Подалите заявления с искания за достъп до обществена информация за договорите, по които са дадени т.нар. златни концесии в България, ще обжалват отказа от достъп до информация, с който им отговори наскоро Правителствената информационна служба. За този отказ Еврочикаго вече информира (линк).
Сагата с искане за достъп до обществена информация за условията, при които се добиват български ценни метали с много ниска концесионна такса и тайни от обществото договорености, започна първо със заявление на един гражданин, Роман Кендеров, което бе към Министерство на икономиката и енергетиката, и по-късно прерасна в стотици индивидуални искания за достъп до обществена информация, поради упоритите откази за достъп на Министерство на енергетиката, а по-късно и на Министерски съвет.
На над 600 подадени заявления за достъп до обществена информация във връзка с концесионните договори за добив на злато, сребро и други редки и ценни метали, Министерски съвет отговори с отказ. Причините за този отказ се разглеждат и контрааргументират в изготвен образец на жалба от граждански активисти, протестиращи от доста време срещу условията, при които са сключени тези концесии. Образецът за жалба с аргументите в него може да се види тук – Жалба-злато-МС
По информация от тези активисти, обединени във фейсбук групата „Един българин сам срещу държавата?“ и други фейсбук групи, сред подалите заявления за достъп до обществена информация за т.нар. златни концесии има и 30 български граждани от чужбина.
*
Междувременно стана ясно, че през м. февруари т.г. председателят на Народното събрание М. Миков е издал Разпореждане за разглеждане в Комисията по икономическа политика и туризъм на проект за прекратяване на действащите концесии за добив на злато, ценни и редки метали. (Разпореждането може да се види тук – бел. ред.)
След това на 10 март във връзка с този проект министърът на икономиката и енергетиката Д. Стойнев е изпратил становище до председателя на Комисията по икономическа политика и туризъм А. Имамов. В това становище се казва, че с подобно прекратяване държавата би нарушила поети от нея ангажименти, приватизационните договори, както и че подобно прекратяване би повдигнало и други въпроси, свързани с управлението на находищата и прилежащата им инфраструктура, финансирането на това управление и пр. Все пак се признава, че трябва да се извърши анализ и ревизия на условията, при които се предоставят подземни богатства, но измененията не трябвало да засягат вече придобити права, без да е проведен диалог с инвеститорите. В становището се казва още, че придобилите вече права за добив на подземни богатства компании били много стриктни в изпълнението на поетите от тях задължения по концесионните договори и в спазването на действащото в страната законодателство. Министерство на икономиката не подкрепя проекторешението. (Становището на Министерството може да се види тук.)
.
Еврочикаго
Привет на всички съграждани! Време беше най-накрая да се раздвижат нещата! Вчера 27.03.2014 г. в Народното събрание беше проведено заседание, във връзка с Предложения за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, който най-живо ни интересува, тъй като той урежда въпросите с концесиите и водещия закон пред Закона за концесиите! Какво се случи вчера:преди заседанието заедно с няколко наши активисти, разпечатихме и раздадохме копия на всички 20 депутати от Комисията по икономическа политика и туризъм, с внесените от нас на 17.07.2013 г. в деловодството на Министерство на икономиката и енергетиката 47 предложение за изменение в закона и мотиви към тях! След като се откри заседанието, председателя и заместника му, запознавайки се предоставените от нас документи, дадоха предложение да се отмени заседанието да подробното запознаване на всички с тези предложения, тъй ги виждат за първи път! Ето линк към иницираното обществено обсъждане, къде е указано че в 14 дневен срок гражданите могат да подават своите предложения!
http://www.mi.government.bg/bg/news/mie-predlaga-za-obshtestveno-obsajdane-promeni-v-zakona-za-podzemnite-bogatstva-1235.html
Ето и линкове към предложенията и мотивите към тях-http://sieminehnjusto.wordpress.com/2013/07/27/%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%BB%D0%BE%D0%B6%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%B7%D0%B0-%D0%B8%D0%B7%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0/
http://sieminehnjusto.wordpress.com/
На 08.09.2013 г. бяхме поканени по телефона от г-жа Мариета Немска-държавен експерт по икономическо развитие в Министерски съвет, на среща по тези предложения, където присъства и вицепримиерката г-жа Даниела Бобева. Срещата се проведе на 09.09.2013 г. в МС, на нея стана ясно, че няма абсолютно никакъв контрол от страна на МИЕ върху концесионерите-няма достатъчно специалисти, които да правят внезапни проверки намясто, да взимат проби от рудата, тъй като няма и лаборатория, където да се изследват тези проби и т.н. Относно нашите искания, оказа се че са стигнали до тях, но се изясни, че те били доста радикални и не можели да се изпълнят, ами: „Дайте да мислим нещо в посока на създаване на контролни органи, които да се занимават с концесиите. Пишете нови предложения!“ни бе заявено! След което повече не бяхме потърсени за контакт няколко месеца и ето изведнъж, промените в закона тихомълком бяха изпратени за разглеждане и минати на първо гласуване на 22.01.2013 г., което беше пропуснато от нас за съжаление! Ето и линка към заседанието, където има и стенограма, от която межете да видите кой какво е казал и как е протекло всичко! http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2064/sittings/ID/6685
СКАНДАЛНОТО Е ТОВА ЧЕ НЯКОЙ В Министерски съвет е спрял процедурата и не е изпратил нашите предложения до комисията в НС, за да се разгледат, разбира се не е задължително да ги приемат, но все пак трябва да се мотивират, защо се отхвърлят! А предложените промени от Мин. съвет, които ще се гласуват, засягат само обработката на минните отпадъци и не променят режима и контрола върху концесиите, т.е само козметични промени!Ясно личи тенденциозното отношение към проблема от страна на МИЕ и някои служители на МС, които не представят пълна информация на депутатите, за да могат да се запознаят с проблема и да вземат информирано решение, какво и как да гласуват! На този линк, можете да се запознаете с: РАБОТЕН ДОКЛАД по законопроекта за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства, № 302-01-51, внесен от Министерски съвет на 12 декември 2013 г.
14/02/2014-това е първото заседание на комисията и първото гласуване и
РАБОТЕН ДОКЛАД за второ четене по законопроект за изменение и допълнение на Закона за подземните богатства (за заседанието на 26 март 2014 г.)
26/03/2014
http://www.parliament.bg/bg/parliamentarycommittees/members/2064/documents