Теория на ликвидирането на България. Част I – Висш съдебен съвет
.
Материал на Harmonypragma.com
Висшият съдебен съвет бе създаден на 13 юли 1991 година с влизането в сила на новата “ демократична конституция“. Години по-късно разбрахме, че това бе най-големият удар по българската държавност и общество. По държавността, защото бе създадена шапката на мафията; и по обществото, защото бе сложено началото на зависимостта на обществото от корупцията и парите.
За какво иде реч?
Създаден с Конституцията от 1991 г. Юридическо лице и постоянно действащ орган, който гарантира независимостта на съдебната власт (съгласно Закона за съдебната власт). Състои се от 25 членове, с най-малко 15 години юридически стаж. Сред тях по право влизат председателите на Върховния касационен съд и на Върховния административен съд и главният прокурор. Единадесет от членовете се избират от Народното събрание, останалите единадесет – от органите на съдебната власт. Мандатът на Съвета е 5 години и участниците не могат да бъдат преизбирани. Заседава най-малко веднъж седмично. Решава въпроси, свързани с бюджета, дисциплината, квалификацията и кариерата на магистратите (повишава, премества, освобождава). Номинира пред президента председатели на Върховния касационен съд, върховния административен съд и главния прокурор.
Създаден за да управлява съдебната власт, Висшият съдебен съвет получи властта да назначава, понижава и повишава магистратите, но… без възможност за упражнява контрол върху издадените от тях съдебни актове. Това важи и за инспектората към ВСС. С прости думи – никой член на ВСС не може да отвори кое да е дело на магистрат и да погледне как го е водил и на какво основание е постановил съдебния акт, не може дори да провери дали записаните в мотивите на решението или присъдата доказателства действително съществуват! Логично е да попитаме – Как тогава ВСС преценява дейността на съдиите и прокурорите, как ги атестира и повишава. на какво основание ги понижава и уволнява? Логично е да отговорим – по някакъв скрит признак. Пари или друга сделка, партиен натиск или услуга – всичко това е търговия с влияние. Законната атестация включва стаж, преценка дали делата са бавени и дали магистратът е дисциплиниран, т.е дали не излага гилдията пред обществото (в смисъл пиянства и хулигански прояви). Няма изискване да не е лъгал в постановяваните съдебни актове, няма изискване дали е вкарал неправилно някого в затвора или дали е отнел с измама имота от някого и го е дал на друг, без значение е дали е приложил точно нормата на закона или я е употребил превратно, за да услужи на някого. От тази отговорност магистратите са освободени чрез отсъствието на какъвто и да е било текст в Наказателния кодекс, отнасяш се до техните лъжи в процеса. За затаяване на истина или потвърждаване на неистина наказателна отговорност носят свидетелите, вещите лица и в някой случаи страните, но не и магистратите! Имунитетът им по конституция е само подробност. Дори и той да бъде премахнат, нищо няма да се промени. Защото всичко, което е престъпление, е записано в Наказателния кодекс. Всичко, което не е – не е престъпление. Те знаят това по-добре от всичко, което са учили. Знаят, че ВСС не може да отваря папките с делата и се възползват от това. Наред с това съдите след 5 годишен стаж стават несменяеми. Никой освен Господ не може да ги разкара от службата, колкото и да са корумпирани. Когато се пенсионират, получават около 80 000 лева.
Защо всичко това ликвидира държавата? Защото тези обстоятелства дават възможност магистратите да се продават, а всички дела в България да бъдат купувани, а този който не го прави да губи и страда. По този начин биват убивани всички честни българи, попаднали в съдилищата, които не искат или не могат дават подкупи. Никой в България не може да се развива, защото ако е с морал няма да даде подкуп, а ако не го даде съдилищата ще го ликвидират. Това убива полезните за обществото хора, без които е невъзможно никакво развитие на държавата.
Това е ситуацията. Според чл. 29 от ЗСВ възнаграждението на изборен член на ВСС е равно на възнаграждението на съдия от Върховния касационен съд (ВКС). Последната актуализация на заплатите в съдебната система бе извършена пред юли 2012 г. от стария състав на ВСС, който увеличи заплатите средно със 7%. Така основната заплата на съдия във ВКС стана 3119 лева, което трябва да е и основното възнаграждение на член на съвета.
Ако член на съвета има 20 години стаж в съдебната система, върху тази сума му се начисляват 40 на сто за прослужено време и заплатата му става 4366.60 лева. Ако обаче процентът за прослужено време е например 54, тогава възнаграждението става 4803.26 лева.
Какво следва: Създадена бе Национална гражданска инициатива против корупцията, за правова държава и честно правосъдие, една от целите на която е въвеждането на честно правосъдие в България. Как ще стане това? Само с наказателна отговорност на съдии и прокурори, когато лъжат в процеса и решават делата без да са изяснили истината. Без давност за такова престъпление.
Страница на инициативата: https://www.facebook.com/pravobulgaria