Мажоритарният вот щял да вкара в парламента мафията, олигарсите, богатите щели масово да купуват гласове. Ако мажоритарна система в два тура бе изгодна за мафията и олигархията, отдавна да е въведена! Тъкмо обратното – когато трябва да спечелиш мандата с 51 на сто от вота в даден район, купуването на гласове се обезсмисля. Ще купиш 2-3 процента и ще си изгубиш парите. Мафията няма изгода. През 2009 година, когато се въведе прословутият “засилен мажоритарен елемент”, всички партии нададоха вой до небесата, че при мажоритарната система можело да си купиш гласовете.
Точно обратното е. Гласове се купуват при пропорционалната система. При нея с 1000-2000 купени гласа можеш да вкараш депутат в парламента. При мажоритарната, за да си гарантираш място, трябва да купиш половината от всички гласове в района. При средно 30 хиляди избиратели на район, това означава, че трябва да купиш над 15 хиляди избиратели, което на практика е невъзможно. Излиза, че именно пропорционалната система е изгодна на тези, които са свикнали да купуват гласове. Може би затова партиите не искат тя да бъде сменена.
През 2009 всички политици и платените им журналисти ревяха, че с мажоритарни избори в парламента можело да влязат престъпници като братя Галеви, които щели да купят избирателите. Братя Галеви действително се кандидатираха. Пламен Галев беше мажоритарен кандидат в Кюстендил, а Ангел Христов – в Перник. И какво стана? Избраха ли ги? Не ги избраха. Къде отидоха прогнозите на “разбирачите”?… Просто 23 години ни набиват в главите едни и същи лъжи по отношение на мажоритарния вот.
Преди около 6 години на една “кръгла маса” за избирателната система лично Цветанов обеща, че ако ГЕРБ дойде на власт, ще въведе преференциален вот с много нисък праг. Е, дойде на власт, огледа се и се отказа от преференциите. Впрочем, тогава Цветанов изнесе цяла лекция по избирателните системи, направо засрами професорите. Изброи доста нещастни държави, които пъшкат под хомота на мажоритарния вот – Алжир, Бангладеш, Гватемала, Афганистан… Е, забрави да спомене САЩ, Великобритания, Франция.
Единственото предимство на преференциалния вот е, че народът още не е наясно каква шашма е това. Пак партийни листи, но уж можеш нещо да кроиш по тях. И тук има десетки варианти. Има отворени листи, при които избирателят подрежда всички кандидати. Има и листи, при които избираш само един. Първото и най-важното – пак нямате конкретен представител. Вместо да избирате направо човека, вие първо приемате листата, а после ровите в кюпа кой ви е по-симпатичен.
Няма демокрация без партии. Мажоритарният избор не е против партиите, напротив, той ги заздравява и укрепва. Гласуваш за човек – гласуваш за партия. Но все пак на първо място е човекът. Човекът е вашият представител. Партийният списък е пердето, зад което могат да ви пробутат я катър, я муле, я някакъв хемафродит.
.
Боян Атанасов