На 29 август т.г., четвъртък, в Градската художествена галерия в Пловдив ще може да се види изложба на част от стенописните пана за купола на българската черква „Св. София“ в Чикаго. Те са направени от Атанас Камешев и Ангел Китипов, дългогодишни преподаватели в Национална художествена гимназия „Цанко Лавренов“ в Града на тепетата.
Предният ден, на 28 август, зографите ще представят пред местни журналисти концепцията на екипа, работил за изписването на „Св. София“ в Чикаго. В този екип, освен Атанас Камешев и Ангел Китипов, са и реставраторката Йовка Юрукова и живописецът Николай Краевски.
Поради необходимостта паната да заминат спешно за монтаж в Чикаго, желаещите да видят изложбата в Пловдив ще могат да го направят единствено на 29 август в Градската художествена галерия.
Пловдивските художници са работили по стенописните пана за храма в Чикаго няколко месеца, от март т.г. Изображенията са изписани върху специално грундираните платна, които ще се залепят върху стените на храма и трябва да бъдат довършени като композиция на място. Атанас Камешев, Ангел Китипов и Йовка Юрукова са сертифицирани от Светия синод на Българската православна църква като православни зографи.
Камешев, Китипов и Юрукова са автори и на иконостасните икони на българската черква „Св. София“ в Чикаго. Изографисаните от тях икони са в този храм от 2008 г.
Авторите на стенописните пана са били поканени от църковното настоятелство и свещеника отец Грую за празника на храма 17 септември т.г., но по наша информация неотдавна им е било отказано получаването на визи за пътуване в САЩ. (Поканата към пловдивските зографи не е била за работни визи.)
Може само да се съжалява, че изглежда пловдивските зографи няма да могат да завършат сами своята работа със стенописните пана в българския храм „Св. София“ в Чикаго, макар че подобна възможност би била напълно заслужена и би гарантирала качеството на свързването на паната и на цялата композиция. Авторите са влезли вече във връзка със свои колеги (единият от които живее в Чикаго, а другият ще има възможност да пътува до там), евентуално те да монтират паната на място в „Св. София“ в Чикаго, ако бъдат одобрени от църковното настоятелство на храма.
Част от стенописните пана, впрочем, вече са заминали за Чикаго, а останалата част е в Пловдив заради изложбата, след което и тя ще бъде изпратена зад океана.
.
Еврочикаго
Privet!…Mnogo bihme iskali da vidim kak se dviji zografisvaneto na Carkvata na miasto. Molia, Pratete snimki… dori na etapi ot rabotata, Mnogo shte sme zadaljeni, predvid tova, che ne mojem da gi vidim na jivo.