Съобщение на Културно-информационен център на българите в Босилеград, Р. Сърбия
.
Конституционният съд на Република Сърбия с решение от 17.01.2014 г. обяви за неконституционни редица разпоредби от Закона за националните съвети на националните малцинства, с което се намаляват или ограничават някои придобити колективни права на националните малцинства в Сърбия, които се осъществяват чрез Националните съвети на малцинствата, и то до ниво, което обезсмисля самата институция.
По същия начин Конституционният съд на Сърбия оспори редица разпоредби от Устава на Войводина, което бе оценено като ограничаване на нейната автономия. Въпреки че Закона за Националните съвети на националните малцинства имаше редица недостатъци, които на практика не само не можаха да подобрят, но и допълнително усложниха положението на българското малцинство в Сърбия, решението на Конституционния съд на Сърбия още повече намалява и ограничава правата на българското малцинство да основава собствени медии, институции от особено значение и участие в държавните медийни съвети, както и в образованието, културата и служебната употреба на езика и писмото, да подават жалби до Конституционния съд, да контактират международните организации, да коментират решения и пр.
Оспорването на правата на малцинствата не работи за тяхната интеграция в сръбското общество, а още повече ги конфронтира с него. Вместо да утвърждава значението и ролята на Националните съвети на малцинствата, като им даде съответните правови и политически механизми за провеждане и прилагане на практика на гарантираните с Конституцията на Р. Сърбия човешки и малцинствени права и ги освободи от влиянието на управляващите партийни централи, с Решението на Конституционният съд бе направена крачка назад, и то точно по времето, когато Сърбия започва преговорите за членство в Европейския съюз.
Културно-информационният център „Босилеград” изразява разочарованието си от решението на Конституционния съд на Сърбия и подкрепя усилията на Националните съвети на малцинствата и гражданските сдружения в Република Сърбия, които настояват за безусловно прилагане на практика на признатите с Конституцията и законите на Р. Сърбия малцинствени права.
Същевременно, КИЦ „Босилеград” се обръща към България като държава майка и страна членка на Европейския съюз, да упражни цялото си влияние в процеса на преговорите Сърбия безусловно да спазва човешките и малцинствени права на българското малцинство в Сърбия, признати с Конституцията на Сърбия и международните стандарти за правата на човека, и особено за правата на малцинствата.
.
Иван Николов,
Културно-информационен център „Босилеград”