Публикацията съдържа текста на Отворено писмо до финансовия министър, председателя на БАН, изпълнителния директор на Българската стопанска камера, Института за икономически изследвания, КТ „Подкрепа“ и други адресати, в което става дума за финансовата политика на страната и за изпълнението на приходите от консолидираната фискална програма на Р. България.
В писмото се казва, че „е важно да бъде информирано обществото, че е заложено в бюджета на Република България като „стандарт” събираемостта от ДДС и АКЦИЗ да бъде около 50% . От друга страна, представлява интерес – защо (от дълго време насам) приходите от МИТА в бюджета на държавата да са в рамка под 1%, като същевременно обществото ни отчита заобиколеност от стоки с НЕвропейски произход. За същите не става ясно под какъв митнически режим са внесени.“
И се задава въпросът: „До каква степен има ефективност за икономиката и доколко се защитава националния интерес и суверенитет на държавата, и българските граждани при показателите, отнасящи се и към „МИТА” в консолидирана фискална програма на Република България?“.
Следва целият текст на Отвореното писмо.
––––––––––––––––––––––
.
До:
Министъра на финансите на Република България, г-н Петър Чобанов
Копия до:
Председателя на БАН, академик Стефан Воденичаров
Институт за икономически изследвания, проф. д-р Митко Димитров
Изпълнителен председател на Българската стопанска камара, г-н Божидар Данев
Председателя на УС на Българската стопанска камара, г-н Сашо Дончев
Президента на конфедерация на труда „Подкрепа“, д-р Константин Тренчев
Изпълнителния директор на Институт „Отворено общество”, г-н Георги Стойчев
Изпълнителния директор на Институт за пазарна икономика, г-жа Светла Костадинова
Председателя на Институт за модерна политика, г-н Борислав Цеков
Председателя на Управителния съвет на Институт за развитие на публичната среда, г-жа Антоанета Цонева
Председателя на Управителния съвет на Институт за социална интеграция, г-жа Катя Колева
.
ЗАПИТВАНЕ
от
на Владислав Ножаров – гражданин на Република България
адрес: ……….
телефон: ………. / е-мейл: ……….
.
Уважаеми господин Чобанов,
Уважаеми Дами и Господа,
От няколко години наблюдавам финансовата политика на Република България по отношение на формиране на държавен бюджет. Видимо още от управлението на Тройната коалиция и независимия през 2005 година финансов министър Пламен Орешарски, а след него и Симеон Дянков от ПП ГЕРБ, се наблюдава, без промяна, интересна тенденция. Вече в период от 8 години и продължава. С това писмо бих искал да Ви обърна внимание към „изпълнение на приходите по консолидираната фискална програма на Република България“:
От една страна е важно да бъде информирано обществото, че е заложено в бюджета на Република България като „стандарт” събираемостта от ДДС и АКЦИЗ да бъде около 50% . От друга страна, представлява интерес – защо (от дълго време насам) приходите от МИТА в бюджет на държавата да са в рамка под 1%, като същевременно обществото ни отчита заобиколеност от стоки с НЕвропейски произход. За същите не става ясно под какъв митнически режим са внесени.
Става въпрос също и за:
„Автомобилни превозни средства”
„Плодове, годни за консумация; цитрусови или пъпешови кори”
„Електрически машини и апарати”; „Машини и апарати”; „Пластмаси и пластмасови изделия”
Графика 1:
Графика 1: Структура на данъчните приходи по консолидиран бюджет за полугодие в периода 2006 – 2012 г. Източник: Министерство на финансите на Р. България
Фрапиращо впечатление прави заложения нисък процент на събираемост в бюджета от МИТА. Нещо повече, от 2006 г. насам има тенденция за понижение. Както следва по години:
2006 г. – 2.8%,
2007 г. – 1%,
2008 г. – 0.9%
2009 г. – 0.7%
2010 г. и 2011 г. – 0.6%
2012 г. – 0.5%.
Не бих искал да се коментира – дали, как и до колко се обмитяват стоки с внос и произход от Китай, стоки с произход от Русия, Япония, Турция и Индия. Това е отговорност и задължeние на други органи, които трябва да установяват и констатират въпросните факти и възможни злоупотреби. В това число и „регламентирана контрабанда“, за което дава насока при направен паралел –
Графика 2 – за географска структура на вноса към 2012 г. Източник: БНБ
Въпреки гореописаното, обществото ни пряко усеща ефекта от водената политика, но
Уважаеми Дами и Господа, моля като представители на държавни институции, стопанска камара, синдикати и икономически институти, и екперти, да се произнесете относно:
До каква степен има ефективност за икономиката и доколко се защитава националния интерес и суверенитет на държавата, и българските граждани при показателите, отнасящи се и към „МИТА” в консолидирана фискална програма на Република България, описани в „Графика 1″?
.
13.07. 2013 г., София В очакване на Ваше мнение,
Владислав Ножаров