Тази публикация съдържа писмо на Дружеството на бесарабските българи „Кирил и Методий“ – гр. Болград, Одеска област, Украйна, до българския външен министър Вигенин, носещо дата 7 март т.г. Както и цитати от писмо на същото Дружество до Вигенин от 14.11.2013 г., и от Отворено писмо до Виктор Юшченко, в качеството му президент на Украйна през 2008 г.
На срещата с българския външен министър, състояла се в началото на този месец в Одеса, той е бил информиран от Дружеството за нарушаването на правата на бесарабските българи и са му били предадени два документа – апел и предложения за конкретни мерки за развитие на българската общност в Украйна.
––––––––––––––––––––––––
„Предложения за конкретни мерки за развитие и за възраждане на бесарабските българи, компактно проживяващи на юга на Одеска област
Уважаеми господин Вигенин!
Не еднократно сме поставели въпросите за правата на бесарабските българи още от времето на СССР и пред Украйна, както и пред официални лица на България.
Днес българската държава трябва да се обърни с лице към българската диаспора в Украйна. Трябва да има програма за възраждане на българите в чужбина, културна политика спрямо българските общности в чужбина. Най-големият проблем – асимилационният процес, той вече е много засилен. България трябва радикално да си промени отношението към украинските българи. Не трябва да са правят илюзии, че българите извън държавата ще оцеляват вечно. Никакви епизодични помощи, филмчета и букварчета няма да ги спасят. Те ще бъдат асимилирани, ще се преродят в други народности, ако България не промени коренно политиката си към тях. (Трябва в Бесарабия да се преродяват другите народности в българи, а не българите в руснаци, украинци). Ако България не промени коренно политиката си към бесарабските, украинските българи – в Украйна ще има още един паметник, като и в Малое Перещепино – на хан Кубрат.
Законодателството на Украйна предоставя на националните малцинства най-широки права, закрепени в Конституцията на Украйна и др. Закони за националните малцинства. Обаче практиката е друга. Асимилацията на бесарабските българи днес върви на пълни обороти и само с хуманитарна помощ тези проблеми няма да са решат България трябва радикално да си промени отношението към украинските българи. Гагаузите от Молдова имат подкрепа от Турция!!, днес и училището от с. Димитровка, Болградския р-н, има подкрепа от Турция. Гагаузите за България не са българи, а Турция ги признава като свои сънародници. В България трябва да разбират, че тази негативна тенденция трябва да бъди спряна. България трябва да си каже думата и по въпроса за румънския закон за опростяване на получаване на румънско гражданство на лица, които са румънски граждани преди 1940 г., и децата им до 3 поколение.
Нашите предложения
1. Възраждане на ролята на гр. Болград като на културен център на бесарабския край, какъвто е бил в 18-19 векове – установяване на културно-икономическите връзки с София, Варна, побратимяване на град Болград с град София или Варна ( Болград в свойто време беше както столица на бессарабските българи).
2. Максимално използване на държавно-обществени системи на организациите на Украйна, България, а също така и на международни организации, да се създадат по-ефективни условия за възраждане и развитие на културата на компактно проживяващи в Одеска област българи и гагаузи.
3. Да се развива и разпространява, полизирова бесарабската, българската култура и изкуство в Украйна.
4. В училищата на местата с компактно проживяващи българи и гагаузи трябва да се използва държавен и роден език. Има юридически основи за изучаванието на български език като роден език в общообразователните училища на Украйна.
5. Възстановяване на статута на Болградската гимназия.
5.1 Създаване на условия за възраждане на Болградската гимназия, като елитно учебно заведение, с цел випускниците му да могат да бъдат подготвени за кандидатстване не само в украински и български вузове, а и в други държави на Европа, необходимо е наличие на класове и интензивно обучение на български и английски езици.
6. Постепенно преминаване на предучилищни заведения и училища на роден и държавен езици.
7. Откриване на съвместни интернет-клубове (Украйна и България).
8. Установяване на културно-икономическите връзки на бесарабските села с българските побратими (Турция – вече предложи на Болградската администрация за установявани на културно-икономическите връзки на бесарабските села с компактно проживяващи гагаузи с турските градове).
9. Създаване на съвместни българо-украински предприятия, представителства в град Болград, Болградския район, за пласиране на български стоки в Болградски район, в Украйна, СНД.
10. Да бъде облегчен визовият режим за бесарабските българи, гагаузи. Опростяване на получаване на българско гражданство или зелена карта за бесарабските българи. Да се съдейства да се развиват регионите с компактното местоживеене на бесарабските малцинства (българите и гагаузите).
11. Да се разгледа въпроса за желаещи бесарабци и етнически българи от други държави да се преселят в прародината и да има реална програма за преселенците.
12. Осигуряване на жителите на Болградския район и извън него с достъпни съвременни средства за връзки – с пълен спектър на интерактивни мултимедийни услуги – телевизия, видео връзка, интернет, теле-, радио- студио .
Забележка. Създаване на съвместни предприятия (България-Украйна) за интерактивни мултимедийни услуги.
13. Да се открие в Болград:
13.1 Филиал на Одеското българско консулство.
13.2 Представителство на Асоциацията на българите по света.
13.3 Интернет клуб (в областен център за българска култура в град Болград). Областен. Център за българската култура няма своя сграда.
13.4 Да се създаде съвместно украинско-българска туристическа компания в Болград.
13.5 Да се създаде бизнес-информационен център за съдействие в създаването на съвместни предприятия, обществени организации с България, Румъния, Молдова (Тараклия, Комрат), представителства в град Болград.
13.6 Да се създаде компютърен-информационен център за осигуряване на оперативна връзка между обществени организации, училища на Бесарабия и България.
14 Да се създаде българо-украински училищни и студентски общества.
15. Да се създаде свободна икономическа зона съвместно с Тараклийски и Вулканешки райони на република Молдова, а и възможно и с българската диаспора от Румъния.
16. Необходимо българско издателство в Болград, което да осигури издаването на вестници и списания, учебна и художествена литература на български език. Когато в Болград имаше българска гимназия със своя печатница, драматически театър, издавали са се български вестници, учебници, и т.н., да има при нас кореспондент от българските медии.
17. Необходимо да се реши въпроса за връзка с България по Дунава, трябва да има маршрут по евтин и кратък път: Измаил-Силистра или Измаил-Русе. Инициатива трябва да бъди от страна на България. Това може да оживи и туризма и бизнеса.
18. Да бъди написана и издадена история на бесарабските българи.
19. Да бъди задействана една система на мониторинг за спазване правата на българите извън България, в която трябва да бъде използвана информацията от независими обществени организации на българите и гагаузите в Украйна.
20. Необходимо да се постави въпрос пред Украйна защо тя не спазва договорите за спазване правата на българите, подписани още от началото 90-те години на миналия век.
С уважение,
Д. Кружков,
Д. Бочковар“
(Писмото в оригинал, написано на бланка на Дружеството на бесарабските българи „Кирил и Методий“, може да се види тук – Вигенин- Предложения-1)
––––––––––––––––
Из писмо на Дружеството на бесарабските българи „Кирил и Методий“ до българския външен министър, с копие до посланика на Р. България в Киев и генералния консул в Одеса, написано на 14.11.2013 г.
„Г-н Министре!
Във връзка с Вашето официално посещение в Украйна и пребиваване в гр. Одеса, на 9 ноември бяхме поканени на среща с Вас в Генералното Консулството в Одеса. Поради голямото разстояние и много краткото време, определено за тази среща, на която едва ли е възможно да се говори конкретно по отдавна съществуващите проблеми, ние решихме да Ви предоставим като на официално лице Р. България, и както и на една Ваша инициатива и обръщение към нашето дружество като член на Европейския парламент и председател на СВППД на НС БСП от март 2013 г., за по-резултатна политика на България към българските общности в чужбина, на Ваше внимание апела към президента на Украйна Виктор Ющенко от 2008 г., в който ние посочваме конкретните факти за нарушаване на правата на българите в Украйна. Фактите са радикално различни от онова, което го говорят официалните лица в Украйна, и ви уверяваме, че нещата абсолютно с нищо не се са променили.“
(Цялото писмо в оригинал може да се види тук – До Министъра на Външните работи 14.11.13-1)
–––––––––––––
Из Открито писмо на същото Дружество до Виктор Юшченко по време, когато е президент на Украйна, 2008 г.
„Господин Президент – это открытое письмо продиктовано лживостью, лицемерием и декларативностью официальной власти Украины о правах национальных меньшинств, в частности по отношению к болгарам, проживающих компактно на территории Одесской области и в Приазовье. Переселяемые ложью, насилием и последствиями нескольких русско-турецких войн на территорию Бессарабии, которая в последствии входила в пределы нескольких государств и были подвергнуты агрессивной ассимиляции этими державами, цинично эксплуатируя их в своих интересах. К сожалению, Украина, как и в не далёком прошлом, так и сейчас продолжает туже агрессивную политику СССР, об этом говорят следующие факты:
1. первичные документы (свидетельство о рождении, паспорт):
а).В свидетельствах о рождении в графе – национальность ставят прочерк;
б). Ф.И.О. родителей и ребёнка пишутся по украинской традиции и украинским алфавитом, что не имеет ничего общего с традиционными и принятыми у болгар Ф.И.О.. С таким свидетельством о рождении, которое является юридическим документом, ребёнок в последствии не сможет доказать и идентифицировать своё этническое происхождение. В СССР в свидетельствах о рождении национальность родителей указывалась обязательно. В Украине после распада СССР в свидетельствах о рождении советского образца, выданные повторно в графе национальность проставляют прочерки, тем самым фальсифицируя, документы выданные уже не существующим государством.
2. Паспорт:
а). В паспорте гражданина Украины Ф.И.О. выписываются на украинском и русском языках, чем полностью игнорируется Ф.И.О. по болгарской традиции, чем нарушается его этническое право на имя, которое ему дают его родители. Судя по этим документам в Украине уже 15 лет «стирают» болгар из первичных документов.
[…]
4. Среднее образование (школы, Болградская гимназия).
Следующий этап «развития» ассимиляции бессарабских болгар -это продолжение функционирования русских школ в болгарских сёлах, где численность болгар составляет 90% и более. Этот парадокс и абсурд – есть результат агрессивной русификации с 1940 г. Тогда все попытки отдельных людей и групп поставивших вопрос о болгарских школах закончился для них трагично. НКВД-КГБ имело богатый опыт усмирения «националистов». Цинично, используя последствия ассимиляции предыдущих государств, страх и невежество своих соплеменников, генерируя в их сознании советские стереотипы, учительская гильдия, ложью и своим профессиональным лукавством продолжают ассимиляцию своих соотечественников. Защищая свои корпоративные интересы манипуляциями, директора школ, работники РОНО и ОБЛОНО фактически игнорируют все типовые планы для школ с национальным составом учащихся, утверждённых Министерством Просвещения, которые никто не имеет право изменять. Нагружая учебные планы изучением нескольких языков, провоцируя тем самым детей и родителей отказаться от изучения родного языка. Практически все предметы изучаются на русском языке, государственный украинский игнорируется, а родной факультативно. Заканчивая такую школу дети бессарабских болгар не знают ни родного языка, ни государственного со всеми, вытекающими отсюда последствиями. Это даёт возможность известным Вам политическим силам говорить и присваивать себе право говорить и защищать русскоязычное население. Проблемы русского языка- это проблемы этнических русских и ни в коем случае болгар в местах своего компактного проживания, подвергнутых агрессивной румынизации, русификации в прошлом и сейчас. Проблема болгар – это родной язык и государственный, а также функционирование национальных школ.
Болградская гимназия построена в середине 19 века за средства и трудом болгарских колонистов и функционировала как болгарское среднее учебное заведение с изучением предметов на болгарском и молдавском языках с 1858 по 1878 г.г. С тех пор и по сегодняшний день здание гимназии использовалось несколькими государствами для денационализации болгар. Научно-практическая конференция, проведенная в 1993 г., на которой были представители из Болгарии, Молдовы и Украины рекомендовали местным властям восстановить гимназию как болгарскую. Было отправлено открытое письмо Президенту Украины Кравчуку, чтобы Болградская гимназия была восстановлена президентским указом. Ни какой реакции! Его беспринципность и безразличие позволило продолжать комминтерновскую вакханалию, ксенофобию по отношению к болгарам и ещё к двум этносам- албанцам и гагаузам. Договор 1993 г. Между МОН Болгарии и МОН Украины о функционировании Болградской гимназии как болгарской игнорируется местными и областными властями, несмотря на то, что Договор международный. Обращаем Ваше внимание, что болгары, гагаузы после 1991 г. Были разделены государственной границей между Р. Молдовой и Украиной, тем самым были разорваны родственные и культурные связи бессарабских болгар. Болгары Р. Молдовы изучают родной язык, историю болгарского народа. Открыт болгарский университет, а Украина продолжает советскую политику.“
(Целият текст на писмото в оригинал тук – Обр до Ющенко-2008 )
Здравейте българи от всякъде!!
Не сме толкова много , че да се делим и цепим,
така лесно ще се загубим. Просто трябва да се поправяме,
да си вдигнем морала, да си направим стратегии и да ги
следваме, да работим повечко и възпитаваме децата си на това.
Слабият никой не го слуша–чуват силния. Да станем силни и
обединени.
За голямо съжаление ислямо-комунистическото правителство на България, не е способно да реши проблемите на Българската диаспора.Комунистите гледат да угодничата на Турция и да я разтоварят от бежанската вълна, та да могат турчулята да насочат парите си и да превърнат Бесарабските българи в еничари!
Евреинът Вигенин изобщо не се е загрижил за България! Ислямо-комунизмът трябва да падне, за да се освободи България от игото на неверниците!
МНОГО ДОБРА РЕПЕТИЦИЯ – ЗА БЪДЕЩЕТО НА ЗАДУНАЙСКАЯ ГУБЕРНИЯ.
NAISTINA TRIABVA DA SE NAPRAVI NESHTO ZA NASHITE SANARODNIZI,TUKA PRIBRAHME KIORAVO I SAKATO, ZASHTO DA NE POMOGNEM NA TEZI BULGARI ZAD GRANIZA?
Нашите братя и сестри молят за помощ и ние сме длъжни спешно да се озовем за да им помогнем…А НЕ ДА ГИ ГУБИМ…ИНАЧЕ ПОЩАДА ЗА НАС НЯМА ДА ИМА …И СЕГА …И ПОСЛЕ…
Коментар на Данчо Радулов във Фейсбук:
„ТОВА СА ПРОБЛЕМИ, КОИТО БЯХА ПОСТАВЕНИ ПРИ ПОСЕЩЕНИЕТО НА АНГЕЛ МАРИН В БОЛГРАД ПРЕЗ 2002 г. ТОЙ СЕ ПРЕГЪРНА С КОМАНДИРА НА ДИВИЗИЯТА И КАЗА, ЧЕ ТОВА Е ПРИЯТЕЛСКА СТРАНА И НЕ МОЖЕ ДА СЕ МЕСИМ В ТЯХНИТЕ РАБОТИ, СЛЕД КОЕТО ПЯ РОДОПСКИ ПЕСНИ… ДА ПИТАМЕ ПЪРВАНОВ, КАКВО НАПРАВИ ПО ТЕЗИ ИСКАНИЯ. НИЩО… ДА НЕ ДОЙДЕ ВРЕМЕ НИЕ ДА ХОДИМ ДА ИСКАМЕ УКРАИНСКО ГРАЖДАНСТВО… ПОЗДРАВЯВАМ КРУШКОВ И БОЧКОВАР ЗА ТЯХНАТА УПОРИТОСТ! САМО ЧЕ И НИЕ ТРЯБВА НЕЩО ДА НАПРАВИМ.“
Да се стегнем и да помагаме ние ……..сами трябва да си помогнем..не виждате ли какви ги вършат .Всичките им действия са насочени с/у унищожаване на българския корен.Нямаме време за губене … да се мобилизираме и се спасим сами…………около нас гъмжи от предатели…
Яд ме хваща, като се замисля, че прибрахме куцо, кьораво и сакато от Афганистан та до Алжир и похарчихме немалко пари за един доста нагъл контингент хора, дето бежанските лагери не им се струват достатъчно луксозни, а сме оставили тия хора на произвола на съдбата.
С каква жар хората пазят българския си дух и съзнание, докато други се опитват да потушат пламъка им. Наред с ежедневните проблеми тези хора успяват да опазят и духовните си ценности. Вече си мисля, че истинските българи са по тези географски ширини, а ние сме се превърнали само в територия.
Ако има истински политици-родолюбци, трябва да направят и невъзможното, за да помогнат този пламък да не угасне. Тези малки желания на българите ни извън чужбина е трябвало да се осъществят и без самите те да ги повдигат на въпрос. Те са задължителни и трябва да са част от правителствената политика за българите в чужбина.
Айде направете нещо за хората бе… Какви сърца имате?
Коментар на Росица Николова във Фейсбук:
„ЩЕ ГО НАПИША С ГОЛЕМИ БУКВИ, ЗАЩОТО НАИСТИНА МИ СЕ ИСКА ДА КРЕЩЯ:ПОМОГНЕТЕ,КОЙТО МОЖЕ – НА УКРАИНСКО-БЪЛГАРСКИЯ ЛИЦЕЙ В ПРИМОРСК,ЗАПОРОЖКА ОБЛАСТ МУ Е НУЖЕН АВТОБУС,ЗА ДА СЪБЕРЕ ДЕЦАТА ОТ БЪЛГАРСКИТЕ СЕЛА, КЪДЕТО СЕ ЗАКРИВАТ УЧИЛИЩАТА И ПО НЕВОЛЯ ОТИВАТ ДА УЧАТ В УКРАИНСКИ УЧИЛИЩА… ОФИЦИАЛНИТЕ ДЕЛЕГАЦИИ ИДВАТ САМО СЪС ЗНАМЕНЦА,А ГОСПОДИН ВЪНШНИЯ МИНИСТЪР МОЖЕШЕ ДА СИ НАПРАВИ ТРУДА ДА ДОЙДЕ ДА ВИДИ ПОНЕ КЪДЕ Е ТАВРИЯ… ОБЩЕЖИТИЕ ОБЕЩАВАТ ВЕЧЕ 15 ГОДИНИ, НО НА НИКОГО НЕ МУ СЕ НАПЪВА ЗАРАДИ БЪЛГАРИТЕ ТУК… А ЛИЦЕЯТ Е СТОЖЕРЪТ НА БЪЛГАРЩИНАТА ТУК.“