Мисля, че сега е време да се освободим от илюзията за поредно пресъздаване на политическата система чрез пробив в парламента. Няма да стане. По-добре да издигнат ясно и високи исканията за конституционни промени. От сега. Те трябва да влязат в дебата при едни евентуални предсрочни избори. Имам промени, възможни в рамките обикновено Народно събрание. Мисля, че вече нямаме избор и летвата трябва да бъде вдигнато високо.
На първо място, разбира се, трябва да натиск за промени в Изборния кодекс в рамките на това Народно събрание. Трябва да се иска не само отваряне на Кодекса – преференциални листи и облекчаване на изискванията за независимите кандидати. Трябва да се постави въпросът и за самата технология на гласуване. И съответно или да се вдигне кворума в тези случаи (сега той е 121 депутати в пленарната зала), или пък да се изисква квалифицирано мнозинство.
Другото е съдебната система. Смятам, че е добре вместо в ЗСВ, предложенията на Съюза на съдиите да бъдат конституционно закрепени. След всички случило от миналата година насам, мисля, че трябва да се действа по-твърдо в тази посока. Това е най-важното в битката с онова, което наричаме мафия. И, както се казва, сега е моментът.
Има още една промяна, която малцина осъзнават, но тя променя съществено самата власт. Според мен трябва да се изисква конституционна промяна за връщане на областното самоуправление. И съответно още едни избори, както в повечето европейски страни. Това е тежка и продължителна властова реформа. Но, ако искаме България да се вземе в ръце, ако искаме да върнем властта на хората, това е един от начините. Достатъчно е конституционната промяна, от там нататък пътят за тази тежка реформа ще бъде отворен.
Разбира се, би могло да има и други промени, за които улицата вече говори. Като например правото на жалба до Конституционния съд, но много промени биха затлачили нещата.
Нямам никакво съмнение, че
Въпрос на разум и грамотност е да бъдат добре обмислени и което е не по-малко важно – градирани по важност.
.
Пламен Даракчиев