Всички европейски държави да въведат минимален доход, който да варира между 400 и 1000 евро, ще предложи Европейският икономически и социален съвет на Европейския парламент и Европейската комисия. Това съобщи Анри Малос, председател на Европейски икономически и социален комитет.
„Всяко лице, което легално е във Франция, трябва да получава като минимум определена сума и, ако той не може да получава тази сума от трудови доходи, тогава държавата го компенсира. Това е един от елементите ни от концепцията ни за социална Европа, за да се избегне социалният дъмпинг, защото именно той храни екстремизма и ксенофобията и това изключване, за което в момента в центъра са българските и румънските емигранти“, обясни той. Малос не е голям оптимист, че предложението ще бъде прието.
„Надяваме, че следващата Европейска комисия ще бъде по-отворена към тази концепция, която според идеите ни, върви към сближаване в Европа.
Важно и значимо е – да има съгласие, между всички социални актьори. Важното е да се подсигури принцип за минимален доход във всички европейски страни и след това – да се определи ножицата между 400 и 1000 евро, между по-развитите държави. Следващата цел е малко по малко тази ножица да се затвори и сближи, което ще отнеме време”, заяви още Малос. Според него за въвеждането на подобен инструмент ще са нужни 5-6 години.
„Ако се тръгне към решение за въвеждане на социален минимум, то трябва да бъде съобразено с реалностите, включително и в по-бедните страни, а това не е лесно“, коментира идеята министърът на труда и социалната политика Хасан Адемов. „Очевидна е целта, която г-н Малос визира, да се намали ножицата между ниските и високите доходи, между различните нива на заплащане в отделните европейски страни, но не случайно той говори за препоръка, имайки предвид и ситуацията, която съществува към днешна дата в някои от европейските страни. Не е лошо човек да си поставя цели. Надяваме се, че следващата Европейска комисия ще бъде в състояние да стигне до едни минимални нива на заплащане, които да бъдат договорени със социалните партньори и страните-членки на Европейския съюз, за да може да си стигне до нива, които да са общоприемливи, без от това да се увеличат безработните”, заяви още Хасан Адемов.
Източник: в. „Сега“