Изявление на Говорителя на МВнР по повод отменянето на 23 февруари 2014 г. от Върховната Рада на Украйна на Закона за основите на държавната езикова политика
.
На 23 февруари 2014 г. Върховната Рада на Украйна отмени Закона за основите на държавната езикова политика. Законът предвиждаше възможността местните съвети да предоставят статут на регионален език на съответните малцинствени езици, ако дадена малцинствена група съставлява повече от 10% от жителите на населеното място. В съответствие с този закон, в някои райони на Бесарабия, където живеят компактни български общности (Арциз, Измаил, Болград), българският език бе приет за регионален.
Във връзка с отмяната на закона министърът на външните работи Кристиан Вигенин проведе незабавно разговори с посланика на Украйна в София и с посланика на България в Киев. Министър Вигенин постави въпроса и на днешната среща в Будапеща на министрите на външните работи на страните от Вишеградската група, България, Румъния и Гърция, на която всички участници се съгласиха, че това е стъпка в грешна посока. Настоящите политически лидери на Украйна трябва да демонстрират отговорност и стремеж към приобщаване на всички групи в украинското общество, при спазването на правата на човека и върховенството на закона.
Въпросът ще бъде поставен отново от българска страна веднага след съставянето на ново правителство в Украйна, още повече като се има предвид, че досега действащият закон е приет през 2012 г. в отговор на поет към Съвета на Европа ангажимент.
Националистите в Украйна, доколкото такива има разбира се сред новата власт в Украйна, и всички представители на тази нова власт, нямат друг шанс, освен да си осигурят подкрепата на ЕС. Защото няма кой друг да ги подкрепи в тази критична за страната ситуация. И това решение, за което става дума в тази публикация, вече се преразглежда от новото, временно украинско правителство. Даже негови представители са поискали вече, включително от българското Външно министерство, мнение относно закона за основите на държавната езикова политика, който ще бъде преразгледан пак. Така че нещата въобще не са толкова драматични относно положението на българското малцинство в Украйна включително. Нещата биха станали драматични, само ако не дай си Боже, някои въоръжени сблъсъци се задълбочат; ако се стигне до разцепването на Украйна и до вонен конфликт. Кризата едва ли скоро ще отшуми, но новата власт в Киев не може да си позволи недемократични действия към което и да било малцинство, защото това би бил най-лесният начин тя да се провали.
Настоящото правителство на Украйна, е НЕдемократично избрано! Защо България, се надява то да организира ДЕМОКРАТИЧНИ избори? В Украйна правителството е създадено от крайни националисти, защо Българското правителство го подкрепя и защо се надява, че нещо би могло да се промени???
Благодарим на правителството на България ,че повдигат този много важен въпрос за българската диаспора в Украйна.Украйна е полиетнична държава и всичките народи трябва да имат гарантирано право и възможност да учат своя родния език