Интересна подробност представлява Решение № 876 от 09.08.2008 г. на Комисията за защита на конкуренцията/КЗК/ във връзка с намерението чуждестранна фирма от Великобритания да придобие пряк едноличен контрол върху дружеството „Асо Пирели“ ЕООД, България. Въз основа на направеният анали на пазара на охранителни услуги и действащо законодателство, КЗК подчертава значимостта на звената за самоохрана и облекчения регистрационен режим на тяхното създаване, а именно „В най-ниския сегмент на пазара(на услуги за охрана) се намират т.нар. „звена за самоохрана“ в институции и частни дружества, които задоволяват вътрешните им нужди от охрана. Те оперират на основание регистрационния режим, предвиден в Закона за частната охранителна дейност. За звената за самоохрана няма изискване да притежават лиценз за охранителна дейност, а са длъжни единствено да се регистрират в полицията. Този сегмент включва около 250 големи индустриални компании в химическия, тютюневия, фармацевтичния и др. сектори“.
Това поражда основателно въпроса за целесъобразността от сключения договор. При положение, че в продължение на определен период от време преди 2009 г. са осъществени поредица от инвестиции и организационна подготовка, близка до създаването на звена за самоохрана (закупуване на бронирани автомобили за превоз на ценни пратки и товари, оръжие, необходимо за охрана на обекти и физически лица, обучение на персонал и др.). Най-често използваният аргумент за оправдание е, че сключването на договор с „АСО Пирели“ се е наложило поради нормативното изискване охраната на ценните пощенски пратки, както и на парични средства (инкасо) да се извършва от лицензирана охранителна фирма. Този аргумент не издържа при положение, че законодателят изрично е предвидил възможността и по-лек, регистрационен режим при създаване на звена за самоохрана.
Ще си послужим с един пример, за който не е необходимо някакво специално, а още повече юридическо или икономическо образование за да се достигне до извода, че е постъпено най-малкото безотговорно при предоставянето на бронираните автомобили, частна държавна собственост – имущество на „Български пощи“ на охранителната фирма „АСО Пирели“ ЕООД. За сравнение: Банка ДСК, вместо да сключва договор с частна охранителна фирма, създава своя собствена фирма за охрана и превоз на ценни пратки и товари. Но вместо внасяне на пари като уставен капитал използва своето имущество – бронирани автомобили като непарична (апортна) вноска за учредяване на дъщерната фирма. Става въпрос за източване на БП от частна фирма АСО „Пирели“, която според сега управляващите возят пратките по-евтино и се цитира една наредба – Транспортирането на пари, ценни книжа, благородни метали, произведения на изкуството и други ценности, се осъществява с въоръжена охрана, специално оборудван транспорт с модерна GPS система за отдалечено проследяване, съгласно Закона за частната охранителна дейност, Наредба І- 121 на МВР и Наредба № 2 на БНБ.
1. Пратките, които се превозват от Български пощи, са на себестойност на км – 0.50-0.60 ст., а на охранителната фирма – 2.50 лв.
2. Не знаем под чие давление Български пощи подари на тази фирма всичките си бронирани автомобили (някои от които току-що закупени – може да проверите безумния договор – раздадени 3 мерцедеса, 10 мицубишита L200 и 20-30 лади ниви. Те са вече притежание на АСО „Пирели“.
3. Български пощи може да извършва самоохрана на ценните пратки срещу 700-1000 лева лиценз (на година) за цялата страна.
4. Собствените автомобили на охранителната фирма не са бронирани изцяло, а само там, където се возят охранителят и водачът на автомобила.
Из Наредба № I-121 от 24.06.2004 г. за организиране охраната при транспортиране на ценни пратки и товари. Обн. – ДВ, бр. 63 от 20.07.2004 г.; Издадена от министъра на вътрешните работи.
„Раздел I Общи положения
Чл. 1. С тази наредба се уреждат условията и редът за организиране на охраната при транспортиране на ценни пратки и товари от търговци, извършващи дейност по чл. 5, ал. 1, т. 4 от Закона за частната охранителна дейност или юридически лица, създали звена за самоохрана.
Чл. 2. (1) Охраната на ценни пратки и товари е дейност по защита на пари, ценни книжа, благородни метали, произведения на изкуството и други ценности и се осъществява от търговци, извършващи дейност по чл. 5, ал. 1, т. 4 от Закона за частната охранителна дейност или от звена за самоохрана в структурите на юридически лица. (2) Ценни пратки и товари се транспортират с въоръжена охрана, специално оборудван транспорт, надеждна връзка и други технически и помощни средства за защита. Чл. 3. (1) Транспортирането се осъществява с моторни превозни средства, собственост или наети от търговци, извършващи дейност по чл. 5, ал. 1, т. 4 от Закона за частната охранителна дейност или от юридически лица, създали звена за самоохрана.“
Няма кой да поиска проверка от Сметната палата за субсидирането от страна на „Български пощи” с държавни пари на дейността на АСО „Пирели” като частна охранителна фирма. И в двете наредби се посочва, че инкасото може да се извършва от звена за самоохрана – в случая създавани или създадени към „Български пощи”. Дънешки е подписал договора с АСО „Пирели“. Но вероятно не само той, но и най-близкият му кръг от обкръжение получават под някаква форма комисионни за съсипването на финaнсовото състояние на „Български пощи” и предстоящите харчове по освобождаване на персонал по Споразумението със синдикатите.
„ЗАКОН ЗА ДЪРЖАВНАТА ФИНАНСОВА ИНСПЕКЦИЯ
Чл. 1. Този закон урежда целите, задачите, принципите и обхвата на дейността по държавна финансова инспекция, както и статута и функциите на Агенцията за държавна финансова инспекция, наричана по-нататък „агенцията“. Чл. 2. (1) Основната цел на държавната финансова инспекция е да защитава публичните финансови интереси. (2) Целта по ал. 1 се осъществява от агенцията чрез изпълнение на следните основни задачи: 1. (доп. – ДВ, бр. 60 от 2011 г.) извършване на последващи финансови инспекции за спазването на нормативните актове, които уреждат бюджетната, финансово-стопанската или отчетната дейност, както и дейността по възлагане и изпълнение на обществени поръчки на организациите и лицата по чл. 4; 2. установяване на нарушения на нормативните актове, уреждащи бюджетната, финансово-стопанската или отчетната дейност, както и на индикатори за извършени измами; 3. разкриване на причинени вреди на имуществото на организациите и лицата по чл. 4; 4. привличане към административнонаказателна и имуществена отговорност на виновните лица при наличието на съответните законови основания; Чл. 4. Държавната финансова инспекция се осъществява във: 1. бюджетните организации; 2. (доп. – ДВ, бр. 15 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г.) държавните предприятия по чл. 62, ал. 3 от Търговския закон, както и в общинските предприятия; 3. търговските дружества с блокираща квота държавно или общинско участие в капитала; 4. търговските дружества, в чийто капитал участва с блокираща квота лице по т. 2 или 3; Чл. 5. (1) (Предишен текст на чл. 5 – ДВ, бр. 60 от 2011 г.) Финансови инспекции се извършват: 1. по постъпили молби, жалби и сигнали за нарушения на бюджетната, финансово-стопанската или отчетната дейност на организациите и лицата по чл. 4, подадени от държавни органи, физически и юридически лица; 2. (изм. – ДВ, бр. 60 от 2011 г.) по искане на Агенцията по обществени поръчки или на Сметната палата в законоустановените случаи; 3. (доп. – ДВ, бр. 86 от 2007 г.) за проверка на усвояването на държавни помощи и на разходването на целеви субсидии, предоставени по закона за държавния бюджет на Република България за съответната година и постановления на Министерския съвет; 4. по искане на Министерския съвет или министъра на финансите; 5. (изм. – ДВ, бр. 64 от 2007 г.) при възлагане от органите на прокуратурата по реда на чл. 145, ал. 1, т. 3 от Закона за съдебната власт.“
Г-Н МИНИСТЪР, СЛЕД НАШИЯ СИГНАЛ БИ ТРЯБВАЛО ДА НАРЕДИТЕ ПРОВЕРКА И ДА СЕЗИРАТЕ ПРОКУРАТУРАТА, НИЕ СЪЩО ЩЕ ГО НАПРАВИМ!
Фейсбук група „Протестът – и как продължаваме“
(https://www.facebook.com/groups/152043221627126)
.
Използвани източници: