От автора: Статията е адресирана към производителите, потребителите и контролиращите продуктите на медийния бизнес. В текста са изложени основни знания за информацията и няколко кратки анализи на лошокачествени медийни продукти и пакети.
.
Информация и видове информация. Голяма част от информацията се създава чрез отразяване – действие на оригинали върху носители на образи. Образите (следите) варират от частични до пълни (копия). Отразяването се прави от биосетивни органи – зрителни, слухови и пр., или от технически средства – огледала, сензори, измервателни уреди. Част от образите, както е при отразяване в огледало, съществуват, докато съществуват оригиналите; други, както следите на заека в снега, съществуват, докато съществуват техните носители. Всеки образ може да бъде оригинал при ново отражение или да му бъде съпоставен образ от вида знак. Поради това, информацията съществува в образна или знакова форми. Човешкият мозък може да проектира (твори) нова информация от детайли на съществуваща. Осъществяването на проектите след, а не пред проектиране, е логическото основание на спорното твърдение за първичност на идеята. Моделите са вид информационни форми, от които, чрез адекватни методи, се извлича допълваща или недостъпна информация за оригиналите. Свойствата на информацията са: пълнота, изкривеност, истинност, актуалност, неочакваност, количество и др. Много информатици бъркат свойството неочакваност, което има величина, изчислявана по формулата на Шенън в битове, със свойството количество, с величина, изчислявана в байтове, по формули, базирани на образа, или на графа на информацията, което и определя компютърната памет, необходима за съхраняване на дадена информация.
Информационни дейности. Информацията е жизнено необходимост ресурс за всеки човек или обществена организация. Неунищожимостта й при потребяване дава възможност за присвояване без оставяне на улики и обяснява създаденото огромно количество. Потребяването на информация е самоинформиране или информиране. Тези дейности формират трафиците от информационни продукти или пакети – писма, телеграми, вестници, телеразговори, мрежови разговори, рекламирания, оферирания, радио- и телепредавания и др.
Функционалност на продуктите и пакетите. Подобно на хранителните продукти, лекарствата и др., потребителите на информационните продукти изискват те да бъдат безвредни, безопасни и функционални – задоволяващи потребности. Информацията, съставяща продуктите, е безвредна, когато е истинна или поне вярна, каквато е част от информацията на религиите. Медийната информация е функционална, когато е пълна и полиаспектна, актуална и уплътнена.
Права на информираност и информиране. Правото на информираност е основно право на човека и на обществените организации. Присвояването или кражбата на засекретена информация (шпионаж) не е престъпление, а право. Това обяснява, защо шпионите се награждават от потребителите на засекретена информация и се наказват от нейните собственици. Проблемът за опазването на секретна информация е проблем на нейните притежатели, решим чрез непробиваемо криптиране. Правото на информиране се ограничава от забраните за умишлено информиране с неистинни твърдения или ползването на ненаучни понятия. Незабранените свободи съставят правото на информиране.
Следват анализи на проблемни информиращи продукти и пакети:
Етикетите. Голяма част от етикетите на сортовете хранителни продукти, лекарствата и пр. не съдържат достатъчна информация, не са четливи, разхвърляни са върху опаковката. Такива етикети тормозят разумния купувач при избора на продукт от определен сорт и саботират продуктовата конкуренция. Проблемът се решава чрез стандартизиране на етикетите, базирано на информацията, включена в баркода. Примерно, стандартният етикет на продукта кисело мляко, включва информация по показателите: име на стоката, знаме (а не име) на държавата производител, срок на годност, масленост, количество, цена. Етикетът се залепва върху капака на кофичката, а марката на стоката се разполага върху кофичката.
Купувачите изпълняват лесно и ефикасно функцията си на селекционери на производителите на стоки, когато стоките им се поставят на един щанд и с по едно лице.
Софтуерните продукти. На софтуерния пазар няма възможност за конкуренция на стоките, поради липсата на съпровождаща ги етикетна информация. Ниската функционалност на мнозинството софтуерни стоки е резултат на проектирането им не от дидактици, а от инженери. Предлагането на повече от един способ за изпълнение на оператор тормози потребителя с изучаване на способите, увеличава обема на продукта, влошава надеждността му. Означаването на имената на продуктите и с икони е тормозеща изосемия.
Вестниците на хартиен носител. Предимствата им в сравнение с електронните са: четенето става без неудобствата от посредничеството на компютър, изрезките са готови разпечатки и др. Недостатъците им са: забавяне на информирането; държането в ръце при четене; трудното прелистване; продуктите – репортажи, коментари, анализи, справки, реклами и пр. не са сортирани в рубрики, дефинирани научно от 36-те отрасъла; първите страници не са само съдържание – заглавия, автори, анонси на статиите и страница, където се намират; колекционираните от купувачите заглавия са без стандартен обем; гърбът на изрезката не принадлежи на същото заглавие и др.
Собствениците на хартиените вестници не осъзнават, че стандартизирането им е средството, което гарантира оцеляването на хартиения вестник в конкуренцията с вестниците на електронен носител.
Рекламите. Лошата функционалност на хартиените реклами се дължи на неделовитостта и манипулативността на предлаганата информация – цените, написани с подвеждащата точност 99 стотинки; намаленията, без указание за причината – залежалост на стоката или промоция, и др. Пласирането на големите тиражи води до натрапване на хартиените реклами, чрез тъпчене в пощенските кутии на потребителите. Реакцията е спонтанна – непрочитане и изхвърляне на тонове реклами в контейнерите за смет, което автоматично оскъпява рекламираните стоки.
Предизборното информиране. Проблем на изборите е рекламното информиране на избирателите чрез листовки, клипове, агитиране от врата на врата и пр. При пропорционалните избори се добавя проблемът липса на мажоритарност, която прави парламента или общинските съвети недостъпни за независими кандидати. Тези проблеми се решават от офертно информиране, непознато на депутатите. При избори за депутати, офертно информиране се получава чрез създаване на едномандатни избирателни райони и отказ на партиите и коалициите от избирателни листи. Офертите са листовки, съдържащи информация, написана от самите кандидати, включваща вижданията им за приоритетни реформи и политиките, които хармонизират взаимодействията между социалните групи и държавите. Офертата включва и шестобална оценка за компетентността на кандидата, получена чрез тест. Персоналните бюлетини, съчетани с малко известната процедура за разпределение на мандатите, със запазване на получените от коалициите гласове и праг за печелене, определен от цената на мандата, а не от проценти, постигат ефективно мажоритарност, а не маркиранията в листите, измислени от “изследователи” на демокрацията.
Радио и телевизионни предавания. Предимства на телевизионните и радио предаванията са: възможността за предавания на живо; възприемат се с окото и ухото, а при радиопредаванията само с ухото; предаването на уплътнена информация и др. Недостатъци са: съобщаване имената на репортерите или интервюираните и в края на предаването, което изтрива от паметта на слушателя последните им твърдения; „а“-кането или мънкането на говорещите дразнят потребителите; бързото говорене влошава разбирането; предаването на реклами чрез изненадващо прекъсване на предаване замърсява предаването и тормози възприемащите с натрапена информация и др. Стандартизирането на предаванията и въвеждане на неразкъсано рекламно предаване, четено на края на новинарските предавания, решава проблемите.
Венелин Чалъков