Никола Лалов, Mediapool
.
Премиерът Пламен Орешарски обяви, че Комисията по досиетата ще бъде закрита, след като си свърши работата, но не би приел това да стане по-рано. „Останал съм с впечатление, че Комисията по досиетата отвори почти всички досиета – какво повече да отваря? А ако не е, да побърза и да си свърши работата. След като си свърши работата, не виждам за какво трябва да съществува“, заяви Орешарски в сряда, след като от БСП отново заговориха за закриването на комисията.
Само няколко часа по-рано председателят на парламентарната вътрешна комисия Атанас Мерджанов (БСП) официализира намерението на левицата да превърне комисията в Институт за национална памет, който просто да съхранява документи от миналото. Според него сегашната комисия, „вместо да има позитивен характер, внася разделителни линии в обществото“.
„Аз не възприемам тази комисия като вечна, а като комисия с определена задача. Тази комисия има задача, която не е безгранична във времето. Когато свърши своята работа, не виждам основание за съществуването й. След известен период от време – например 20 години – кого всъщност ще проверява тази комисия? Родените по днешно време?”, посочи Орешарски.
Според оценките на председателя на комисията Евтим Костадинов, „ако тези, които ни предоставят документите, са прецизни, би трябвало в рамките на година и половина – две да приключим“. Военното разузнаване, Министерството на правосъдието и Националната разузнавателна служба обаче все още не са изпълнили задължението си да предадат всички документи.
В сряда Мерджанов оспори и значението на закона, по който работи Комисията по досиетата, приет по времето на тройната коалиция.
Според него законът нямал оздравяващ характер в сектор „Сигурност“ и „внася повече разделителни линии, защото непременно когато се спомене за издигане на определена личност в някоя институция, ние се вторачваме, и тези, които не са съгласни, прибягват на първо място до закона“.
„В същото време искам да кажа, че въпросът не е на дневен ред в парламента, тъй като имаме сериозни ангажименти по данъчните и социалните закони. Но във всички случаи тази дискусия трябва да се проведе и да се прецени дали в този си вид и състав Комисията по досиетата е нужна на обществото и дали не би било по-правилно и полезно постепенно да се превърне в Институт за национална памет, който да съхранява обективни действителности от близкото и по-далечното минало“, заяви Мерджанов в сряда пред БНР.
БСП се зае приоритетно с дейността на Комисията по досиетата, като поиска законови промени, които да възстановят „чадъра“ над висши ДС-кадри в цивилното и военното разузнаване. Тази инициатива обаче не получи подкрепата на парламентарния партньор ДПС и временно е замразена. В същото време излезе неофициална информация, че БСП готви направо закриването на комисията, а председателят й Евтим Костадинов заяви, че „лица и кръгове в БСП имат интерес да пречат на дейността на Комисията по досиетата“.
Преди дни офицери от запаса излязоха с предложение за закриване на комисията, а Мерджанов в сряда се съгласи, че те „имат реално основание да не одобряват действията“ й.
Според него законът за разкриване на документите на ДС и лицата, които са сътрудничили, нямал оздравяващ характер в сектор „Сигурност“. „Ние виждаме, че той внася повече разделителни линии, защото непременно, когато се спомене за издигане на определена личност в някоя институция, ние се вторачваме, и тези, които не са съгласни, прибягват на първо място до закона“.
По българското законодателство няма забрана за хора, работили за ДС, да заемат публични длъжности.
Мерджанов смята, че дискусията за Комисията по досиетата трябва да върви паралелно с обсъждането на четирите закона в сектора за сигурност. За тях е създадена работна група под ръководството на министъра на вътрешните работи. Преди Нова година тя трябва да приключи своята работа и в началото на следващата година да бъде представен пакетът от закони.
Пакетът, включващ общ закон за националната сигурност и отделни документи за НРС, НСО и военното разузнаване, бе подготвен преди извънредните парламентарни избори, като бе постигнато съгласие НРС да премине към изпълнителната власт, а НСО да остане към президентството. БСП и ДПС обаче спряха процедурата по приемането им, като се готвят да ги пренапишат. Една от лансираните възможни промени бе извеждането и на НСО от контрола на президента.
Очакванията са, че държавният глава ще възрази не само за тази промяна, но и за евентуалното закриване на Комисията по досиетата.
Мерджанов коментира и председателя на комисията Евтим Костадинов, който бе излъчен от редиците на БСП.
„Вижте, всеки може да бъде излъчен от определена политическа партия и в същото време изобщо да не се съобразява по никакъв начин с целите, интересите и идеите на партията. Още повече, че той винаги се е… оправдавал в защита и в спазването на закона“, каза Мерджанов.
В същото време той отхвърли допускането, че има „някакви забележки към състава и действията на председателя на комисията“.