Продължава политическият и съдебен натиск срещу борещи се за правата на българското малцинство в Сърбия етнически българи. А България продължава да дава българско гражданство на хора, защитаващи старата великосръбска политика
.
Апелационния съд в Ниш частично е уважил жалбата на Димитър Димитров от Босилеград (на снимката вляво – бел.ред.) в частно наказателно производство за обида, като му е „намалил” паричната глоба на 162 000 динара (1 400 евро).
Председателката на Църковното настоятелство в Босилеград, адвокат Здравка Гагулска, заведе частно дело срещу Димитър Димитров затова, че той през 2010 г. в списание „Бюлетин”, в статия, в която изброява нарушаването на човешките права в Босилеград, бе коментирал поведението на Председателката на Църковното настоятелство в Босилеград по следния начин: „Председателката на Църковното настоятелство в Босилеград Здравка Гагулска отказа да приеме граждани, които поискаха среща с нея, за да говорят за многобройните църковни проблеми в общината! Тя е главен съветник на владиката врански Пахомий по босилеградските църковни въпроси. Тя, дъщеря на варненка, внука на Захари Гагулски, инвалид от Балканските войни и племенница на Добри Гагулски, юнкер във Военното училище за подофицери в София! Самата тя има българско гражданство, кара кола с български регистрационни номера, дъщеря й живее и работи във Варна, а тя е адвокат на великосръбската политика срещу българите в Западните покрайнини! Ето кому България дава българско гражданство по късата процедура, останалите чакат по пет години!”
Въпреки, че Основният съд във Враня и Апелационният съд в Ниш, както и самата г-жа Гагулска, не успя да да оспорят нито едно от твърденията на Димитров, Апелационния съд в Ниш все пак го осъди за обида и „изнасяне на лични и семейни обстоятелства”, които са омаловажили и повлияли върху името и честта на г-жа Гагулска, съгласно чл. 172, ал. 2, свързано с ал. 1 от Наказателния кодекс на Р Сърбия”. Присъдата е изпълнителна. Димитров е наявил жалба за преразглеждане на законността на присъдата на Апелационния съд в Ниш пред Върховния съд на Р. Сърбия.
Демократичния съюз на българите смята, че става дума за политически натиск, който има за цел да сплаши всички активисти на Демократичния съюз на българите и да ограничи свободата на словото на всеки, който си позволи да разкритикува и разследва местните проводници на политиката на Р. Сърбия срещу българското малцинство. Тази политика изправи малцинството пред пълна демографска, културна и икономическа катастрофа.
Демократичен съюз на българите, Главен съвет – Босилеград
Драголюб Иванчов