„Канадският милиардер Янк Бари щял да търси пусти села в Северозапада, за да настани сирийски семейства, които искат да се установят в България. Първоначалният проект на богаташа, който е известен с филантропската си дейност по целия свят, бил да осигури подслон на десетина имигрантски семейства. В следващите дни екипът му щял да оглежда села в Монтанско. Идеята била за чужденци, получили статут, да бъдат купени къщи, земя, която да обработват, и животни, за които да се грижат. Ако проектът е успешен, той можело да се разрасне. „В България има доста изоставени села. Искам да отида там и с моите пари да ги съживя. Така ще бъдат открити работни места и за българите. Ще има нужда от дърводелци, водопроводчици, електротехници“, заяви вчера Бари и уточни, че очаквал проектът му да се реализира в следващите 6-7 месеца. От екипа му обясниха за „Преса“, че ще е важно съгласието на местното население.“
Из публикация на Pressadaily.bg „Милиардер търси пусти села за сирийци“
„В миналото Янк Бари, който е от еврейски произход, е употребявал наркотици. Той е бил осъден и на 6 г. затвор за изнудване на свой бизнес партньор. Изкарал е една от тях зад решетките. От 2012 г. досега Бари е похарчил над 1 млн. долара в помощ за сирийците у нас.“
Из публикация на в. „24 часа“, която се позовава и на в. „Глоуб енд мейл“
„Имате доста изоставени села. С моите пари мога да ги съживя“, казва пред вестник „Преса“ Бари. Той уточнява, че очаква проектът му да се реализира в следващите 6-7 месеца. Тези дни екипът на канадския филантроп тръгва към селата в Монтанско. През ноември миналата година Бари и боксовата легенда Ивендър Холифийл посетиха лагера с бежанци в Харманли, за да помогнат. Тогава те наеха за една година 4-звезден хотел с 19 стаи, както и две къщи в София. В тях настаниха семейства на бежанци, които в момента живеят в мизерия в български лагери.“
Из публикация по темата на Novini.bg
–––––––––––––––––––
Коментар на политолога Огнян Минчев за намерението на канадския милионер да заселва Северозападна България със сирийци:
България е европейска страна – тя не е формирана като общество от емигранти, които се претопяват по свое желание в определен най-малък общ знаменател на идентичност. Европейските общества имат етнически ядра и мултикултурността се реализира като съотношение между основния етнос и малцинствените групи, които го допълват. Затова има важно значение какви са относителните дялове на основната общност и малцинствените групи. В Европа непрекъснато се води дебат какви са границите на допустимата имиграция и това не е дебат само на консерватори или националисти. В България живеят над един милион мюсюлмани и техният относителен дял нараства.
Не принадлежа към хората, които смятат, че е срамно да се обсъжда въпросът кои са допустимите граници на нарастване на мюсюлманските общности в България, която е страна с преимуществено християнска традиция (в каквато и криза да се намира основното православно вероизповедание понастоящем). Настаняването и човешкото съпричастие към бежанците е проблем, който няма пряка връзка с възможността за концентрирано заселване на компактни общности от сирийци – мюсюлмани в Странджа, Видинско или другаде. Предусловие за дългосрочно настаняване на бежанци е способността им да се интегрират в обществото, което ги приема.
Господин канадският милионер има намерението да създава компактни етнически анклави на българска територия, което е против националния ни интерес. На господина от университета в Отава бих припомнил, че Евразийското пространство е било винаги и по определение мултикултурно – включително в епохата на еднокултурните национални държави на Запад. Затова ще е по-добре да потърси друг критерий за непринадлежност на България към Запада, освен този – нежеланието на голяма част от българското общество да допусне неконтролирано разрастване на мюсюлманските общности на българска територия.
Повтарям – съвършено друг е проблемът за гражданския дълг на българското общество да приюти и защити бежанци, преследвани от война или други форми на насилие.