На 6 май, в Деня на храбростта и празник на Българската армия, фондация „Българска памет” и посолството на Р. България в Скопие са организирали поклонение на Военното гробище в Ново село, Р. Македония, съобщиха от българското Външно министерство. За шеста поредна година посолството и фондацията са инициатори на този светъл празник да бъде отдадена почит към саможертвата на падналите за свободата и независимостта на България офицери и войници.
Във военното гробище в Ново село, Струмишко, са погребани 71 български военнослужещи, загинали през Балканската, Междусъюзническата и Първата световна война. Те са служили предимно във Втора пехотна тракийска дивизия и Единадесета пехотна македонска дивизия.
През 60-те години в Титова Югославия са били унищожени повечето български военни гробища. Тогавашният кмет на Ново село обаче обявил българското гробището там за сръбско, тъй като в него е погребан и един пленник. Благодарение на тази малка хитрост това място на памет е оцеляло.
За да се поклонят пред паметта на загиналите в Ново село са отишли Милен Врабевски, председател на фондация „Българска памет”, Андрей Ковачев, член на Европейския парламент и зам. председател на Комисията по външна политика на ЕП, Негово високопреосвещенство Струмишкия митрополит Наум, постоянният секретар на Министерство на отбраната на Р. България, заместник-кметът на София Тодор Чобанов и български дипломати.
Българският посланик в Македония Иван Петков е отправил, от името на премиера и министър на външните работи Марин Райков, приветствено слово.
„На 6 май, когато отбелязваме празника на Българската армия и почитаме нейния небесен покровител Свети Георги Победоносец, ние се прекланяме пред храбростта, героизма и патриотизма на българските офицери, сержанти и войници. Този ден е и повод да почетем паметта на всички онези българи, дали живота си за свободата и независимостта на България. Преклонението пред саможертвата на нашите предци, пред всички, които безкористно и честно са отстоявали с живота си нашето настояще и бъдеще е един от критериите за цивилизованост, за съвременен и европейски прочит на нашата обща история. Ежегодното поклонение пред тяхната памет на 6 май е добър пример за съвместно честване на християнския празник в перспективата на добросъседското ни европейско бъдеще. Историята не бива да ни разделя, а да спомага за изграждането на отношения на разбирателство и приятелство. Поклон пред паметта и героизма на българския войник!”, се казва в поздравителния адрес на Марин Райков.
В церемонията са участвали представителна рота на Националната гвардейска част, детският хор и духов оркестър при Националното музикално училище „Любомир Пипков” – София, вокална формация „Юлангело”, много българи от Македония, България, Молдова, Украйна и Сърбия.
.
Еврочикаго