„Čija je škola, toga je Maćedonija“ („Комуто е училището, томува е Македония“), под това заглавие сръбският автор Владан Йованович публикува статия в сайта Pescanik.net.
.
„Ако тази статия я беше написал някой български автор, всички сърби и „антични“ македонци щяха да скочат срещу нея. Само че авторът е добросъвестен и компетентен сърбин, а останалото са нелицеприятни факти, разгледани от достатъчно дълга историческа дистанция.“ – смята Иван Николов, председател на Културно-информационния център на българите в Босилеград.
.
Откъс от „Čija je škola, toga je Maćedonija“ , преведен на български*:
„Просветната политика на югославското кралство бе обременена от провеждането на антибългарска акция във всички учебни програми и планове. Светозар Прибичевич като министър на просветата още през февруари 1922 г. предлага мерки, които подразбират насърчаване на обучението в групата на т.нар. Национални предмети – сръбски език, национална география и история: „Да се настоява сред нашата училищна младеж да се утвърждава убеждението, че нито техните родители, нито техните предци нямат нищо национално общо с формирането и живота на българския народ”.
Отстраняването на „българщината” е систематично провеждано още след Балканските войни, но достига своя връх между двете световни войни. Натискът е в областите до българската граница, но и в цялото Повардарие. На учителите от Скопската област през 1928 г. е налагано да обърнат особено внимание на „националното възпитание” и основаване на хорове, дружества за трезва младеж, по стрелба и соколски дружества.“
.
За съжаление не разполагаме с превод на български на целия текст на Йованович, но за онези наши сънародници, които живеят в Сърбия и в Македония, той едва ли би бил и нужен. Те могат да прочетат статията на Йованович в Pescanik.net в оригинал.
В статията се прави историческа ретроспектива на това как основното образование в Македония е било превърнато в основа на културната асимилация, как учителите са станали едновременно пропагандатори и жертви на т.нар. „македонски метод“ и пр. Текстът извежда различни аспекти на асимилационната политика, провеждана в Македония и в Косово от Кралство Югославия.
Еврочикаго
–––––––––––––––––––––––
* Преводът е на Иван Николов.