Представяме ви илюстрации от ежегодния бюлетин на Американското метеорологично общество. Докладът в него е написан от 384 учени от цял свят и се отнася за изминалата 2012 година. Вижте илюстрациите и кратките забележки към тях и сами си отговорете как се изменя климатът на Земята.
Ледът в Арктика около Северния полюс намалява:
Условията в Арктика – виждаме безпрецедентни промени и са подобрени няколко „рекорди“ за цялото време на наблюдение от 34 години. Морският лед се свил до най-малкия си „летен минимум“ – 3,41 милиона кв. км. (вижте покритото с бял цвят и линиите показващи предишния „рекорд“ от 2007 г. и средните за отчетения период (съответно в жълто и черно).
Топлината, поета от повърхността на океаните се увеличава.
Повърхността на океаните е получила повече топлина, отколкото е средностатистически, с изключение на Тихия океан. Топлинното съдържание продължава да се увеличава значително през последните две десетилетия, макар и с по-бавни темпове от 2003 г. насам. Морската температура на повърхността се увеличава – четири независими изследвания сочат, че в световен мащаб средна температура на морската повърхност за 2012 г. е сред най-топлите за цялата история.
–
Температурата на океана се увеличава:
Покачване на температурата на океана добре се вижда на горната диаграма.
–
Повишаване на морското равнище:
Повишаването на морското равнище през 2012 г. е 1,4 инча над средните за 1993-2010 г., и е рекорд в историята.
Нивото на морето се покачва през миналия век и темпото в това покачване се увеличава през последните десетилетия. В световен мащаб, морското равнище се увеличава със среден темп от 3.2 мм годишно през последните две десетилетия.
–
Специфичната влажност над планетата ни:
Средната глобална специфичната влажност над земята и над океаните е по-висока от дългосрочната средна стойност. Вече е доказано, че валежите се увеличават в дъждовните области, а изпаряването се засилва в сухите места (т.е. където вали – вали все повече, където е сухо – е все по-сухо).
–
Стратосферните температури:
Наблюдавайки температурните модели в долната част от стратосферата, учените разбират за промените в климата на нашата планета. Краткосрочните пикове в стратосферните температури възникнат в отговор на големи вулканични изригвания. Увеличаване на парниковите газове и намаляването на озона в стратосферата довежда до охлаждане на стратосферата, докато има затопляне близо до повърхността на планетата. С други думи, дългосрочно застудяване в долната част на стратосферата е един от многото признаци за нарастващите нива на парникови газове, които променят климата на нашата планета.
.
Средната годишна температура:
От диаграмата по-горе се вижда, че 2012 г. е една от 10-те най-топли години в световен мащаб, като всичките десет най-топли години са се случили през последните 15 години, показват записите на NOAA.
От 1976 г. насам всяка година е била по-топла от дългосрочната средна. През 2012 г. най-големите разлики от средната температура (най-вече топли аномалии) са наблюдавани в Северното полукълбо в: САЩ, Канада, Южна Европа, Западна Русия и руския Далечен Изток. Земята се е затопляла с 0,06 ° C (0,11 ° F) на десетилетие от 1880 г. насам и с по-бърз темп от 0.16 ° C (0,28 ° F) на десетилетие след 1970 г.
–
Още таблици за температурните изменения:
Рекордите в САЩ за най-топъл, най-студен, най-влажен и най-сух месец (вижда се как червеният цвят преобладава):
Парниковите газове:
.
.
Покачване на парниковите газове: Концентрациите на парникови газове, включително от въглероден диоксид, метан и азотен оксид, са продължили да нарастват и през 2012 г. След лек спад на създадените от човека емисии, свързани с глобалната икономическа криза, световните емисии на CO2 от изгаряне на изкопаеми горива и производство на цимент достигна рекорд през 2011 г. на 9,5 ± 0,5 petagrams (1,000,000,000,000,000 грама) на въглерод, и нов рекорд от 9.7 ± 0.5 petagrams на въглерод за 2012. Атмосферни концентрации на CO2 се увеличават през 2012 г., достигайки средно 392.6 ррт за годината.
Вижте и видео по темата:
„
„Много от събитията, които направиха 2012 толкова интересна година, са част от дългосрочните тенденции, които виждаме в илюстрациите, посочвайки ни един променящ се свят. Въглеродни нива са увеличават, морското равнище се покачва, Арктическият морски лед се топи и нашата планета като цяло се превръща в по-топло място„, заяви действащият NOAA администратор д-р Катрин Съливан.
Въпреки че докладът нарочно не разглежда защо светът се затопля, несъмнено „причините са предимно парникови газове, изгарянето на изкопаеми горива„, подсказват ни учените.
За пълния текст на доклада може да посетите:
http://www.ncdc.noaa.gov/bams-state-of-the-climate/2012.php
Още информация: http://www.ncdc.noaa.gov/cag/time-series/global