2024-12-22

3 thoughts on “Министър Вигенин: Електронно преброяване на българските граждани в чужбина е техническо реално, но трудно осъществимо

  1. Дума дупка не прави! Ето какво заяви за министъра вчера Антонина Узун – водещата на „Роден край“ в Бесаpабия: „Сигурна съм, че няма да има реални постъпки на българското МВнР в наша подкрепа. Аз съм от 2000 г. в тукашната българска журналистика и го казвам от собствен опит. Освен приказки министерството не прави нищо“.

  2. Това е най-скучното и неказващо нищо интервю и може да се сравни само с изказванията на колежката му преди него и бивш кандидат за европейски комисар Румяна Желева.

  3. Здравейте,
    Служителите на МВнР, които са писали интервюто на г-н Вигенин добре са се потрудили… да не кажат нищо. Оказва се, че те не знаят колко български граждани в чужбина? По-зле, те не искат да го узнаят. Но само преди 4 години народни представители зададоха същия въпрос на МВнР, което даде следния отговор
    http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4%D0%B0%D0%B9%D0%BB:MVnR_Spravka_bulgari_v_chujbina.pdf
    (публикуваният документ е оригинален, получен от МВнР).

    Въпросният служител (не смея да мисля, че е лично г-н Вигенин) се опитва да ни поучава „Надявам се, че на Вас е известно, че за българските граждани, живеещи постоянно в чужбина, не съществува законово задължение да се регистрират в дипломатическото или консулското представителство на Република България в съответната страна. “

    Известно ли е на г-н Вигенин, че според Главна дирекция ГРАО, към днешна дата 650 000 български граждани съвестно са декларирали настоящ адрес в чужбина? Знае ли МВнР географското разпределние на тези граждани? Все пак става дума за официална информация на български държавен орган, нали?

    Изглежда, че служителите на МВнР също не знаят, че съществува законово задължение по закона за гражданската регистрация, всеки български граждани пребиваващ в чужбина повече от 30 дни да укаже настоящ адрес в регистратура на населението. По-нататък, съгласно чл. чл. 97.ал. 3 от ЗГР : Български гражданин, живеещ в чужбина, може да заяви постоянен и настоящ адрес пред органите по чл. 92, ал. 1, включително и чрез дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина. Какво прави Вашето ведомство, г-н Вигенин, да насърчи българските граждани в чужбина да изпълянт законовите изисквания?

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *